Kontak Anahtarı Dönmüyor Arızası ve Çözümleri

Müşterilerimiz bizi aradıklarında en çok yönelttikleri sorulardan bir tanesi de, arabamın kontak anahtarı dönmüyor ne yapmalıyım sorusu oluyor. Araç kullanıcılarının başına gelebilecek olan en sinir bozucu durumlardan birisi olan kontak arızası ile ilgili sebepleri, çözümleri ve daha fazlasını bulabileceğiniz bu yazıyı hazırladık.

kontak anahtarı dönmüyor ana

Kontak Anahtarı Dönmüyorsa Neden Olabilir?

Anahtarınızı aracınızın kontağına taktığınızda eğer kontak dönmezse bu acilen çözülmesi gereken bir durumdur. Zihniniz kontak anahtarı dönmüyor ise neyin yanlış gittiğine dair olası çözümleri düşünüyor olacaktır, neyse ki çoğu kontak arızası yoğun oluşan arızalar değildir, aynı zamanda çözümü de basit ve hızlıdır. Anahtarınızın neden dönmediğine sebep olan üç ana faktör vardır ve bazı sorun giderme ip uçları, yalnızca birkaç kısa adımla güvenli bir şekilde başlamanıza ve yola çıkmanıza yardımcı olabilir.

Kontak anahtarı dönmüyor olmasının üç ana nedeni şunları içerir: İlgili bileşenlerle ilgili sorunlar, anahtarın kendisiyle alakalı sorunlar ve kontak kilidi silindiri sorunları.

 • İpucu : Bu adımları izlerken aracı güvende tutmak için her zaman el freninizin çekili olduğundan emin olun.

İlgili bileşenler:

Ateşleme sistemiyle ilgili çeşitli bileşenler, araba anahtarınızın kontağı açmamasına sebebiyet verir. Neyse ki, bunlar aynı zamanda tespit etmek ve düzeltmek için en hızlı olanlardır. Dikkat edilmesi gereken üç bileşen vardır:

kontak anahtarı dönmüyor salla

 1. Direksiyon simidi:

  Genellikle araç yokuş yukarı veya yokuş aşağı park edildiğinde ve direksiyon her iki yönde döndürüldüğünde olur  Bazen, bu kilit nedeniyle, direksiyon simidi sıkışabilir, bu da araç anahtarının da sıkıştığı ve onu serbest bırakmak için hareket edemediği anlamına gelir. Direksiyon simidini bir yandan diğer yana “sallamak” ve aynı zamanda anahtarı çevirmeye çalışırken bu kilit basıncını azaltabilir ve anahtarın dönmesine izin verebilir.

 2. Vites kutusu:

  Bazı araçlar, kontak anahtarı dönmüyor olmasının nedeni araç park veya boşta olmadığı sürece anahtarın dönmesine izin vermez. Araç park halindeyse, doğru konumda olduğundan emin olmak için vitesi hafifçe sallayın ve anahtarı yeniden çevirmeyi deneyin. Bu sadece otomatik şanzımanlı araçlar için geçerlidir .

 3. Akü: 

  Arabanın aküsü bitmişse , genellikle anahtarın dönmediğini fark edeceksiniz. Bu, sıklıkla daha karmaşık elektronik ateşleme sistemleri kullanan üst düzey araçlarda karşımıza çıkar buda kontak anahtarı dönmüyor sonucunu doğurabilir. Bunu doğrulamak için akü takviyesi yaparak denemenizde fayda var.

Anahtarın Kendisiyle İlgili Sorunlar

Çoğu zaman sorun, arabanın ilgili bileşenlerinde değil, aracın anahtarının kendisiyle ilgilidir. Aşağıdaki üç faktör, anahtarınızın kontağının neden dönemediğini açıklayabilir:

kontak anahtarı dönmüyor düzelt

 1. Bükülmüş anahtar:

  Bükülmüş anahtarlar bazen kontağa girebilir , ancak içeri girdiğinde aracın çalışmasına izin vermek için doğru pimlere oturmaz. Anahtarınız görsel olarak bükülmüş görünüyorsa, metal olmayan bir çekiç kullanarak anahtarı dikkatlice düzleştirebilirsiniz. Amacınız anahtara zarar vermeyecek bir şey kullanmaktır, bu nedenle ideal olarak bu kauçuk veya tahtadan yapılır. Ayrıca darbeyi hafifletmek için anahtarı bir tahta parçasına da yerleştirebilirsiniz. Ardından, çok dikkatli bir şekilde, düz olana kadar anahtara hafifçe vurun ve aracı tekrar çalıştırmayı deneyin.

 2. Yıpranmış anahtar:

  Aşınmış anahtarlar, özellikle eski araçlarda aslında çok yaygındır. Araç anahtarınız aşınmışsa, bu, silindirin içindeki pimlerin doğru şekilde düşmesine ve aracı çalıştırmasına izin vermeyecektir. Yedek bir anahtarınız varsa, önce onu kullanmayı deneyin. Aksi takdirde, sürücünün ön camında veya kapı pervazının içinde bulunan aracınızın Araç Kimlik Numarasını (şase no) yazarak yedek bir anahtar alabilirsiniz. Daha sonra yeni bir anahtar yaptırmak için anahtarcınız ile iletişime geçmek isteyeceksiniz.

kontak anahtarı dönmüyor şase

Bazı yeni arabaların bir dizi anahtara eklenmiş anahtar kodları vardır. Anahtarınız yıpranmışsa ve yenisine ihtiyacınız varsa, bu kodu şase numarası yerine bayinize verebilirsiniz.

 1. Yanlış anahtar:

  Bu basit bir hatadır ve bazen yanlış anahtar kontağa yerleştirilebilir. Bu durum genellikle bir kişinin anahtarlığında birden fazla araba anahtarı olduğunda olur. Birçok anahtar, özellikle aynı markadan iseler benzer görünür. Bu nedenle, aracı çalıştırmak için doğru anahtarın kullanıldığını iki kez kontrol edin. Aksi taktirde sonuç, kontak anahtarı dönmüyor olacaktır.

Anahtarınızın kirli olduğunu görürseniz, temizlemek de yardımcı olabilir. Anahtarın kendisini temizlemek de çok kolaydır. Tuşa yapışmış olabilecek yabancı maddeleri temizlemek için pamuklu bir çubuk ve tiner kullanın. Daha sonra arabayı yeniden çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Bazı kaynaklar, kontak içindeyken anahtara çekiçle veya başka bir nesneyle vurulmasını önerir, ancak yalnızca silindiri kırmakla kalmayıp aynı zamanda anahtarı da kırma riskinin yüksek olması nedeniyle önerilmez . Bu, anahtarın bir parçasını silindirin içine sıkıştırarak daha fazla hasara neden olabilir.

Direksiyon Kilidi Sorunları:

Anahtar silindiri olarak da bilinen kontak kilidi silindiri, anahtarın devrilmesiyle ilgili sorunlara neden olabilecek başka bir alandır. Aşağıda, kontak kilidi silindiri ve kontak anahtarı dönmüyor olması ile ilgili en yaygın iki sorun bulunmaktadır.

 1. Engeller:

  Kontak içindeki bir tıkanıklık, anahtarın kontağı düzgün bir şekilde çevirmesine izin vermeyecektir. El feneriyle kontak silindirinin içine bakın. Herhangi bir bariz çapak yada engel var mı diye. Bazen bir kontak tamamen arızalandığında, içinde metal kalıntıları olduğunu göreceksiniz. Kontak silindirini temizlemeye çalışıyorsanız, gözlerinizi uçan döküntülerden korumak için daima koruyucu gözlük takın. Temizlemek için elektrikli temizleyici veya basınçlı hava kullanın. Çalışma alanınızın iyi havalandırıldığından emin olun. Gerekirse yeniden püskürtmeyi deneyebilirsiniz. Herhangi bir kalıntı başarıyla kaldırıldıysa, anahtar daha kolay içeri girecektir. Anahtar silindirinin içindeki pimler ve yaylar, anahtarınızın benzersiz şekline uyar, böylece arabanızı çalıştırmak için yalnızca anahtarınız çalışır.

kontak anahtarı dönmüyor tıkla

 1. Sıkışmış yaylar:

  Pimler veya yaylarla ilgili sorunlar nedeniyle anahtarı çevirmede sorunlar olabilir. Bu durum olduğunda, kontağa hafifçe vurmak için küçük bir çekiç kullanın. Bu, sıkışmış pimlerin veya yayların gevşemesine yardımcı olabilir. Sert vurmayın amaç, sıkışan pimleri veya yayları gevşetmeye yardımcı olmak için güçlü olmayan titreşimini kullanmaktır. pimler serbest olduğunda, anahtarı takıp çevirmeyi deneyebilirsiniz.

Yukarıda listelenen yöntemler, anahtar dönüşünüzü elde etmenin harika yollarıdır. Bununla birlikte, tüm bu ipuçlarını denedikten sonra hala kontak anahtarı dönmüyor sorunları ile mücadele ediyorsanız, daha fazla teşhis için bir oto anahtarcı ile iletişime geçmelisiniz. Bu konuda uzman oto anahtar firmalarını tercih etmenizi öneririz. İstanbul’da bulunuyorsanız bu konu için bizden yardım alabilirsiniz.

Son olarak ilginizi çekebilir:

İmmobilizer Anahtar : 1996 yılından itibaren araçlarda kullanılmaya başlayan İmmobilizer, araç güvenlik sisteminin vazgeçilmezi haline gelmiştir.  Sistemin çalışma prensipleri, teknik bilgileri ve diğer merak edilenleri hakkında detaylı bilgiler bu yazımızda…

Araba Anahtar Fiyatları : Yedek anahtar yaptırmak istiyorsunuz ve kaybolan araba anahtarı kaç para tutar merak mı ediyorsunuz ? Biz sizin için araştırdık. Aracınızın türüne göre  daha ucuza mal etmek için ipuçları…

Kaskodan Anahtar Yaptırma : Kayıp veya çalıntı durumunda kaskodan anahtar yapımı, nasıl geri ödeme alınır, kasko anahtar kaybı hasarının ne kadarını karşılar ve daha fazlası…

Sustalı Anahtar Yapımı ve Merak Edilenleri : En çok tercih edilen anahtar tiplerinden olan sustalı anahtar modellerinin maliyetleri, artıları, eksileri ve daha fazlası..

Araba Akıllı Anahtarı Nedir ? : Yeni arabalarda bulabileceğiniz en popüler teknoloji özelliklerinden biriside anahtarsız giriş ve çalıştırma özelliğine sahip bas çalıştır anahtarlar olarak bilinen akıllı anahtarlar hakkında detaylı bilgiler…

Araba Anahtarı Kaybolursa Ne Yapmalı  : Kaybolan araba anahtarı kullanıcıları, yeni bir anahtarının yapılmasına dair birkaç seçenek ile karşı karşıyadır. Araba anahtarı kaybolursa nasıl değiştireceğiniz, sahip olduğunuz seçenekler, tahmini maliyet, zaman, her seçeneğin artıları ve eksileri…

 • 42.164 görüntülendi
 • 0
 • 07 Mart 2021