Kaskodan Anahtar Yaptırmak | Yedek ve Kayıp Durumu

Kaybolan veya çalınan araba anahtarlarının değiştirilmesi zaman ve para kaybına sebep olur. Bu nedenle müşterilerimiz kaskodan anahtar masrafını alabilir miyim sorusunu bize sıklıkla soruyor. Otomobiller teknolojik olarak geliştiğinden, özellikle modern elektronik anahtarlar (akıllı anahtar), geleneksel anahtarlara kıyasla değiştirilmesi çok daha maliyetlidir.

Kayıp veya çalıntı durumunda araba anahtarı değiştirme sigorta teminatı, kaskodan anahtar yapımı, nasıl geri ödeme alınır, kasko anahtar kaybı hasarının ne kadarını karşılar ve daha fazlasını bulabileceğiniz bu yazıyı hazırladık.

kaskodan anahtar yaptırmak

Kaskodan Anahtar Temini

Çoğu zaman bunun farkında olmasak da, sigorta poliçemiz maliyeti veya yeni bir yedek anahtarı yaptırma maliyetinin bir kısmını karşılayabilir. Bu elbette anahtarınızın türüne ve sigorta poliçenizin kapsamına bağlıdır.

Sigorta şirketlerinin yedek anahtarı veya çalınan anahtarı kapsayıp kapsadığını ve araç anahtarının garanti kapsamında olup olmadığını öğrenmek için bir araştırma yaptık.

Bulmuş olduğumuz sonuç, yedek anahtar araç garanti kapsamında olmasa bile çoğu sigorta şirketi kayıp yada çalınan araba anahtarı için en azından kaskodan anahtar yapımı için kısmi bir ödemede bulunduğunu söyledi, genel olarak toplam maliyetin 1000₺ ila 1500₺ kadarını karşıladığını gördük.

Araba anahtarınızı nasıl değiştireceğinize kara vermeden önce sigorta acentenizi aramanızı önemle tavsiye ederiz. Bunun nedeni bazı sigorta şirketlerinin belirli anahtarcılarla çalışmasıdır. Bunu kendi başınıza yapmayı seçerseniz, kaskodan anahtar masrafınız için geri ödeme alamamanıza neden olabilir.

Dahası, sigorta poliçeniz yedek araba anahtarlarını kapsamasa bile, çoğu zaman 1000₺ kadar olmak üzere, acil yol yardımı kapsamında lokavt hizmetlerini kapsayabilir. Son olarak, bunun ne kadar önemli olduğunu vurgulayamayız: her zaman, harcadığınız paranın faturasını alın ve daha önce aramamış olsanız da sigorta şirketinize bunları gönderin. Birçok sigorta şirketi size geri ödeme yapar!

Arabanızın anahtarlarını nasıl bulacağınızla ilgili fikirlere mi ihtiyacınız var? bu yazımıza göz atmalısınız. 

araba anahtarı kayıp

Kaskodan Anahtar Ödemesi Almak İçin Yapılması Gerekenler

 1. İlk olarak anahtarınızı kaybettiğinizi fark ettiğiniz de sigorta şirketini arayın. Durumu açıklayın ve bu tür bir olayın sigorta kapsamında olup olmadığını sorun. Ek olarak bir lokavt teminatınızın olup olmadığını sormayı unutmayın, bu sizin için maliyeti düşürmeye yardımcı olacaktır.
 2. Seçeneklerinizin ne olduğunu sorun. Bazı sigorta şirketleri size yerel bir oto anahtarcı ile iletişime geçmenizi söyleyecektir. Bazıları ise sizin için bir anahtarcı yönlendirecektir.
 3. Sigorta şirketi size ne söylerse söylesin, yaptırdığınız işlemlerin faturasını sakladığınızdan emin olun.
 4. Anahtarlarınızın çalınması durumunda polise gidip ihbar da bulunun. Sigorta şirketi bunu isteyebileceği için evraklarınızın içinde saklayın.
 5. Ek olarak yerel bir anahtarcı ile iletişime geçmeniz durumunda size işin ayrıntılı açıklamasını içeren bir fatura verdiğinden emin olun. Yapılan anahtarın türü, aracın şase numarası, yılı, marka ve modeli ile adınız ve adresiniz faturada açıkça belirtilmelidir.
 6. Son olarak hasarsızlık indiriminizin iptal olmaması için bunu yapıp yapmayacağınıza emin olun.

Sonuç olarak arabanızın anahtarını kaybetmeniz durumunda sigorta acentenizi aramanız her zaman en doğru seçim olacaktır. Size zaman ve para kazandırabilir !

ford anahtarı araç önünde

Kaskolu Araçlar İçin Anahtar Kaybı Teminatı Nedir?

Kaskonuzu yaptırırken ek teminatlarınızın arasın da ”araba anahtarının kaybolması yada çalınması” geçiyor ise anahtarınızı yeniden kısa sürede geri alabilirsiniz demektir.

Önemli olan sigorta poliçenizi hazırlatırken teminatlarınızın arasında araba anahtarının kaybolması yada çalınması durumunu da eklemenizdir, sigorta şirketiniz olası böyle bir durumda hasarınızı karşılayacaktır.

Bazı teminatlar belli bir ücret karşılığında kaskonuza ekletebilirsiniz. Kaskonuzu yaptırmadan bütün teminatlarınızı detaylıca okuyarak incelemeniz gerekir. eksik gördüğünüz konularda ek ücret ödeyerek yeni teminatları da poliçenize ekleme yaptırmanız gerekir. Anahtar kaybı teminatı da bu teminatlardan biridir.

Tabi, diğer kasko teminatlarında olduğu gibi aracınızın güvenliğini sağlayan bu teminatta, sigorta şirketlerine göre değişiklik göstermektedir. Kaskodan anahtar temini için olası ihtimalleri aşağıdaki gibi listeledik.

Anahtar kaybı teminatının kapsadığı durumlar

 • Kapalı bir mekana zor ve şiddet kullanılarak girilmesi durumunda anahtarlarınızın bu mekanda kaybolursa.
 • Gasp edilerek anahtarınızın çalınması sonucunda aracınızın çalınması yada çalınmaya teşebbüs edilmesi halinde anahtar kayıp teminatına dahil edilir.

oto anahtarcı servis istanbul

Anahtar kaybı teminatının kapsamadığı durumlar

 • Araç anahtarlarının araç üzerinde unutularak aracın çalınması yada çalınmaya teşebbüs edilmesi durumunda oluşan zarar,
 • Sigorta sahibinin kandırılarak güven verici davranışlar ile anahtarın ele geçirilmesi sonucu oluşan zarar,
 • Gasp yada şiddet olmaksızın sigortalının kendi zaaflarından kaynaklı aracın anahtarlarının kaybolması ve çalınması neticesinde oluşan zarar,
 • Aracın ikinci bir şahsa emanet edilmesi ve bu kişiler tarafından çalınması sonucu oluşan hasar.
 • Sigortalının algı yeteneğini yitirmesi sonucu anahtarı kaybetmesi yada çaldırması.

Kaskodan Anahtar Yapımı Hasar Kaydı

En sık karşılaştığımız sorulardan bir tanesi de ” Kaskodan anahtar alabilir miyim, yedek anahtar yaptırırsam hasarsızlık indirimim bozulur mu” oluyor. Kaskonuzu yaptırırken ek teminatlarınızın arasına ”araba anahtarının kaybolması yada çalınması” seçeneğini ekletmediyseniz kasko genellikle bu durumda hasarın 1000₺ kadarını karşılasa da aracınız için hasar kaydına sebep olacaktır.

Aracınızın temiz bir sicile sahip ise anahtarınızı yaptırmak için kasko haricinde oto anahtarcılarda yaptırmanız daha mantıklı çözümdür. Tabi emin olmak için sigorta poliçenizi okumanız yada sigorta acentenizi aramanız da fayda var.

Bazı kasko firma bilgileri aşağıdakilerdir:

 • Anadolu sigorta kasko yedek anahtar
 • Alianz kasko yedek anahtar
 • Groupama kasko yedek anahtar
 • Sompo japan kasko yedek anahtar
 • Aksa kasko yedek anahtar

Son olarak ilginizi çekebilir:

İmmobilizer Anahtar : 2000’li yıllardan sonra araç aldıysanız muhtemelen farkında olmadan bu güvenlik sistemini kullanıyorsunuz demektir. Detaylı bilgi için tıklayın.

Kontak Anahtarı Dönmüyor Arızası : Belki bir gün sizin başınıza da böyle bir sorun gelebilir, sorunla karşılaşmadan çözümlerini öğrenmek sizi sıkıntıdan kurtarabilir.

Araba Anahtar Fiyatları : Aracın markası, model, ve yıl anahtar fiyatını etkileyen en önemli faktörlerdir. Bunun dışında da etkili olan faktörler ve piyasa araştırmalarını ilgili makalemizde bulabilirsiniz.

Araba Anahtarı Kaybolursa Ne Yapmalı  : Yeni bir anahtar yaptırmak için araç kullanıcılarının karşısında birkaç seçenek vardır. Bu seçeneklerin detaylı olarak incelemesini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sustalı Anahtar Yapımı ve Merak Edilenleri : Bazı otomotiv firmaları (Dacia, Suzuki vb.) araçlarında hala sabit tipili anahtar standart anahtar olarak sunuluyor. Bunlardan rahatsız olan kişiler için faydalı olacak bir makale.

Araba Akıllı Anahtarı Nedir? : Gelişmiş anahtar sistemi olarak bilinen keyless anahtar, anahtarsız çalıştırma hakkında merak edilenler.

Kaskodan Anahtar Yapımı SSS

Yedek anahtar olmadan kasko yapılır mı ?

Yedek anahtar olmadan da kasko yapılabilir fakat bunu poliçeniz hazırlanırken sigorta acentenize 1 adet anahtarınızın olduğunu bildirmeniz gerekir, Aksi taktirde aracınızın çalınması durumunda hasarınız kasko şirketi tarafından karşılanmayacaktır. Her zaman en doğru seçenek yedek anahtarınız ile birlikte kaskonuzu yaptırmanız olacaktır.

Yedek anahtarı kasko karşılar mı ?

Kaskonuzu yaptırırken ek teminatlarınızın arasına ''araba anahtarının kaybolması yada çalınması'' seçeneğini ekletmediyseniz kasko genellikle bu durumda hasarın 1000tl kadarını karşılasa da aracınız için hasar kaydına sebep olacaktır. Sorunuzun net olarak cevabı elbette anahtarınızın türüne ve sigorta poliçenizin kapsamına bağlıdır.

Yedek anahtarı olmayan araç alınır mı ?

Yedek anahtarın olmaması araç almanıza engel bir durum değildir. Önemli olan detay, yedek anahtarı olmayan aracı aldığınızda size verilmeyen anahtarın araç sisteminden bir an önce silinerek devre dışı bırakılmasıdır. Böylelikle verilmeyen anahtar gelse de aracı çalıştıramayacaktır. Kaskonuzu yaptırırken sorun yaşamamak için yeni bir yedek anahtar yaptırmanız da fayda var.

Anahtar kaybı hasarsızlığı bozarmı ?

Kaskonuzu yaptırırken ek teminatlarınızın arasına ''araba anahtarının kaybolması yada çalınması'' seçeneğini eklettiyseniz hasarsızlığınız bozulmayacaktır. Fakat bu durum poliçenizdeki anahtar kaybı teminatının kapsadığı durumlar için geçerlidir. Anahtar kaybı teminatının kapsamadığı durumlar için tramere hasar kaydı yazılacak ve hasarsızlık bozulacaktır.

<< 1 >>


 

 • 10.565 görüntülendi
 • 0
 • 12 Mart 2021