Renault Kart Tanınmadı Hatası ve Çözümleri

Renault, ilk olarak 2003 yılında  Megane 2 ve Scenic araçlarında, daha estetik yapı sağlamak amacıyla kartlı anahtarları kullanmaya başladı. Görüntü olarak araç kullanıcılarının hoşuna gitse de ileriki yıllarda kart tanınmadı hatası ile başlarını büyük sıkıntıya sokacaktı.

Renault araç kullanıcıları için gerçekten çok sinir bozucu ve mağduriyetlere sebep olan kart tanınmadı arızası ile alakalı detaylı olarak hazırlamış olduğum videomuzu aşağıda sizlerle paylaştım. Bu arızanın çözümleri, tamiratı ve ihtiyaç duyduğunuz diğer bütün bilgileri makalemizin devamında bulabilirsiniz.

Renault kart tanınmadı hatası ve çözümü

Renault Kart Tanınmadı Hatasının Nedenleri

Tamamen elektronik yapıya sahip olan, Renault kart anahtarların içindeki bulunun manyetik enerji ile çalışan anten bobinleri oldukça hassas yapıdadır. Özellikle erkek kullanıcıların yaz aylarında anahtarı ön yada arka ceplerinde iken oturduklarında, mukavemeti çok zayıf olan kart anahtar esneyerek içindeki elektronik kartın hasar alması ve anten bobininin çatlamasına sebep olur.

Böyle bir durumda kumandanız kapıları kilitleyip açmaya devam edecektir fakat anahtarı kart yuvasına soktuğunda araç çalışmayacak ve ekranda kart tanınmadı hatası ile karşılaşacaksınız. Anahtarın pilini değiştirmeniz sorunu çözmek için hiç bir işe yaramayacaktır. Çünkü anahtarın içinde hiç pili olmasa da kartı yuvaya soktuğunuzda aracın çalışması gerekir.

Peki bu durumu Renault otomotiv firması düşünemedi mi? İlk olarak Scenic 2 ve Megane 2 ile başlayan devamında Laguna 2 ile kart anahtarları tamamen estetik bir görünüş için tasarlandı. Elbette bunu tasarlarken Renault’un mühendisleri sağlamlık hususuna da önem vermeleri gerekirdi. Birkaç yıl içinde kart arızası oluşmaya başladı fakat Renault yine de kart anahtarlarını 2008 yılından sonra da Fluence, Megane 3 , Capture, Clio 4, Kaleos ve Latitude ile devam ettirdi. Sonrasında araç kullanıcılarının şikayetlerine dayanamayarak 2015 yılında Megane 4, Kadjar, Talisman, Espace 5 ve Kaleos araçlarında çok daha sağlam yapıda ve oldukça estetik görünümlü kart anahtarlara geçiş yaptı.

renault kart tanınmadı hatası tamiri

Kısaca kart tanınmadı hatasının nedenleri şunlardır:

  1. Anahtarın katlanması: Anahtarın, pantolonunuzun ön yada arka cebinde iken oturduğunuzda katlanması sonucu elektronik kartın çatlaması yada iletici antenin bozulması
  2. Darbe alması: Yüksek mesafeden düşen yada üzerinden araç geçene anahtarın aldığı darbe ile hasar görmesi.
  3. Sıvı temas: Denize yada havuza anahtarınız ile girdiğinizde yada çamaşır makinasında anahtarınız yıkandığında yine kart tanınmadı hatasına neden olacaktır.
  4. Yanlış anahtar: Genellikle ikinci el araç alırken başka bir aracın anahtarı yanlışlıkla verildiğinde hatalı anahtar yuvaya takıldığında aynı hatayı verecektir.

Yeni bir Clio 4 yedek anahtarına mı ihtiyacınız var? O zaman Clio 4 yedek anahtar yapımı ile ilgili merak edilen her şeyin anlatıldığı yazımıza göz atmalısınız.

Clio 4 Kart Tanınmadı Hatası

Kart tamiri yaptığımız anahtarların başında Clio 4 kart anahtarları gelir. Hafta sonu pandemi dolayısıyla dışarı çıkma yasağı olduğu bir günde müşterimiz bizi arayarak ”aracımı çalıştıramıyorum clio 4 kart tanınmadı hatası ile karşılaşıyorum ne yapmalıyım?” sorusunu yöneltti bizde olabilecek ihtimalleri kendisine tarif ederek aracı çalıştırmasına yardımcı olmaya çalıştık, fakat anahtarın çok fazla yüksekten düşerek darbe aldığı için aracı o an çalıştırmayı başaramadık. Yedek anahtarı olmadığı için aracı çalıştırma imkanı olmayan müşterimize konum attık, taksi ile kartını bize getirdi ve çok kısa bir sürede anahtarını tamir edip aracını tekrar çalışmasını sağladık.

Renault Kart Tanınmadı Hatası Nedenleri

Clio 4 kart tamiri, firmamızda garantili bir şekilde yapılmaktadır. Tamir işlem süresi ortalama 20-30 dk sürmekte. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız bizleri telefonla arayarak destek alabilirsiniz.

Megane 3 Kart Tanınmadı Hatası

Megane 3 Touch Plus paketlerinde kart anahtar tercih edilmiştir, Daha önce çok kez Megane 3 kartlarının onarımını yaptık. Hiç olmadık yerde böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız Megane 3 kart anahtarınızın kullanımına tıpkı bir cep telefonunuzu kullanırken verdiğiniz özeni göstermelisiniz. Megane 3 kart anahtarı darbelere karşı oldukça hassas bir yapıya sahiptir.

Renault Kart Tamiri İstanbul

Megane 3 kart tamir kendinizin yapabileceğiniz basit bir işlem değildir, kartınızı bize ulaştırırsanız elektronik konusunda uzman ekibimiz kısa sürede onarım yapıp size teslim edecektir. Gerekli testler yapıldıktan sonra anahtarınızın aracı çalıştıracağından emin olabilirsiniz.

Fluence Kart Tanınmadı Hatası

Renault fluence’nin kartlı anahtar modellerinde de aynı şekilde kart tanınmadı hatası ile karşılaşmak mümkün. Kumandanız çalışsa bile anahtarı kart yuvasına soktuğunuzda ilk defa ekranda kart tanınmadı hatasını alıyorsanız vakit kaybetmeden anahtarı tamir ettirmenizi öneririm. Şayet tamirini ihmal edip bu şekilde kullanmaya devam ederseniz hiç olmadık yerde sizi yolda bırakacağı kesindir.

Bu tür bir durumlarla karşılaşmamak için kart anahtar yapısına sahip olan araç modellerinin yedek anahtar ihtiyacı daha fazla öne çıkıyor. Firmamızda Fluence kart tamiri ve yedek anahtar yapımı garantili bir şekilde yapılmaktadır.

Renault Kart Tanınmadı Hatasının Çözümleri

Kartı yuvaya soktuğunuzda, kart tanınmadı hatası ile karşılaştığınızda ve yedek anahtarınızda yok ise aracı çalıştırmak için yapabileceğiniz bir yöntem var bunu aşağıdaki videomda detaylıca anlattım buradan da yazayım.

Renault Kart Tanınmadı Hatası Çözümleri

Anahtarınızın alt yada üst kısmına kredi kartı yada benzeri bir kardı birleştirerek kart yuvasına anahtar ile birlikte hafifçe zorlayarak yerleştirin. Bu şekilde aracı çalıştırma ihtimaliniz oldukça yüksek. Tabi bu durum ile tekrar tekrar karşılaşıp ısrarla bu şekilde kullanmaya devam ederseniz artık bir zaman sonra bu yöntemde işe yaramayacaktır.

Hasar gören elektronik kartın içi açılarak onarılması ve bozulan antenin değiştirilmesi gereklidir. Kendinize güveniyorsanız ve ben bu konuda mahirim diyorsanız deneyebilirsiniz. Bana soracak olursanız daha önce bu kartı hiç açmadıysanız zorlamayın derim öyle basitçe yapılabilecek bir arıza değildir. İstanbul Bahçelievler’deki iş yerimize kartınızı getirirseniz yada kargo ile anahtarınızı bize ulaştırırsanız, garantili bir şekilde tamirini yapıp testlerini de yaptıktan sonra size geri gönderebiliriz.

Normal araç anahtarlarına kıyasla hassas olan Renault kart anahtarının kesinlikle yedek olmadan kullanmamanızı öneririm. Her zaman bir kenarda sağlam olduğuna emin olduğunuz anahtarınızın yedek olarak beklemesi gerekir. Tek anahtar her zaman risk taşır.

Renault Kart Tamiri

Müşterilerimiz internet üzerinden kart tanınmadı hatası ile ilgili araştırma yaparken, gerek Youtube’taki videolarımızdan gerekse internet sayfamızdaki makalelerimizden bizlere ulaşarak çok kez anahtarlarını kargo ile göndererek yada aracı bir şekilde çalıştırıp iş yerimize gelerek  tamirlerini yaptırdılar.

Renault Kart Tamiri

Renault kart tamirinde deneyimli olan elektronik konusunda uzman ekibimiz, bozulan kartınızı itinalı bir şekilde tamir ederek gerekli testlerini yaptıktan sonra sizlere teslim edecektir. Yapmış olduğumuz tamirin sonucunda anahtarınızın aracı çalıştırmama ihtimali yoktur.

Kart tamiri yaparken:

  • Öncelikle fabrikada sıcak pres ile bir daha açılmamak üzere kapatılmış olana kart anahtarı, özel tasarlanmış kart kesme aletlerimiz ile kartın elektronik yapısına zarar vermeden açıyoruz.
  • Sonrasında hasar gören parçaları onarıp, bozulmuş olan immobilizer anten bobinini yenisi ile değiştiriyoruz.
  • Son olarak da kartı tekrar sağlam bir şekilde birleştirip cihazlarımızla gerekli testlerini de yapıp anahtarı müşterimize teslim ediyoruz.

Renault kart tamirinin fiyatı da cebinizi yormayacak makul seviyelerdedir. Yeni anahtar almanıza gerek kalmadan ilk günkü sağlamlığı ile anahtarınızı kullanma olanağı sunuyoruz.

Renault Kart Çalışmıyor Sebebi Nedir?

Renault kartınızın çalışmıyor olmasının sebebi  iki şekilde olabilir, birincisi kumandanın çalışmaması, diğeri ise kartı yuvaya soktuğunuzda aracın çalışmamasıdır. Bu iki faktör birbirinden bağımsızdır.

Anahtarınızın pili bittiğinde de aracınızın kapılarını mekanik olan anahtar ile açıp kartı okuma yuvasına taktığınızda, yuvadaki antenler anahtarın antenine enerji aktararak karttan gerekli bilgileri okuyup aracı çalıştırmanıza olanak sağlayacaktır. Yani kartın içinde hiç pil olmasa da aracınızı rahatlıkla çalıştırabilirsiniz.

Kumandanız çalışıyor, kapıları kilitleyip açabiliyorsunuz fakat anahtarı yuvaya soktuğunuzda araç marş basmıyor ekranda da kart tanınmadı hatası çıkıyor ise o zaman burada pil ile ilgili sorununuz yok muhtemelen kartın içindeki iletici antenler bozulmuş demektir. Anahtarınızı tamir ettirmeniz gerekir.

Son olarak ilginizi çekebilir:

İmmobilizer nedir? İmmobilizer hakkında merak edilen her şey.
Kaybolan araba anahtarının nasıl bulunacağına dair harika fikirler.
Anahtar masrafını kaskodan almamın yolları.
Anahtarlarınızı çaldırırsanız yada kaybederseniz nasıl bir yol izlemelisiniz.

  • 6.758 görüntülendi
  • 10 Nisan 2021