Araba Anahtarı Kaybolursa Yada Çalınırsa Ne Yapmalı ?

Oto anahtarını kaybeden ve yedek anahtarı olmayan pek çok kişi, yeni bir araba anahtarının yapılmasına dair birkaç seçenek ile karşı karşıyadır. Araba anahtarı kaybolursa nasıl değiştireceğiniz, sahip olduğunuz seçenekler, tahmini maliyet, zaman, her seçeneğin artıları ve eksileri ve daha fazlası hakkında açıklamalarda bulunacağız.

Not: İstanbul’da bu sorun ile karşı karşıya kalırsanız, profesyonel mobil ekibimiz ile araç başına gelip anahtarlarınızı yerinde yapıp teslim edebiliriz. Ruhsat üzerinden yada başka bir şekilde uzaktan anahtar yaptırmak mümkün olmadığı için, yalnızca bulunduğunuz şehirdeki anahtarcılar sorununuzu çözebilir.

araba anahtarı kaybolursa

Araba Anahtarı Kaybolursa Ne Yapmalı?

Araç sahiplerinin başına gelebilecek en kötü durumlardan birisi de anahtarlarının kaybolmasıdır. Sıfır otomobiller genellikle iki adet anahtar ile birlikte gelir. Anahtarların bir tanesi aktif olarak kullanılırken diğeri ise evde, ofiste bir kasada yada güvenli olduğunu düşündüğümüz bir yerde saklarız. Durum böyle ise şanslısınız demektir.

Yapmanız gereken şey oldukça basit, bulunduğunuz şehirde oto anahtar yapımı hususunda uzman bir anahtarcıya giderek yeni anahtar yaptırabilirsiniz, tabi yedek yaptırırken de kaybolan anahtarlarınızı aracın sisteminden sildirmeyi de unutmayın.

Şayet anahtarınızı kaskodan yaptırmak isterseniz bununla ilgili detaylı olarak hazırlamış olduğumuz bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Araba Anahtarı Kaybolursa Yada Çalınırsa Ne Yapmalı ? - Oto Anahtarcı İstanbul

Araba Anahtarı Çalınırsa Ne Yapmalı?

Araba anahtarının çalınması daha sıkıntılı ve dikkatli olmayı gerektiren bir durumdur. Yedek anahtarınız var ise hemen yapmanız gereken aracınızı güvenli bir yere çekmek olacaktır, bu kapalı bir park yada otopark olabilir. Sonrasında en erken şekilde güvenilir bir oto anahtarcıya giderek kaybolan anahtarınızı aracın sisteminden sildirip yenisi yaptırmalısınız.

Yedek anahtarınıza ulaşamaz durumda iseniz yada yedek anahtarınız yok ise bu durum sizin için daha da sıkıntılı olacaktır. Köy, kasaba yada ulaşımı zor bir yerde iseniz hemen bir çekici çağırın ve aracın yanından kesinlikle ayrılmayın. Merkezi bir konumda bulunuyorsanız hemen hemen her şehirde mobil hizmet sunan oto anahtarcılar vardır, bunlara ulaşarak araç başına gelip anahtarınızın yapımımı sağlayabilirsiniz. Burada yedek anahtarınızın ne kadar önemli olduğu da ortaya çıkıyor.

Anahtarınızı Nerden ve Nasıl Temin Edebilirsiniz?

Genel olarak üç seçenek vardır:

 1. Yerinde mobil anahtar yapma hizmeti veren bir oto anahtarcıyı arayın.
 2. Arabayı oto anahtarcıya çekici ile götürün.
 3. Aracınızın anahtarını bayide yaptırın.

araba anahtarı kayboldu

# Oto anahtar hizmeti veren yerel bir oto anahtarcı arayın.

Araba anahtarı kaybolursa en iyi seçeneğiniz olan oto anahtarcı, çipli araba anahtarı ve kumandalı anahtar dahil olmak üzere bir çok araba anahtarını yerinde yapabilir.

1998 yılından sonra çıkan araçlarda immobilizer çip sistemi olduğu için araba anahtarlarının araca kodlanması gerekmektedir. Oto anahtarcıların bu hizmeti verebilmesi için araç gerekmektedir.

Ayrıca oto anahtarcının bu işlemleri yapabilmesi için gerekli donanım, bilgi ve birikime sahip olması gerekmektedir.

Oto anahtarcının ihtiyaç duyması halinde aracın şase numarasını hazır bulundurmayı unutmayın, Çoğu zaman anahtarcılar tıpkı bayinin yaptığı gibi, araç anahtarını kod üzerinden kesebilir. Ek olarak çilingir gerekirse araç anahtarını yerinde programlayabilir.

Artıları:

 • Hızlı – Çoğu oto anahtar firması mobil hizmet sunar ve bulunduğu konumda anahtarınızı sıfırdan yapıp size teslim edebilir, ayrıca kaybolan anahtarları da araç sisteminden silebilir. buda size zaman olarak oldukça avantaj sağlayacaktır.
 • Uygun fiyat – Servislerde bu işlem ücreti oldukça yüksek olduğu için en ucuz yol budur. yapılacak işlemler araç başında olacağı için çekici masrafından da kurtulmuş oluyorsunuz.

Eksileri:

Bütün anahtarcılar mobil hizmet sunabilmek ve anahtarınızın yedeğini yapmak konusunda yeterli bilgi ve donanıma sahip olmayabilir. Bu durum özellikler yüksek güvenlikli araçlar için geçerlidir.

Araba Anahtarı Kaybolursa Yada Çalınırsa Ne Yapmalı ? - Oto Anahtarcı İstanbul

# Aracınızın anahtarını bayide yaptırın.

Anahtarı yaptırmak için aceleniz yok ise bayide yaptırmakta iyi bir seçenektir. Fiyat olarak oto anahtarcılardan yüksek olacaktır, ama aracı servise çektikten sonra yeni bir anahtar alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Artıları:

 • Araba anahtarınızın mevcudiyeti – Bayi aracınızın anahtarına sahiptir. ek olarak anahtarı programlamak ve kesmek için gerekli donanıma sahip olacaklarından emin olabiliriniz.

Eksileri:

 • Fiyat – Bayi, anahtarı kesmek ve programlamak için bir çilingirden fazla ücret alır. Ek olarak aracın bayiye ulaşması için çekiciye ihtiyacınız olacaktır.
 • Hız – Servisler anahtarları genellikle yurt dışı merkezlerinden getirtirler, buda size yaklaşık 15-20 gün zaman kaybına sebep olacaktır. ayrıca çalışma saatleri de kısıtlı olduğu için he an hizmet alamazsınız.

Araba Anahtarı Kaybolursa Yada Çalınırsa Ne Yapmalı ? - Oto Anahtarcı İstanbul

Anahtar Türüne Göre Maliyetleri

Çok uzun zaman önce araba anahtarı kaybolursa yada kırılırsa, bu çok önemli bir sorun değildi. Hatta arabanın tamponuna yedek bir anahtar saklayanlar bile olurdu. Anacak arabalar teknolojik olarak gelişmiş hale geldikçe, yeni anahtar yaptırmak eskisine göre daha pahalı oldu.

Aracınızın anahtarı kullandığınız modele ve yıla bağlı olarak, kaybolan yada çalınan bir anahtarı değiştirmek 100₺ ile 200₺  arasında bir maliyeti olacaktır. İkinci bir anahtarınız yoksa, ihmal etmeden bir yedek yaptırın ve güvenli bir yerde saklayın.

İşte dört ana araba anahtarı türü  kaybolduğunda karşılaşacağınız maliyetler ve ne yapmanız gerektiği konusundaki  önerilerimiz.

Araba Anahtarı Kaybolursa Yada Çalınırsa Ne Yapmalı ? - Oto Anahtarcı İstanbul

# Geleneksel araba anahtarı kaybolursa

Otomobil endüstrisi tarafından kullanılan standart anahtardır ve  tamamen mekanikten oluşur. Mekanik olan anahtarı kontağa sokup çevirmeniz aracın çalışması için yeteli.

Kaybederseniz: Bu model bir araba anahtarı kaybolursa, Çilingir çağırıp anahtarınızı yaptırabilirsiniz, özel donanım yada elektronik cihazlar gerektirmez. Muhtemelen mahallenizdeki anahtarcınız sorununuzu çözecektir. Bazı burumlar da bilinmedik yada eski bir araç için bir çilingir yardımcı olamayabilir. Bayiden yada bir sanayiden yeni bir kontak kilidi satın almanız gerekebilir.

Araba Anahtarı Kaybolursa Yada Çalınırsa Ne Yapmalı ? - Oto Anahtarcı İstanbul

# Kumandalı çipsiz araba anahtar kaybolursa

İlk üretilen kumandalı anahtarlar aracın kapılarını açmak için kolaylık sağlamaları amaçlanıyordu. Aracı kilitletip açabilirler ancak aracı çalıştırmak için geleneksel mekanik bir anahtara ihtiyaç duyarlar. Anahtar kapı kilidini açmak içinde kullanılır.

Kaybederseniz: Çipsiz araba anahtarı kaybolursa ve sadece kumandanızı kaybederseniz şanslısınız. Aracın kapısını açmak ve çalıştırmak için metal anahtarınızı kullanabilirsiniz. Kumandalar satış sonrası ürünler olarak kolayca temin edilebilir ve programlanabilir. Özel bir cihaza ihtiyacınız yok. Bunları bayiden, oto anahtarcılardan yada internetten temin edebilirsiniz ucuzdurlar (100₺ den az)

Araba Anahtarı Kaybolursa Yada Çalınırsa Ne Yapmalı ? - Oto Anahtarcı İstanbul

# İmmobilizer’li araba anahtarı kaybolursa

Daya iyi bir hırsızlık önlemi olarak tasarlanan immobilizer sistemini otomobil üreticileri, 1996 yılından itibaren kullanmaya başladılar.  İmmobilizer, temel olarak araçların düz kontak yapılarak çalınması engellemek amaçlı geliştirilmiş  elektronik bir güvenlik sistemidir.

Kaybederseniz: İmmobilzer’li araba anahtarı kaybolursa, yedek bir anahtarınız da yoksa, aracı çekici ile bir bayi yada oto anahtarcısına çekmeniz ve araç sahibi olduğuna dair belgelere sahip olmanız gerekir. Ardından bayi yada oto anahtarcı yeni bir elektronik anahtarı aracın sistemine kodlayarak eşleştirmesi gerekecektir. Çekici ücretinin yanı sıra 300₺ ile 1000₺ arasında mal olacaktır.

Not: Mobil hizmet sunan bir oto anahtarcı sorunu araç başında da gelip çözebilir.

Araba Anahtarı Kaybolursa Yada Çalınırsa Ne Yapmalı ? - Oto Anahtarcı İstanbul

# Akıllı araba anahtarı kaybolursa

”Anahtarsız çalıştırma” olarak da bilinen akıllı anahtar, gösterge panelinde bir çalıştırma düğmesi araçlarla ilgilidir. Akıllı anahtar teknolojisi, araçtaki akıllı anahtarın ( bu bir anahtar değil, eşleştirilmiş bir sensördür) yakınında olduğunu otomatik olarak bilen bir yakınlık sensörü ile çalışır. Daha sonra aracın kilidini açar ve düğmeye basılarak çalıştırmasına izin verir.

Kaybederseniz: Akıllı araba anahtarı kaybolursa, İmmobilizer’li anahtar gibi bir yedek anahtarınız yoksa, aracınızı bayiye yada oto anahtarcıya çekmeniz ve  ardından yeni anahtarın araç sistemi  ile eşleştirilmesi gerekir. Klasik anahtarlara göre biraz daha zor ve masraflı olacaktır. Bu sistemlerde çekici masrafı hariç maliyetler 2000₺ ye kadar çıkabilir.

Not: Mobil hizmet sunan bir oto anahtarcı sorunu araç başında da gelip çözebilir.

Eğer İstanbul’da iseniz araba anahtarı kaybolursa, bu sorunu donanımlı mobil ekibimizle araç başında gelip halledebiliriz.

Son olarak ilginizi çekebilir:

İmmobilizer Anahtar : İmmobilizer sistemin, araçlarda kullanılması ile birlikte araç hırsızlığında da büyük ölçüde azalmalar olmuştur. Sistem hakkında merak edilenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kontak Anahtarı Dönmüyor Arızası : Araç kullanıcılarını için en can sıkıcı durumlardan birisi olan kontak anahtarının dönmemesi ile alakalı çözümler….

Araba Anahtar Fiyatları : Araba anahtarı kaybolursa, yeni bir anahtar yaptırmadan önce, anahtarın türüne ve piyasa koşullarına göre, maliyetleri etkileyen faktörleri detaylı olarak araştırma yaptığımız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Kaybolan Araba Anahtarı Nasıl Bulunur : Kaybolan anahtarlarını bulan insanların, bunu yaparken nelere dikkat ettiklerini merak ediyorsanız, ip uçları burada…

Kaskodan Anahtar Yaptırma : Sigorta acentenizin yeni bir anahtar yaptırırken size nasıl katkıda bulunacakları hakkındaki makalemiz…

Sustalı Anahtar Yapımı ve Merak Edilenleri : Katlanabilir anahtar modelleri, artıları, eksileri ve daha fazlası ilgili yazımızda…

Araba Akıllı Anahtarı Nedir ? : Anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi olarak ta bilinen sistemin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

 • 10.299 görüntülendi
 • 0
 • 09 Mart 2021