Toyota Corolla Anahtar Yapımı | Yedek Kopyalama

Japon otomotiv firması olan Toyota’nın Corolla modeline anahtar yapımı hakkında resimli olarak detaylı paylaşımda bulunacağım bu yazımızda sizler Toyota Corolla anahtar modelleri, fiyatları, nasıl yapıldığı, sustalı anahtarlar ve çok daha kapsamlı bilgiler paylaşacağım.

Toyota Corolla Anahtar Yapımı

Toyota Corolla Anahtar Modelleri

Toyota Corolla’nın ilk çıktığı günden günümüze kadar araçlarında kullandığı farklı türlerde çok farklı anahtar modelleri vardır. Bu anahtar modelleri, sabit tipli anahtarlar, sustalı anahtarlar, gelişmiş akıllı (keyles go) anahtarlardır.

Gelin bu anahtar modellerini immobilizer çipleri, şekilleri ve modellerine ayırarak resimleri ile birlikte detaylıca inceleyelim.

Toyota Corolla Sol ve Terra Anahtarı

2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007 yılarında Toyota sol ve terra modellerinde kullanılan bu anahtar modelinde kumanda üzerinde açma ve kapatma butonları bulunur. Bu butonlar lastik olduğu için zamanla yırtılıp kopma yapabiliyor. Firmamızda bu butonların değişimini yaptırabilirsiniz, ayrıca Toyota Corolla Comfort ve Terra yedek anahtarını garantili olarak yapmaktayız.

Toyota Corolla Sol ve Terra Anahtarı

İmmobilizer çip olarak Crypto 4C ve Crypto 4D çip kullanılmaktadır. Çiplerin kopya yapılması mümkün olduğu için araç olmadan da yedek anahtar yapılabilmektedir. Güvenmediğiniz kişilere anahtarınızın teslim etmemenizi öneririz.

Sabit tipli olana bu anahtar modeli için 2013 sonrasında kullanılan sustalı anahtar modeli ve çok farklı türlerde de sustalı anahtarları yapabiliyoruz. Bunun için aracınız ile birlikte geldiğinizde sizin anahtarınıza dokunmadan yeni anahtar yapabiliriz, yada şehir dışında olan müşterilerimiz. kumandasız olan yedek anahtarlarını gönderip sustalı modele dönüşüm yaptırabilirler.

Toyota Corolla Comfort ve Elegant Anahtarı

2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 yıllarında üretilen Corolla’nın makyajlı kasaları Comfort ve Elegant modellerinde kullanılan bu anahtarları da bir önceki kasasında olduğu gibi tuşlarında sorunlar yaşanmaktadır. Bu tuşların değişimini ve Toyota Corolla Comfort ve Elegant yedek anahtar yapımını firmamızda garantili olarak yaptırabilirsiniz.

Toyota Corolla Comfort ve Elegant Anahtarı

İmmobiliezer çipleri yine kopya yapılabilen güvenlik anlamında zafiyet yaratan Toyota G çip ve 4D67 transponder çip kullanılmaktadır. Bu anahtarları teslim ettiğiniz kişilerin anahtarı araç olmadan kopya yapılma ihtimaline karşın güvenebileceğiniz kişilerin olması gerekir.

Eğer anahtarlarınızın yanlış kişilerin eline geçtiğini düşünüyorsanız. İmmobilizer bilgilerini sıfırlayıp, aracınıza yeni çip kodlayarak güvenliğini sağlayabiliriz. Eski anahtarlar yada kopyalanmış olduğunu düşündüğünüz anahtarlar gelse de artık aracınızı çalıştırmayacaktır.

Toyota Corolla ve Elegant modelleri içinde sustalı katlanabilir çok sağlam anahtarlar yapabiliyoruz. İstanbul Bahçelievler’deki iş yerimize aracınız ile birlikte geldiğinizde çok kısa bir sürede yeni anahtarlarınızı yapabiliriz. Şehir dışında olup sustalı anahtar yaptırmak isteyen müşterilerimiz anahtarının birini bize göndererek sustalı olarak yaptırma imkanları var.

Toyota Corolla Touch, Active, Advance, Life, Premium, Vision Anahtarı

Toyota’nın yeni kasası olan 2013, 2014, 2015 ,2016, 2017, 2018 yıllarındaki  Touch, Active, Advance, Life, Premium, Vision paketlerinde müşterilerinin taleplerini de göze alarak artık sustalı yeni anahtar modeli geçiş yaptı. Yapı olarak ta oldukça sağlam ve arıza yapmayan bir modeldir.

Toyota Corolla Touch, Active, Advance, Life, Premium, Vision Anahtarı

Anahtarlarında ID8A Toyota H çip dediğimiz transponder çip kullanılır. Ne yazık ki bu anahtar modelinin de immobilizer çipinin araç olmadan kopya yapılabilmesi mümkün. Bu bazı zamanlarda kolaylık olsa da araç güvenliği açısında hiçte iyi bir durum değildir. Aracınızı ikinci el olarak aldıysanız ve güvenlik anlamında anahtarınızın kopya yapılmış olma ihtimaline karşı immobilizer çiplerinin araç sisteminden sıfırlamasını yaparak yenilerini kodlama yapabiliyoruz: Böylelikle aracınızın güvenliğini tam olarak sağlamış oluyorsunuz.

Toyota Corolla Touch, Active, Advance, Life, Premium, Vision donanımları için firmamızda garanatili olarak yedek anahtar yapıyoruz. Ortalama 30 dakika içinde anahtarlarınızı hazır edebiliyoruz. Bunun için aracınız ile birlikte iş yerimize bekleriz.

Toyota Corolla Dream ve Flame X-Pack Anahtarı

2019, 2020, 2021 yılındaki  Toyota’nın en son kasasında Dream ve Flame X-Pack donanımlarına sahip araçları için de  anahtar modeli olarak bir önceki kasa ile aynı anahtar modeli kullanılmıştır. Yedek anahtar yapımını firmamızda garantili olarak yaptırabilirsiniz.

Toyota Corolla Sustalı Anahtar

2012 yılına kadar Toyota Corolla anahtarlarının tamamı sabit tipli olarak üretilmiştir. 2013 yılından sonra Toyota’nın sustalı olarak üretmiş olduğu anahtar modeli araç kullanıcıları tarafından  beğenilince, bizlere sabit olana anahtarların sustalı olarak dönüştürülmesi konusunda da talepler gelmeye başladı.

Toyota Corolla Sustalı Anahtar

Dönüşüm kapların pek sağlıklı olmadığına kanaat getirince müşterilerimiz yeni sustalı kumandaların yapımına başladık. Gerek İstanbul içindeki müşterilerimizin araçları ile birlikte gelerek yedek anahtar yaptırmaları, gerekse de şehir dışından anahtarlarını bizlere göndererek sustalı olarak yaptıran müşterilerimiz oldu.

Toyota sustalı kumandaları aşağıda anlatılan prosedüre göre kendinizde kolaylıkla programlama yapabilirsiniz. İsterseniz bizim size gönderdiğimiz sustalı anahtar kendinizde programlama yapıp, anahtarın içindeki immobilizer çipi yeni kumandaya aktarıp mekanik anahtar ucunu da anahtarcınızda kestirerek böylelikle sustalı anahtara kavuşabilirsiniz.

Toyota Corolla alternatif sustalı anahtar modellerine ve Sustalı anahtar modellerini detaylı olarak anlattığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Toyota Corolla Akıllı Anahtar

Toyota’nın araçlarında opsiyonel olarak sunduğu anahtarsız çalıştırma özelliğine sahip akıllı anahtar modeli İlk olarak 2006 altı yılında kullanımına başladı. Bu anahtarlar kullanıcıları için konforlu kullanış kullanış sunmaktadır. Fiyat olarak piyasadaki farklı markalarda benzeri anahtar modelleri içinde en pahalı anahtar modelleridir.

Toyota Corolla Akıllı Anahtarlar

Temini oldukça zor ve pahalı olan bu anahtar modellerini firmamız her zaman stokta bulundurarak ihtiyaç durumunda müşterilerimize anında yanıt verme imkanı buluyoruz.

Bu anahtar modellerinde araç olmadan anahtar yapılması mümkün değildir. Toyota Corolla akıllı anahtar yapımını ortalama 30 dakika içinde gerçekleştiriyoruz. Her oto anahtarcının yapamadığı bu anahtarların alanında uzman ve deneyimli kişiler tarafından yapılması gerekir.

Toyota’nın akıllı anahtar modellerini ele aldığımız makalemizde bütün modeller için detaylı açıklamalarda ve resimli anlatımlarda bulunduğumuz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz

Toyota Corolla Yedek Anahtar Yaptırma

Araç ilk olarak alındığında 1 adet kumandalı 1 adet kumandasız anahtar ile birlikte gelir. Tabi birden fazla aracı kullanan kişiler için bu önemli bir sorundur. Konforlu araç kullanımına alıştığımız günümüzde araç kapılarını kumanda ile değil de anahtar ile kullanmak pek istenilen bir durum değildir.

Öncelikle sizlerden gelen Toyota Corolla kumandasız olan anahtarım kumandalıya çevrilebilir mi? sorusunu yanıtlayalım. Evet kumandasız olan anahtarınızın kumandalı sustalı güzel bir anahtara dönüştürülmesi mümkün. Bunun için anahtarınızı bize ulaştırmanız yeterli.

İkinci el araç alan kişiler genellikle yedek anahtar sorunu ile karşı karşıya kalır. Araç alınırken Toyota Corolla anahtar yedeğinin verileceğine dair sözler verilse de, ne yazık ki bu sözler genellikle yerine getirilmez. Yapmanız gereken, eski sahibi aracın yedek anahtarını size verene kadar aracınızı güvenli bir yerde muhafaza edin. Şayet yedek anahtar elinize ulaşmaz ise zaman kaybetmeden verilmeyen anahtarı aracın sisteminden sildirerek Toyota Corolla anahtarın yenisini yaptırın.

Toyota Corolla Yedek Anahtar Yaptırma

Yıllardan beri Toyota  immobilizer sitemleri dahil olmak üzere, anahtar programlama cihazları ve yazılımlarına ciddi yatırımlar yaptık. Son teknoloji cihazlar ve programlar ile Toyota Corolla yedek anahtar yapımı Sol, Terra, Comfort, Elegant, Touch, Active, Advance, Life, Premium, Vision bütün donanımlar ve Sedan, Hatchback modeller dahil yedek anahtar yapabiliyoruz.

Elinizde bir yedek anahtarınız varsa, yada hiç anahtarınız yoksa da size yardımcı olabiliriz. Belki bir uzaktan kumandalı anahtara ihtiyacınız var, belki de kumandasız daha ucuz bir anahtar. Orijinal ve yan sanayi bütün Toyota Corolla anahtar modelleri elimizde her zaman mevcuttur. Peki yedek anahtar yapımım aşamaları nasıl gerçekleşiyor?

  • Öncelikle mekanik anahtarınızı kesiyoruz: Profesyonel CNC anahtar kesim makinası ile orijinal Toyota Corolla anahtarınızdan almış olduğumuz ölçü ile yeni anahtarın diş kesme işlemini yapıyoruz.
  • İkinci olarak Immobilizer kodlaması yapılıyor: Yeni anahtar ile kontağını döndürdüğümüz aracın, kumanda ve anahtarının çalışabilmesi için lisanslı anahtar programlama cihazlarım ile OBD soketi üzerinden Toyota Corolla araca bağlantı kurarak immobilizer kodlama işlemini gerçekleştiriyoruz..
  • Son olarak kayıp anahtarların silinmesi: Aracı aldığınızda size verilmeyen fakat Toyota Corolla aracın sisteminde kayıtlı olan anahtarın iptalini yaparak, sistemden devre dışı bırakıyoruz ve işlemleri bitirmiş oluyoruz.

Toyota Corolla yedek anahtar yapımı yaklaşık olarak  20 dakika sürüyor. Aracınızı bize bırakıp gitmenize gerek kalmadan siz çayınızı içene kadar işleminiz bitmiş oluyor. Yaptığımız anahtarlar garantilidir, kasko ve sigortada kesinlikle sorun yaratmaz. Kaybolan anahtarlarınız araç sisteminden silindiği için, kayıp anahtarınız sizin için artık bir risk olmayacaktır.

Kaskodan anahtar yaptırma hakkında merak ettikleriniz bulabileceğiniz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Toyota Corolla Anahtar Kopyalama ve Çoğaltma

Toyota Corolla kontak anahtarı kopyalama ve çoğaltma hakkında internet üzerinden araştırma yaparken web sayfamızdaki yazılarımız ve YouTube kanalımız üzerinden yapmış olduğumuz anahtar örneklerini görünce bize ulaşan müşterilerimiz, Aracının yedek anahtarın kaybettiğini yada ikinci el aldığı aracın yedek anahtarlarının olmadığını, yeni bir anahtara ihtiyacı olduğunu bize ilettiğinde, gerekli bilgileri aktardıktan sonra iş yerimize davet ediyoruz. Nitekim iş yerimize gelen müşterilerimize çok kısa bir sürede yeni Toyota Corolla anahtarlarına kavuşturmuş oluyoruz.

Toyota Corolla anahtar kopyalama işlemini çok kısa bir sürede gerçekleştirebiliyoruz. Bunun için yetkili servisler 15-20 gün süre verirken biz 25-30dk içinde anahtarlarınızı yapıp teslim ediyoruz. Ayrıca bunun için servislere ödeyeceğiniz fazla paranın yerine 3 te 1 fiyatına yapıyoruz. Yaptığımız anahtarların sizleri yolda bırakmayacağına garanti edebiliriz.

İstanbul’da olmayan fakat bize anahtar göndererek Toyota Corolla anahtar kopyalatmak ve çoğalta yaptırmak isteyen müşterilerimiz için bilgi veriyim. Corolla anahtarınızın yedeğini bizlere göndererek kopyalama yaptırabilirsiniz.

Araç güvenliği için dönüm noktası olan immobilizer sistemini detaylı olarak anlattığımız yazımıza buradan göz atmalısınız.

Toyota Corolla Bütün Anahtarlar Kaybolursa

Müşterilerimiz bizi telefonla arayıp ”Toyota Corolla anahtarlarımı kaybettim ne yapmalıyım?” sorusunu yönelttiklerinde, nasıl bir sorun ile karşı karşıya kaldıklarını anlatayım.

Toyota’nın hemen hemen bütün modellerinde elinizde bir adet anahtarınız var ise aracın sistemine OBD soketi üzerinden bağlantı kurarak güvenliğini aşarak yeni bir anahtarın araca eklemesini gelişmiş cihazlarımız sayesinde rahatlıkla yapabiliyoruz.

Fakat bu durum anahtarlarınızın tamamını kaybettiğinizde çok farklı oluyor. Obd soketi üzerinden anahtar programlama yapılamadığı için bazı araçlarda torpido göğüsünün komple sökülerek immobilizer bilgilerinin kayıtlı olduğu beyne ulaşmamız gerekiyor. Buda bizim için çok zahmetli olduğu gibi sizin içinde maliyetli olacaktır.

Toyota Corolla Bütün Anahtarlar Kaybolursa

 

O nedenle elinizde bir anahtarınız var ise hiç ihmal etmeden hemen bir yedeğini yaptırın. Toyota araçlarda bunun hiç şakası olmaz. Ne demek istediğimizi ancak böyle bir durum başınıza geldiğinde anlayabilirsiniz.

Bütün anahtarların kaybolması, yedek anahtara kıyasla yaklaşık 4-5 katı daha fazla maliyetli olacaktır. Toyota Corolla anahtar yaptırmak için çilingir çağırdığınızda, ilk yaptıracağınız anahtarın yanında yedek bir anahtarı daha düşük fiyatlara yaptırabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Her zaman şanslı olmayabilirsiniz. Olmayacak bir yerde çok sıkıntılı bir durum da anahtarınızı kaybedebilirsiniz. Umarım bu yazımızı Toyota Corolla anahtarlarınızın tamamını kaybetmeden okumuşsunuzdur ve hiç vakit kaybetmeden yedek anahtarınızı yaptırmayı ihmal etmeyin. Tek anahtar her zaman risk taşır.

Anahtarlarınızı kaybettiniz ve nasıl bulacağınıza dair fikirlere mi ihtiyacınız var? Buradan kaybolan araba anahtarı nasıl bulunur adlı yazımızı mutlaka okumalısınız.

Toyota Corolla Yedek Anahtar Fiyatı (2022)

Toyota Corolla yedek anahtar fiyatları türüne göre değişiklik gösterir. Kumandalı, kumandasız, orijinal yada yan sanayi seçenekleri vardır. Kumandasız Toyota Corolla yedek anahtar fiyatı 200₺’dir. Uzaktan kumandalı yedek anahtar fiyatı ise 350₺ ile 500₺ arasındadır. Aracın hangi paket olduğu (Sol, Terra, Comfort, Elegant, Touch, Active, Advance, Life, Premium, Vision) fiyatı etkileyebilir.

Müşterilerimiz bize telefon açtıklarında ilk yönelttikleri soru genellikle ”Toyota Corolla yedek anahtar fiyatı ne kadar?” sorusu oluyor. Öncelikle yetkili servislerden fiyat alıp sonrasında da bizlere internet üzerinden ulaşarak fiyatta kıyaslamalar yapıyorlar. Tabi servislerin anahtarı 15-20 gün sonra verecek olması ve bizim fiyatlarımıza kıyasla 3 katı daha fazla ücret talep etmeleri genellikle müşterimizin tercihini bizden yöne kullanmasına neden oluyor.

Toyota Corolla Orjinal Anahtar Fiyatı

Toyota Corolla orjinal anahtar fiyatı 500₺ ile 1000₺ arasında değişebiliyor. Bu fiyatlara, anahtarın araca kodlanması, kayıp anahtarın aracın sistemden silinmesi ve anahtar diş kesimi de dahildir. Serviste günlerce beklemenize gerek kalmadan 20-30 dakika içinde siz çayınızı içene kadar biz yeni anahtarınızı kodlamış oluyoruz.

İşçilik fiyatlarımız pek değişmese de, kumanda ve immobilizer çip fiyatları dolar kuru ile orantılı olarak  yükselebilir yada daha düşebilir, ayrıca bazı öze durumlarda fiyatları etkileyebiliyor. Güncel Toyota Corolla anahtar fiyatlar için hizmet bölgemiz olan İstanbul’daki müşterilerimiz bizleri telefonla arayıp fiyat bilgisi alabilirler.

Toyota Corolla Akıllı Anahtar Fiyatı

Toyota Corolla Akıllı Anahtar Fiyatı

Temini zor ve maliyeti yüksek olan Toyota Corolla akıllı anahtar fiyatı ortalama 1000₺ ile 1800₺ arasında değişebiliyor. Elimizde sürekli hazır bulundurduğumuz Toyota Corolla Smart anahtarlarının güncel fiyatını öğrenmek için aracınızın tam modelini bizlere bildirerek öğrenebilirsiniz.

Toyota Corolla Anahtar Tamiri

Toyota Corolla anahtarı da, diğer araç anahtarlarında olduğu gibi zamanla arızalanıp bazı sorunlara yol açabilir. Bu arızaların başında Kumanda tuşlarının delinmesi, kumandanın çalışmaması, pil erken bitme sorunu ve Imobilizer arızası geliyor. Kumandanın çalışmaması ve  immobilizer çipin aracı çalıştırmamasına sebep olacak birkaç neden vardır:

  • Sıvı Teması: Kumandalı olan Toyota Corolla kontak anahtarının yapısı tamamen elektronik devreden oluşur. Sıvı temasından çok etkilenen Toyota Corolla anahtarı ile denize ve havuza girilmesi yada çamaşır makinasında yıkanmış olması erken müdahale olmazsa bir daha kullanılamayacağı anlamına gelir. Böyle bir durumda yapmanız gereken, ilk birkaç saat içinde anahtarın içini açıp elektronik kartı tiner ve bir diş fırçası yardımı ile içindeki sıvıdan tamamen arındırana kadar temizleyip kurutulması olacaktır. Zaman geçtikçe oksit elektronik karttaki devrelere zara vereceği için tamiri de imkansız hale gelir. Bunun haricinde yoğun olarak su almamış anahtarlarda, en çok oluşan sorun da pil erken bitirme arızasıdır, bu arızanın ne yazık ki tamiri mümkün değildir.
  • Darbe: Elektronik yapıya sahip olan Toyota Corolla anahtarı, düşme ve darbelerden de oldukça fazla etkilenir. Tıpkı cep telefonunuzu korur gibi anahtarınızı da korumanız gerekir. Balkondan atılan ve üzerinden araba geçmiş bir Toyota Corolla anahtarın tamiri pek sağlıklı olmayacaktır.
  • Tuş Arızası: En sık yaşanan ve tamiri basit olan olan arıza tuş bozulmasıdır. Yoğun olarak kullanıldığında anahtarın içindeki butonlar zamanla fonksiyonunu yerine getiremez hale gelecektir ve tuşlar artık basmayacaktır. Bu durumda yapmanız gereken oto anahtarcıya giderek, anahtarın arızalanan butonunu değiştirmenizdir olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken husus, hassas yapıya sahip Toyota Corolla anahtarına müdahale edebilmek için yeterince bilgi ve birikime sahibi olan kişilerce, dikkatli bir şekilde işlem yapılması gerekir. Elektronik konusunda da uzaman olan firmamızda,  Toyota Corolla Toyota Corolla anahtar tamiri garantili olarak yapıyoruz. 

Kontak dönmemesi ile ilgili arızalar için hazırlamış olduğumuz detaylı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Toyota Corolla Anahtar Kabı

Toyota Corolla kumanda kabı ve üzerinde bulunduğu lastik tuşları zamanla yıpranıp eskiyebiliyor. Bu ihtiyaç üzerine anahtar kasasının değişimi için gerekeli olan bütün malzemeleri firmamızda mevcuttur. Toyota Corolla Kumanda kabı değiştirme işlemini kendiniz yapmanızı önermem, çünkü değişim esnasında elektronik karta zarar verme ihtimaliniz oldukça yüksek, birazcık kar edeyim derken anahtarınızdan olabilirsiniz.

Toyota Corolla Kumanda Kodlama

Toyota’nın 2012 yılına kadar olan modellerinin tamamında yeni kumanda araca herangi bir cihaz kullanmaya gerek olmaksızın kodlanabiliyor. Bunun için izlenmesi gereken belirli adımlarlar var.

Toyota Corolla Kumanda Manuel Kodlama Prosedürü:

1. Bütün kapılar kapalı şöför kapısı açık.
2. Anahtarı kontağa sok-çıkar, sok çıkar. (kontağı çevirme)
3. Kapıyı kapat-aç, kapat-aç.
4. Anahtarı kontağa sok-çıkar.
5. Kapıyı kapat-aç, kapat-aç.
6. Anahtarı kontağa sok-çıkar.
7. Kapıyı kapat.
8. Anahtarı kontağa tak-aç-kapat-çıkar
9. Ardından hızlıca kapama ve açma tuşuna aynı anda 1,5 saniye basılı tut ikisinide bırak, hemen kapatma tuşuna 2 saniye basılı tut kapılar kilitlenecek bitti.

Toyota Corolla Anahtar Yapımı Adem Usta

Yapmış olduğum araçların zaman zaman videolarını da çekip Youtube kanalımda paylaşımda bulunuyorum. Müşterilerimden ”Adem usta çektiğin videoları hoşumuza gidiyor” sözlerini duydukça bende daha bir hevesle yeni videolar  çekip sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Toyota Corolla Sustalı anahtar yapımı hakkında açıklamalarda bulunduğum videomu izlemenizi öneririm.

  • 5.275 görüntülendi
  • 13 Mayıs 2021