Araba Akıllı Anahtarı Nedir ? Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma

Dijital çağda, modern araç sürücüler yenilikçi ve teknolojik olarak gelişmiş araçlar arıyor. Yeni arabalarda bulabileceğiniz en popüler teknoloji özelliklerinden biriside anahtarsız giriş ve çalıştırma (Keyless-Go) özelliğine sahip bas çalıştır anahtarlar olarak bilinen akıllı anahtardır. Bu sistem hakkında merak edilen her şey. Nasıl programlanır, maliyetleri nelerdir, çeşitleri ve daha fazlasını bulabileceğiniz bu yazıyı hazırladık.

smart anahtar keyless anahtar anahtarsız giriş akıllı anahtar

Akıllı Araba Anahtarı Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, anahtarın yakında olduğunu ve arabayı çalıştırmanın güvenli olduğunu aracın bilgisayarına ileten bir anahtar türüdür. Bu sistem 1996’dan 2005’e kadar üretilen otomobiller için çok yaygın olan immobilizer anahtar teknolojisinin bir sonraki adımı olan bir güvenlik özelliğidir.

Her akıllı anahtarın birkaç bileşenden oluşmaktadır:

akıllı anahtar bileşenleri

 1. Acil durum anahtarı
 2. Kablosuz çip
 3. Batarya (pil)

Acil durum anahtarı

Her kumandanın bir acil durum anahtarı vardır. Bu pilin bitmesi durumunda aracı kilitlemek / açmak için kullanılır. Bazı marka ve modellerde, acil durum anahtarı üzerinde ayrıca bir çip bulunur bu çip sayesinde araç çalıştırılabilir.

Acil durum anahtarının kapının silindirine uyması için bir anahtarcı yada servis tarafından kesilmesi gerekir.

volkswagen vw passat touareg akıllı anahtar smart anahtar

Kablosuz çip

Bu çip, içinde yetkisiz anahtarın aracı çalıştırmasını engelleyen güvenlik özelliklerine sahiptir. Ek olarak, bazı araçlarda birkaç metre içerisinde aracı uzaktan çalıştırma özelliği sunar. (Bu genellikle 10-15mt yada daha fazlası)

Batarya (pil)

Bütün anahtar türleri pil ile çalışır. Pilin ömrü, pilin türüne, kullanımına, hava koşullarına, ve daha fazlasına bağlı olarak ortalama 2-3 yıl kadar dayanır.

Pilleri temin etmek oldukça kolaydır, bunları çoğu markette, elektronikçilerde ve online sipariş ile alabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken pili değişimi sırasında kapağı açarken anahtara zarar vermemek gerekir.

Akıllı Anahtar Sistemi Nasıl Çalışır?

suzuki porsche akıllı anahtar

Akıllı anahtar, araçla birlikte gelen anahtarın bir parçasıdır. Anahtar sürücünün cebindeyken bile, aracın karoserindeki antenler ve anahtardaki radyo sinyal jeneratörü sayesinde aracın kilidini açabilir, kilitleyebilir veya çalıştırabilir.

Anahtarın radyo dalgaları, bu kullanışlı görevleri gerçekleştirmek için araçla iletişim kurar. Bazı akıllı anahtar sistemleri, bir kapı koluna veya bagaj açma düğmesine basıldığında veya bir sensör etkinleştirildiğinde çalışır.

nissan opel akıllı anahtar smart anahtar

Bazı anahtar sistemleri , anahtar arabanın içinde sürücüde olduğu sürece, araçtaki immobilizeri devreden çıkarabilir ve kontağa anahtar koymadan kontağı etkinleştirebilir. Çoğu arabada bu sistemin çalışmasına izin veren bir start butonu bulunurken, bazılarının kontak anahtarında bir kulp vardır ve çevrilmesi gerekir.

Aracı akıllı anahtar sistemiyle kilitlemek için, sürücü aşağıdaki seçeneklerden birini kullanabilir  (bunun nedeni, arabaların modele veya modeline bağlı olarak çeşitli kilitleme yöntemlerine sahip olmasıdır):

honda chevrolet smart anahtar akıllı anahahtar

 • Arabadan in ve anahtar ile birlikte araçtan uzaklaş.
 • Arabadan indikten sonra kapı kolundaki düğmeye bas.
 • Kapı kolundaki dokunmatik alana elini dokun.
 • Anahtarın kumandasını kullanarak kapıyı kilitle.

Akıllı Araba Anahtarı Yaptırma

Anahtarlarını gelişmesi ile birlikte bunların kopyalanması ve araca kodlanması da gittikçe daha karmaşık ve zor hale geldi. İmmobilizerli standart bir anahtarı her araba anahtarı yapan anahtarcı kopyalayabilirken, Akıllı araba anahtarları (anahtarsız giriş ve çalıştırma, keyles go ) daha gelişmiş cihazlar ve maliyeti yüksek kodlamalar gerektirdiği için, ancak  profesyonel olarak bu işi yapana oto anahtarcılar tarafından gerçekleştirilebilir.

immobilizer anahtar oto anahtarcı

İstanbul genelinde hizmet veren firmamızda akıllı anahtarların yedekleme işlemini garantili olarak yapıyoruz. Cihazlarımızla araç sistemine bağlantı kurarak yeni anahtarın kodlamasını yapıyoruz, bu durumda araç olmadan bu işlemin yapılabilmesi mümkün değil. Her marka araç modeli için anahtar stokumuzu güncel olarak hazır tutuyoruz.

Akıllı Anahtar Yaptırma Fiyatları

Kia hyundai peugeot citroen akllı anahatar smart anahtar

Genel olarak konuşacak olursak, yeni bir akıllı anahtar yaptırmanın maliyeti ortalama 300₺ ile 1500₺ arasındadır. Fiyatlar birkaç faktöre bağlıdır:

İlk olarak, aracınızın yılı, marka ve modeli – Farklı üreticiler için farklı anahtar türleri vardır ve bu nedenle fiyatlar çok değişir. Audi ve BMW anahtarları programlama dahil yaklaşık fiyatları 500 ile 1000tl arasında iken, Ford ve Hyundai anahtarları 300tl ile 800tl arasında mal olur.

bmw maserati akıllı anahtar smart anahtar

Ayrıca, anahtar programlama maliyeti – Akıllı anahtarları programlama geleneksel anahtarlara göre daha maliyetlidir. İnternet üzerinden alınan anahtara sahip olmak pek işe yaramaz. Oto anahtarcının yada bayinin bu anahtarı programlaması gerekir. Ot anahtarcı anahtarınızı programlamak için sizden genellikle 200tl ile 500tl arasında ücret alır.

Son olarak, orjinal yada yan sanayi anahtar – Anahtarınızın kalitesi de fiyatı etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Oto anahtarcılar muhtemelen size iyi kalitede bir anahtar satacaktır yada seçenekler arasında sizin tercihinize sunacaktır. Buda sizin satıcıya olan güveniniz ile karar verebileceğiniz bir durumdur.

Akıllı Anahtar Güvenlik Durumu

alfa romeo ford akıllı anahtar smart anahtar

Akıllı anahtarlar kullanışlı olsa da, bunların güvensiz olmasını istemezsizin. Bir sürücü arabasından çok uzaktayken smart anahtarın düşük frekanslı aktarımlarını alırsa, başka bir kişi arabaya binebilir hatta onu çalıştırabilir ve kullanabilir. Bu örnek yakıt istasyonlarında olabilir. Araçların çalınmasını önlemek için birçok otomobil üreticisi, kumandalı anahtar sisteminin maximum frekans alanını 10 cm olarak ayarladı.

Akıllı anahtar, aynı frekans sinyalini tekrar tekrar göndermez. Bu, hırsızlığı önler ve sistemi teknoloji meraklısı hırsızlardan daha güvenli hale getirir. Kapı kilidi veya bagaj kilidi her açıldığında anahtarın farklı bir şifreleme sinyali  yaydığı biliniyor.

Araba Akıllı Anahtarların Pili Biterse Ne olur?

mercedes audi smart anahtar akıllı anahtar

Akıllı anahtarlar pille çalışır, yani pil bitebilir. Böyle bir durumda, kapıları kilitleyip açmanın ve arabayı çalıştırmanın başka bir yolu olmalıdır. Bu amaçla, smart anahtar ile birlikte anahtar kabının içinde yerleştirilmiş mekanikte bir anahtar verilir. Kapı kolundaki anahtar yuvasına mekanik anahtar sokup çevirerek kapıyı açabilirsiniz.

Acil durum başlatma, anahtarı start butonu yerleştirin yada kokpitte enerji aktarabilen bir bobinin gizlendiği özel bir alanın yakınına tutun, pil bitmiş olsa bile aracın çalışmasına izin verir. Bu alanın bulmakta zorlanırsanız araç kullanım kılavuzunu karıştırın.

Akıllı Anahtarın Diğer Özellikleri

ford suzuki akllı anahtar smart anahtar

Akıllı anahtar, özel durumlar göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Diyelim ki bagajda smart anahtarınızı unutunuz. Anahtarın içeride kilitlenmesinden endişe etmeden bagajınızı açabilir ve anahtarınızı bulabilirsiniz. Arabada birden fazla anahtar varsa, araç yine de normal bir şekilde çalışacaktır. Ayrıca anahtar sürüş sırasında kaybolursa, aracınızı kendiniz stop etmediğiniz sürece aracı sürmeye devam edebilirsiniz.

Çoğu sistem, sürücüyü pilin zayıf olduğu konusunda bilgilendirir. Bu ikazı aldıktan sonra pilinizi değiştirmenizde fayda var. Ortalama ikaz sonrasında 1 ay daha anahtarınız kullanılmaya devam edilebilir.

Akıllı Anahtar Programlamayı Kendiniz Yapabilir Misiniz ?

land rover range rover smart anahtar akıllı anahtar

Yukarıda açıkladığım gibi, akıllı anahtar programlamanın maliyetti oldukça fazladır. Ne yazık ki, tüm otomobil üreticileri kendi kendine programlamaya izin vermez ve bu nedenle bir otomotiv çilingiri yada bayi tek seçiminizdir

Akıllı Anahtarın Diğer Adları Nelerdir?

Bazı araçlar standart olarak akıllı anahtarla gelirken, bazıları ise opsiyonel olarak üst paketlerinde smart anahtarları sunarlar. Smart anahtar sistemi yeni model araçlarda daha popüler hale geliyor. Yeni anahtar sistemini çıkışı ile birlikte firmalar  bu sisteme çeşitli isimler vermişlerdir.

# BMW konfor erişim sistemi

bmw mini coopelr smart anahtar akıllı anahtar

Bmw akıllı anahtar sistemi, uzaktan kumandayı kullanmaksızın araca rahatça ulaşılmasına olanak verir. Uzaktan kumandayı yanınızda taşımanız, örneğin pantolonunuzun cebinizde olması yeterlidir. Kapı kolu tutulduğunda, araç yakındaki uzaktan kumandayı otomatik olarak algılar, Böylece uzaktan kumandayı elinize almayı gerek kalmadan kapılar ve bagaj kapağı rahatça açılabilir. Kilitlemek için kapı kolundaki işaretli alana parmağınızla bir saniye dokunmanız yeterlidir.

bme akıllı anahtar g kasa anahtarı

Donanıma bağlı olarak bagaj kapağı hiçbir dokunuşa gerek kalmadan açılabilir. Örneğin iki elinizde dolu olduğunda seziciler tamponun arkasındaki iki sezici alanını denetler, aracın arkasında ortada durduğunuzda bagaj kapağının açılması mümkün olur, uzunlama bir ayak hareketi ile her iki sezici alanının içinden geçerek bagaj kapağı açılır veya kapanır.

 • Opel: Anahtarsız giriş sistemi
 • Audi: Smart Anahtar
 • BMW: Konfor Erişimi Sistemi
 • Ford: Kumandayla Akıllı Erişim
 • Honda: Akıllı Giriş Sistemi
 • Hyundai: Yakınlık Anahtarı
 • Infiniti: Akıllı Anahtar, Basmalı Kontak
 • Isuzu: Dahi Girişi
 • Jaguar: Arabalar: Akıllı Anahtar Sistemi
 • Kia: Motors: Akıllı Anahtar Sistemi
 • Lexus: Akıllı Erişim Sistemi
 • Lincoln: Akıllı Erişim Sistemi
 • Mazda: Gelişmiş Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma Sistemi
 • Mercedes-Benz: Keyless-Go Anahtarsız Hareket
 • Mini: Rahat Erişim
 • Mitsubishi Motors: Hızlı Anahtar Sistemi
 • Nissan:  Akıllı Anahtar
 • Porsche: Porsche Giriş ve Sürüş Sistemi
 • Renault: Eller Serbest Anahtar Kartı
 • SsangYong Motor: Akıllı Anahtar Sistemi
 • Subaru: Düğmeyle Başlatma Özelliğine Sahip Anahtarsız Akıllı Giriş
 • Suzuki: SmartPress Anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi
 • Tesla: Model S Anahtarı
 • Toyota: Akıllı Anahtar Sistemi
 • Volkswagen: Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma veya KESSY
 • Volvo: Anahtarsız Sürüş

renault megane4 talisman akıllı anahtar kart

Son olarak ilginizi çekebilir:

İmmobilizer Anahtar : Araç güvenliğinde dönüm noktası olan immobilizer sistemin, çalışma prenspleri ve merek edilenlerini bu yazımızda ele aldık.

Kontak Anahtarı Dönmüyor Arızası : Otomobil kullanıcıları için en sinir bozucu durumlardan birisi olan kontak arızasının sebepleri, nasıl düzeltilir ve daha fazlasını ilgili makalemizde bulabilirsiniz.

Araba Anahtar Fiyatları : Araç kullanıcılarının internet üzerinde en fazla yapmış oldukları aramalar, anahtar fiyatları ile ilgilidir. Anahtar türlerine göre fiyatları ve nasıl daha ucuza yaptırılabileceğine dair ip uçları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kaybolan Araba Anahtarı Nasıl Bulunur : Anahtarlarınızı kaybettiğinizde nasıl bulacağınıza dair fikirlere mi ihtiyacınız var? işte size bir çok ip ucu.

Kaskodan Anahtar Yaptırma : Çalıntı ve kayıp durumlarında anahtar masrafınızın kaskodan temini, nasıl geri ödeme alınır ve daha fazlasını bu makalemizde..

Araba Anahtarı Kaybolursa Ne Yapmalı  : Araba anahtarlarını kaybeden kişiler yeni bir anahtar yaptırmak için bir çok seçenek ile karşı karşıyadır. Yenisini nasıl temin edebilir, izlemesi gereken yol ve daha fazlası…

Sustalı Anahtar Yapımı ve Merak Edilenleri : Araç kullanıcılarının en çok tercih ettikleri anahtar tiplerinden olan sustalı anahtar seçenekleri fiyatları, artıları ve eksileri …

 • 4.055 görüntülendi
 • 0
 • 24 Mart 2021