Fiat Egea Anahtar Yapımı | Yedek Kopyalama

İtalyan otomotiv firması olan Fiat, 2015 yılında üretimine başladığı Egea araçlarını Linea dan sonra Türkiye piyasasına sürdü. Taksiciler ve araç kullanıcıları tarafından yüksek rağbet gören aracın, anahtar talepleri de piyasada oluşmaya başladı. Firmamız yenilikleri yakından takip ederek Fiat Egea Anahtar yapımına kısa sürede gerekli donanımlara sahip olarak yapmaya başlamıştır. Yazımızın devamında fiyatları, yaptırma seçenekleri ve ihtiyacınız olan bütün bilgilere ulaşabilirsiniz.

Not: Egea yedek anahtar yaptırmak isteyen müşterilerimiz, araç ile  birlikte İstanbul Bahçelievler’deki işyerimize gelmeleri gereklidir. Uzaktan anahtar yapımı mümkün olmadığı için bizi telefonla aramadan önce lütfen bunu dikkate alınız.

Fiat egea yedek anahtar

Fiat Egea Yedek Anahtar Yaptırma

Araç ile birlikte iki adet anahtar gelmekte, bunlardan bir tanesi kumandalı iken diğer kumandasızdır. Kullanıcıların kafasını yedek anahtarın neden kumandasız olduğu her zaman kurcalamıştır. Buna bir açıklık getireyim. Kumandasız egea anahtarın içindeki immobilizer çip uzaktan kumandalı anahtara göre daha dayanıklı ve korunaklı üretilmiştir.

Örneğin, kumandalı olan anahtarınızla denize girdiğinizde tamamen elektronik  bir yapıya sahip olan kumandalı kontak anahtarı bozulacaktır, kumandasız olan ise, içindeki çip tamamen kömür ile kaplı olduğundan anahtar sudan etkilenmeyip çalışmaya devam edecektir. Yani kumandasız anahtarın cebinizde iken denize rahatlıkla girebilirsiniz. Ayrıca ısıdan ve darbeden etkilenmeme özelliği de vardır.

Fiat Egea Yedek Anahtar Yaptırma

Fiat Egea yedek anahtarının kumandasız olması kullanıcıları rahatsız ettiği için bizlerden kumandasız anahtarında kumandalıya dönüştürülmesi konusunda da talepler gelmeye başladı. Bunun yapılması maalesef mümkün değil kumandasız olan anahtar sustalı kumandalı modele, anahtarın yapısı gereği çevrilmesi imkansızdır. Bunun yerine aracınıza yeni bir anahtar programlayıp üçüncü bir anahtar olarak kodlama yapabiliriz.

Yıllardan beri, fiat immobilizer sistemleri dahil olmak üzere anahtar programlama ekipmanları ve yazılımlarına büyük yatırımlar yaptık. Son teknoloji ürünler ve yazılımlar ile Fiat Egea’nın bütün modelleri (Urban, Easy, Mirror, Lounge) için yedek anahtar yapabiliyoruz.

Mevcut bir anahtarınız varsa, yada yoksa da size yardımcı olabiliriz. Belki kumandalı anahtara ihtiyacınız var, belki de kumandasız daha ucuz bir anahtar. Orijinal ve yan sanayi bütün Egea anahtar modelleri elimizde her zaman mevcuttur. Anahtar yaptırmak isteyen müşterilerimizi İstanbul Bahçelievler’deki iş yerimize bekleriz.

Egea yedek anahtar yapım aşamaları şu şekilde oluyor:

 • Öncelikle anahtar diş kesim işlemini yapıyoruz: Bunun için mekanik anahtarınızdan almış olduğumuz ölçü ile CNC anahtar kesim makinasında yeni anahtarınızı sıfır hata ile kesiyoruz. Artık anahtar kapıları ve kontağı çevirebilecektir.
 • İkinci olarak yeni anahtarı araca kodluyoruz: Lisanslı Fiat anahtar kodlama cihazlarımızla aracın sistemine OBD soketinden bağlantı kurarak yeni anahtarı ekleme yapıyoruz.
 • Son olarak olmayan anahtarları siliyoruz: Aracı alırken yada kaybetmiş olduğunuz anahtarınız var ise, bunları aracın sisteminden silerek işlemi sonlandırıyoruz.

Fiat Egea anahtarını yapımı yaklaşık 20-30 dakika sürüyor. Siz çayınızı içene kadar biz anahtarlarınızı çoktan yapmış oluruz. Yapmış olduğumuz anahtarlar kasko yada sigortada herhangi bir sorun yaratmaz. Ayrıca kaybolan yada çalınan anahtarlarınızı da araç sisteminden silerek devre dışı bırakıyoruz, eski anahtar gelse da artık aracı çalıştıramayacaktır.

Model farketmeksizin 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 ve 2021 modeller için de Fiat Egea yedek anahtarı yapabiliyoruz.

Anahtarlarınızı kaskodan yaptırmak istiyorsanız ilgili makalemize göz atın.

Fiat Egea Anahtar Kopyalama ve Çoğaltma

Fiat Egea kontak anahtarı kopyalama hakkında internet üzerinden araştırma yaparken web sayfamızdaki ve YouTube kanalımız üzerinden yapmış olduğumuz anahtar örneklerini görünce bize ulaşan müşterimiz, ikinci el araç aldığını ve yedek anahtarın eski sahibi tarafından söz verilmesine rağmen kendisine verilmediğini söyledi. Bizde araç il işyerimize gelmeniz durumuna size verilmeyen anahtarı araç sisteminden silip yenisini yapabileceğimizi söyledik. Nitekim iş yerimize gelen müşterimize kısa sürede yeni anahtarlarına kavuşturmuş olduk.

Fiat Egea Anahtar Kopyalama ve Çoğaltma

Fiat Egea anahtar kopyalama işlemini çok kısa bir sürede gerçekleştirebiliyoruz. Bunun için yetkili servisler 15-20 gün süre verirken biz 25-30dk içinde anahtarlarınızı yapıp teslim ediyoruz. Ayrıca bunun için servislere ödeyeceğiniz fazla paranın yerine 3 te 1 fiyatına yapıyoruz. Yaptığımız anahtarların sizleri yolda bırakmayacağına garanti edebiliriz.

İstanbul dışından anahtarını göndererek Fiat Egea anahtar kopyalama yada çoğaltma yaptırmak isteyen müşterilerimiz için bir açıklamada bulunmak istiyorum. Fiat Egea, anahtarlarında, kullanmış olduğu gelişmiş immobilizer çip sayesinde kopyalamaya izin vermez. Her anahtarın ayrı bir kimlik (ID No) numarası vardır ve bu anahtarın araca özel diagnostik cihazlar ile kodlanması ve programlanması gerekir.

Aslında bu araç kullanıcıları için büyük bir güvenlik önlemidir. Düşünsenize, bir lokantaya gittiniz ve anahtarlarınızı valeye teslim ettiniz. Eğer anahtarınız kolayca kopyalanabilir olsaydı aracınızın hiçbir güvenliği kalmazdı.

Araç güvenliği için dönüm noktası olan immobilizer sistemini anlatan yazımıza göz atmalısınız.

Fiat Egea Bütün Anahtarlar Kaybolursa

Müşterilerimiz bize telefon açarak ”Fiat egea anahtarlarımı kaybettim ne yapmalıyım” sorusunu yönelttiklerinde, şayet araç İstanbul ise, ruhsat sahibi olduğunu öğrendiğimiz müşterimizin atmış olduğu konuma kısa sürede ulaşıyoruz. Gerekli ekipmanlar ile donatılmış motorlu servisimizle aracın olduğu yerde anahtarlarını sıfırdan yapıp teslim edebiliyoruz. Yeni anahtarları yapılırken başlıca yaptığımız işlemler şu şekilde:

 1. Öncelikle aracın kapılarını özel maymuncuklar ve ekipmanlar sayesinde  hasar vermeden açıyoruz.
 2. Mekanik anahtarı işleyebilmemiz için kapı kilidini yada kontak tüpü üzerinden yine özel aletlerimizle şifrelerini okuyup yanımızda bulunan CNC anahtar kesme makinası ile anahtar diş kesme işlemini yapıyoruz.
 3. Artık kontağını döndürebildiğimiz araca, lisanslı anahtar programlama cihazımız ile bağlanarak yeni anahtarların kodlama yapıp aracı çalışır hale getiriyoruz.
 4. Son olarak, kaybolan yada çalınan anahtarları aracın beyninden silerek işlemi bitiriyoruz. Artık eski anahtarlar gelse de aracı çalıştıramayacaktır.

araba anahtar fiyatı

Burada bizim farkımız, aracın her hangi bir parçasını söküp götürmüyoruz. Bütün işlemleri aracın başında, sizlerin gözü önünde şeffaf bir şekilde yapıp bitiriyoruz. Çekiciye bindirme yok, servisi günlerce bekleme yok. Çok kısa bir süre içinde yeni Egea anahtarlarınıza kavuşmuş oluyorsunuz.

Bütün anahtarlar kaybolması, yedek anahtara kıyasla yaklaşık üç katı daha fazla maliyetli olacaktır. Anahtar yaptırmak için çilingir çağırdığınızda, ilk yaptıracağınız anahtarın yanında yedek bir anahtarı düşük fiyatlara yaptırabilirsiniz.

Her zaman şanslı olmayabilirsiniz, hiç olmayacak bir yerde çok sıkıntılı bir durum da anahtarınızı kaybedebilirsiniz. Umarım bu yazımızı anahtarlarınızın tamamını kaybetmeden okumuşsunuzdur, hiç vakit kaybetmeden yedek anahtarınızı yaptırmayı ihmal etmeyin. Tek anahtar her zaman risk taşır.

Anahtarlarınızı kaybettiniz ve nasıl bulacağınıza dair fikirlere mi ihtiyacınız var?  Kaybolan araba anahtarı nasıl bulunur adlı yazımızı mutlaka okumalısınız.

Fiat Egea Yedek Anahtar Fiyatı (2022)

Fiat egea anahtar fiyatı türüne göre değişiklik gösterir. Kumandalı, kumandasız, orijinal yada yan sanayi seçenekleri vardır. Kumandasız Fiat Egea yedek anahtar fiyatı 300₺’dir. Uzaktan kumandalı yedek anahtar fiyatı ise 600₺’dir. Aracın hangi paket olduğu (Easy, Urban, Lounge, Mirror) fiyatı etkilemez.

Fiat Egea Yedek Anahtar Fiyatı

Müşterilerimiz bize telefon açtıklarında ilk yönelttikleri soru ” Fiat egea yedek anahtar fiyatı ne kadar” sorusu oluyor. Öncelikle yetkili servislerden fiyat alıp sonrasında da bizlere internet üzerinden ulaşarak fiyatta kıyaslamalar yapıyorlar. Tabi servislerin anahtarı 15-20 gün sonra verecek olması ve bizim fiyatlarımıza oranla 3 katı daha fazla ücret talep etmeleri müşterilerimizin tercihini bizden yöne kullanmasına neden oluyor.

Fiat Egea Kumandalı Orijinal Anahtar Fiyatı

Yan sanayi kumandalı anahtar 600₺ iken, Fiat Egea Kumandalı orijinal anahtar fiyatı ise 950₺’dir. Bu fiyatlara, anahtarın araca kodlanması, kayıp anahtarın aracın sistemden silinmesi ve anahtar diş kesimi de dahildir. Serviste günlerce beklemenize gerek kalmadan 20-30 dakika içinde siz çayınızı içene kadar biz yeni anahtarınızı kodlamış oluyoruz.

Fiat Egea Anahtar Tamiri

Fiat Egea anahtarı da, diğer araç anahtarlarında olduğu gibi zamanla arızalanıp bazı sorunlara yol açabilir. Bu arızaların başında kumanda çalışmaması, pil erken bitme sorunu ve İmobilizer arızası geliyor. Kumandanın çalışmaması ve  immobilizer çipin aracı çalıştırmamasına sebep olacak birkaç neden vardır:

 • Sıvı Teması: Kumandalı olan Egea anahtarının yapısı tamamen elektronik devreden oluşur. Sıvı temasından çok etkilenen Egea anahtarı ile denize ve havuza girilmesi yada çamaşır makinasında yıkanmış olması erken müdahale olmazsa bir daha kullanılamayacağı anlamına gelir. Böyle bir durumda yapmanız gereken, ilk birkaç saat içinde anahtarın içini açıp elektronik kartı tiner ve bir diş fırçası yardımı ile içindeki sıvıdan arındırana kadar temizleyip kurutulması olacaktır. Zaman geçtikçe oksit elektronik karttaki devrelere zara vereceği için tamiri de imkansız hale gelir. Bunun haricinde yoğun olarak su almamış anahtarlarda, en çok oluşan sorun da pil erken bitirme arızasıdır.
 • Darbe: Elektronik yapıya sahip olan Fiat Egea anahtarı, düşme ve darbelerden de oldukça fazla etkilenir. Tıpkı cep telefonunuzu korur gibi anahtarınızı da korumanız gerekir. Balkondan atılan ve üzerinden araba geçmiş bir anahtarın tamiri pek sağlıklı olmayacaktır.
 • Tuş Arızası: En sık yaşanan ve tamiri basit olan olan arıza tuş bozulmasıdır. Yoğun olarak kullanıldığında anahtarın içindeki butonlar zamanla fonksiyonunu yerine getiremez hale gelecektir ve tuşlar atık basmayacaktır. Bu durumda yapmanız gereken oto anahtarcıya giderek, anahtarın arızalanan butonunu değiştirmenizdir olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken husus, hassas yapıya sahip Egea anahtarına müdahale edebilmek için yeterince bilgi ve birikime sahibi olan kişilerce, dikkatli bir şekilde işlem yapılması gerekir. Elektronik konusunda da uzaman olan firmamızda,  Egea anahtar tamiri garantili olarak yapıyoruz. 

Kontak dönmemesi ile ilgili arızalar için hazırlamış olduğumuz detaylı yazımızı okuyabilirsiniz.

Egea Kumanda Kabı

Fiat egea anahtar kabı

Egea kumanda kabı ve üzerinde bulunduğu lastik tuşları zamanla yıpranıp eskiyebiliyor. Bu ihtiyaç üzerine anahtar kasasının değişimi için gerekeli olan bütün malzemeleri firmamızda mevcuttur. Kumanda kabı değiştirme işlemini kendiniz yapmanızı önermem, çünkü değişim esnasında elektronik karta zarar verme ihtimaliniz oldukça yüksek, birkaç kuruş kar edeyim derken anahtarınızdan olabilirsiniz.

Fiat Egea Anahtar Yapımı Adem Usta

Yapmış olduğum araçların zaman zaman videolarını da çekip Youtube kanalımda paylaşımda bulunuyorum. Müşterilerimden ”Adem usta çektiğin videoları hoşumuza gidiyor” sözlerini duydukça bende daha bir hevesle yeni videolar  çekip sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Fiat egea orijinal anahtar yapımı hakkında açıklamalarda bulunduğum videomu izlemenizi öneririm.

Egea Kumanda Pil Değişimi

Fiat Egea kumanda pil değişimi oldukça basittir. Arka kapağı herhangi bir alet kullanmadan da kastırarak açabilirsiniz, daha sonrasında yuvarlak olan pil kapağını bozuk para yardımı ile çevirerek açıp pile ulaşabilirsiniz. CR 2032 pil kullanılmaktadır. Aynı şekilde anahtarı toparlayarak işlemi bitirebilirsiniz.

Egea Anahtar Yaptırma Sıkça Sorulan Sorular

Egea anahtarım kayboldu yenisini yapabilir misiniz?

İstanbul'da hizmet veren firmamızda Fiat Egea yedek anahtarı garantili olarak yapılmaktadır, araç ruhsat sahibi yada yetki belgelerine sahip olan kişi araç ile birlikte işyerimize gelip yeni anahtarını yaptırabilir.

Egea kumandasız olan anahtarım kumandalıya çevrilebilir mi?

Maalesef kumandasız olan Fiat Egea anahtarının kumandalıya dönüştürülme imkanı yoktur, anacak araç ile birlikte gelirseniz size yeni bir kumandalı anahtar yapabiliriz.

Ruhsat bilgilerimi versem şehir dışına anahtar yapıp gönderebilir misiniz?

Ruhsat sahibi olsanız dahi, hiçbir aracın anahtarı araç olmadan yapılması mümkün değildir. Size ancak bulunduğunuz şehirdeki oto anahtarcıları yeni bir anahtar yapabilirler.

Fiat Egea anahtarımı size göndersem yenisini yapabilir misiniz?

Fiat Egea araçlardaki kullanılan gelişmiş immobilizer çip kopyalamaya izin vermemektedir.
Bu aslında sizin içinde büyük bir güvenlik avantajıdır. Düşününki böyle bir şey mümkün olsa, arabanızın anahtarını vale yada bir başkasına nasıl güvenle teslim edebilirsiniz.

Egea kumandalı anahtarım çalışmıyor tamirini yapabilir misiniz?

Öncelikle kumandanızın pilini değiştirmeyi deneyin, pilini değiştirdiğiniz halde yine de kumandanız çalışmaz ise firmamızda garantili olarak Fieat Egea kumandalı anahtar tamiri yapılmaktadır.

<< 1 >>


 • 4.814 görüntülendi
 • 04 Nisan 2021