Ford Focus Anahtar Yapımı | Yedek Kopyalama

Türkiye piyasasında sıklıkla kullanılan ve bizlerinde Ford’un en fazla anahtarını yaptığımız modellerinden olan Focus için detaylı olarak hazırladığımız bu makalemizde, Focus’un Mk1, Mk2, Mk3, Mk4 bütün modelleri için anahtar modelleri, yedek anahtar yapımı, fiyatları ve çok daha fazla açıklamalarda bulunacağım.

Ford Focus Anahtar Yapımı

Ford Focus Anahtar Modelleri

Focus aracın günümüze ulaşana kadar farklı türlerde anahtarları üretilmiştir. Bu anahtar modellerinin içinde kumandalı ve kumandasız olanları, sabit tipli anahtarlar, sustalı modeller, keyless entry özelliğine sahip akıllı anahtarları bulunmaktadır. Bu anahtar modellerini gelin birlikte resimli olarak detaylıca inceleyelim.

Ford Focus 1 Anahtarı

Focus 1 Anahtarı

1998 ile 2004 yılları arasında kullanılan Focus’un Mk1 modelinde anahtarcılar olarak armut kafa diye tabir edilen tıpkı bir yumurta şeklinde yuvarlak, üzerinde açma, kapama, ve bagaj tuşu bulunan, yapı olarak ta oldukça sağlam olan bir anahtar modeli kullanılır. Mekanik anahtarı ise Ford’un kendine özel başka hiçbir araçta kullanılmayan bir anahtar şekli kullanılmıştır. Buna ise genel olarak verilen isim Ford çivi anahtardır.

Bu anahtar modelinin ömrü uzun olsa da şekil olarak bir çivi gibi sivri olması, hem şekil olarak iyi değildir hem de cep delme sorunlarına neden olur. Bu anahtar için özel olarak ithal etmiş olduğumuz resimlerde de görüldüğü gibi çok sağlam anahtar modellerimiz mevcuttur.

Ford Focus 2 Anahtarı

2004- ile 2011 yılları arasında üretilen Focuc MK2 modelinde 2 farklı sistemde anahtar kullanılmıştır. Bunlardan birincisi standart araç donanımlarında kullanılan kontağa sokup çevrilerek çalışan modeli, diğeri titanium paketlerde kullanılan anahtarlar cepte iken çalışan smart anahtar modelidir.

Focus 2 Sustalı Anahtar

Focus 2 Sustalı Anahtar – Bu model için anahtarlarda en sık karşılaşılan sorun tuşlarındaki elastik yapıdan dolayı tuşların erken yıpranması şişme ve yırtılmalara neden olur. Orjinal modelini yapabildiğimiz bu anahtar için aynı zamanda çok daha sağlam yapıya sahip anahtar modelleri de yapabiliyoruz. Bu tamamen sizin isteğinize bağlıdır. Ben Orjinal modelden vazgeçmem deyip orjinal yaptıran müşterilerimizde oluyor. Şekil benim için önemli değil sağlam anahtar istiyorum diyen müşterilerimizde oluyor.

Focus 2 Akıllı Anahtar

Focus 2 Akıllı Anahtar – Ford Focus’un Titanium paketlerinde kullanılana anahtarsız giriş ve çalıştırma özelliği olan bu modelde, anahtar temininde yakın zamana kadar oldukça zorlanıyorduk. Gelişen cihazlarımıza yeni yazılımların çıkması ile birlikte resimde de görüldüğü gibi çok daha sağlam yapıya sahip anahtarları artık yapabiliyoruz. Ayrıca fiyat olarak da bizlere uygun fiyat avantajı sunuyor. Yine bu modelimiz içinde elimizde ister orjinal ister daha sağlam yan sanayi modellerimiz her zaman mevcutur.

Ford’un diğer bütün modellerinde olduğu gibi, Keyless Entry anahtarları içinde kısa sürede yedekleme işlemini gerçekleştirebiliyoruz. bunun için mutlaka aracınız ile birlikte iş yerimize gelmelisiniz.

Ford Focus 3 Anahtarı

2011 ile 2018 yılları arasında üretilen Ford Focus MK3 modelinde 2 farklı sistem kullanılır Bunlardan birisi sustalı kontak üzerinden çalışan modelidir. Diğeri ise Keyless Go özellikli akıllı anahtarlarıdır. Resimlerde modeli görülen bütün  anahtar türlerinin garantili olarak firmamızda yedek ve tamamne kayıptan anahtarları yapılmaktadır. Bu anahtar modellerini biraz daha detaylı inceleyelim.

Focus 3 Sustalı Anahtar

Focus 3 Sustalı Anahtar – Bu anahtar modelinde Mk2 model aracın anahtarına göre daha sağlam yapıda üretilmiştir. En azından tuşlarını lastik yapıdan plastiğe çevirerek delinme ve şişme problemleri giderilmiştir. Focusun Trend X donanımlarında kullanılır. Resimlerde de görüldüğü gibi farklı modellerde daha sağlam anahtarlarda yapabiliyoruz. Orjinal anahtar modeli de her zaman stokumuzda mevcuttur.

Aracınız ile birlikte iş yerimize geldiğinizde ortalama 30 dakika gibi kısa bir sürede  yeni anahtarlarınızı hazır ediyoruz. İsteğini doğrultusunda araç sisteminde kayıtlı olup elinizde olmayan anahtarları da sistemden silerek iptal edebiliyoruz.

Focus 3 Smart Anahtar

Focus 3 Smart Anahtar – Focus’un Trend X ve ST-line donanımlarında kullanılan bu anahtarda anahtarınızı cebinizden çıkartmadan araç kapılarını açmak için kapı kolu üzerindeki butona basmanız yeterli olacaktır. Aracı çalıştımak içinse yine anahtarınız cebinizde iken start butonuna basmanız yerelidir. Ford focus akıllı anahtar yedekleme işlemini firmamızda güvenle yaptırabilirsiniz.

Focuz Mk3 akıllı anahtarların pili bittiğinde aracın kapılarını açmak için mekanik bir anahtar bulunur. Bu anahtarla kapılarını açtıktan sonra aracı çalıştırabilmek için dirsek dayamanın içinde bulunan anahtarı yerleştirebileceğiniz bir yuva bulunur. Bu yuvaya anahtarınızı yerleştirdikten sonra start butonuna basarak acil durumlarda aracınızı çalıştırabilirsiniz.

Ford Focus 4 Anahtarı

Ford Focus Mk4 araçlarında da diğer modellerinde olduğu gibi donanımlara bağlı olarak farklı anahtarlar kullanmıştır. Bunlar sustalı anahtar ve Smart anahtarlardır.

Focus 4 Sustalı Anahtar

Focus 4 Sustalı Anahtar – 2018 sonrasında Trend-x donanımlarında kullanılan bu anahtar modeli için elimizde orjinal anahtarımız mevcut. Araç ile gelindiğinde yaklaşık 1 saat içinde yeni anahtarınızı yapabiliyoruz.

Güvenlik seviyesini arttırdığı mk4 modellerinde anahtarlarında kullanmış olduğu ID49 Hitag Pro immoblizer çip sayesinde Ford, araçlarını daha da güvenli hale getirdi. Bu anahtarların yedeklenmesi uzmanlık gerektiren bir iştir. Profesyonel cihazlar ile deneyimli oto anahtarcılar tarafından yaptırılması gerekir.

Focus 4 Smart Anahtar

Focus 4 Smart Anahtar – Focus Mk3 modeli ile aynı olan bu anahtarda tek farklılık güvenlik seviyesinin arttırılmasıdır. Ford Focus Mk4 anahtar yedekleme işlemini garantili bir şekilde yapabiliyoruz. Bunun için gerekli olan bütün cihaz ve yazılımlarımızı her zaman güncelleyerek sizlere anında yanıt verebiliyoruz.

Ford Focus Yedek Anahtar Yaptırma

1998 yılından günümüze kadar ulaşan bütün Ford Focus araç modelleri için defalarca kez yedek anahtar yapma imkanımız oldu. Bu araçlar üzerinde edindiğimiz tecrübelerimiz ile anahtarlarınızda oluşan sorunları. yedek anahtar yapımı, kumanda tamiri ve aklınıza gelebilecek anahtar ile ilgili bütün hizmetleri firmamızda bulabilirsiniz.

İkinci el araç alan kişiler genellikle yedek anahtar sorunu ile karşı karşıya kalır. Araç alınırken Ford Focus anahtar yedeğinin verileceğine dair sözler verilse de, ne yazık ki bu sözler genellikle yerine getirilmez. Yapmanız gereken, eski sahibi aracın yedek anahtarını size verene kadar aracınızı güvenli bir yerde muhafaza edin. Şayet yedek anahtar elinize ulaşmaz ise zaman kaybetmeden verilmeyen anahtarı aracın sisteminden sildirerek Ford Focus anahtarın yenisini yaptırın.

Ford Focus Yedek Anahtar Yaptırma

Yıllardan beri Ford  immobilizer sitemleri dahil olmak üzere, anahtar programlama cihazları ve yazılımlarına ciddi yatırımlar yaptık. Son teknoloji cihazlar ve programlar ile Ford Focus Style, Trend X, Titanium ve bütün donanımlar dahil 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 model araçlar içinde yedek anahtar yapabiliyoruz.

Elinizde bir yedek anahtarınız varsa, yada hiç anahtarınız yoksa da size yardımcı olabiliriz. Belki bir uzaktan kumandalı anahtara ihtiyacınız var, belki de kumandasız daha ucuz bir anahtar. Orijinal ve yan sanayi bütün Ford Focus anahtar modelleri elimizde her zaman mevcuttur. Peki yedek anahtar yapımım aşamaları nasıl gerçekleşiyor?

 • Öncelikle mekanik anahtarınızı kesiyoruz: Profesyonel CNC anahtar kesim makinası ile orijinal Ford Focus anahtarınızdan almış olduğumuz ölçü ile yeni anahtarın diş kesme işlemini yapıyoruz.
 • İkinci olarak Immobilizer kodlaması yapılıyor: Yeni anahtar ile kontağını döndürdüğümüz aracın, kumanda ve anahtarının çalışabilmesi için lisanslı anahtar programlama cihazlarım ile OBD soketi üzerinden Ford Focus araca bağlantı kurarak immobilizer kodlama işlemini gerçekleştiriyoruz..
 • Son olarak kayıp anahtarların silinmesi: Aracı aldığınızda size verilmeyen fakat Ford Focus aracın sisteminde kayıtlı olan anahtarın iptalini yaparak, sistemden devre dışı bırakıyoruz ve işlemleri bitirmiş oluyoruz.

Ford Focus yedek anahtar yapımı yaklaşık olarak  20 dakika sürüyor. Aracınızı bize bırakıp gitmenize gerek kalmadan siz çayınızı içene kadar işleminiz bitmiş oluyor. Yaptığımız anahtarlar garantilidir, kasko ve sigortada kesinlikle sorun yaratmaz. Kaybolan anahtarlarınız araç sisteminden silindiği için, kayıp anahtarınız sizin için artık bir risk olmayacaktır.

Kaskodan anahtar yaptırma hakkında merak ettikleriniz bulabileceğiniz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ford Focus Anahtar Kopyalama

Ford Focus kontak anahtarı kopyalama ve çoğaltma hakkında internet üzerinden araştırma yaparken web sayfamızdaki yazılarımız ve YouTube kanalımız üzerinden yapmış olduğumuz anahtar örneklerini görünce bize ulaşan müşterilerimiz, Aracının yedek anahtarın kaybettiğini yada ikinci el aldığı aracın yedek anahtarlarının olmadığını, yeni bir anahtara ihtiyacı olduğunu bize ilettiğinde, gerekli bilgileri aktardıktan sonra iş yerimize davet ediyoruz. Nitekim iş yerimize gelen müşterilerimize çok kısa bir sürede yeni Ford Focus anahtarlarına kavuşturmuş oluyoruz.

Ford Focus Anahtar Kopyalama

Ford Focus anahtar kopyalama işlemini çok kısa bir sürede gerçekleştirebiliyoruz. Bunun için yetkili servisler 15-20 gün süre verirken biz 25-30dk içinde anahtarlarınızı yapıp teslim ediyoruz. Ayrıca bunun için servislere ödeyeceğiniz fazla paranın yerine 3 te 1 fiyatına yapıyoruz. Yaptığımız anahtarların sizleri yolda bırakmayacağına garanti edebiliriz.

İstanbul’da olmayan fakat bize anahtar göndererek Ford Focus anahtar kopyalatmak ve çoğalta yaptırmak isteyen müşterilerimiz için bilgi veriyim. Ford Focus, anahtarlarında kullanmış olduğu yüksek güvenlik sebebi ile anahtardan anahtara kopya yapmak imkansızdır. Yeni bir anahtar yapılabilmesi için aracın sistemine cihazlar ile bağlanıp kodlanması ve programlama yapılması gerekir.

Araç güvenliği için dönüm noktası olan immobilizer sistemini detaylı olarak anlattığımız yazımıza buradan göz atmalısınız.

Ford Focus Bütün Anahtarlar Kaybolursa

Müşterilerimiz bizi telefonla arayıp ”Ford Focus anahtarlarımı kaybettim ne yapmalıyım?” sorusunu yönelttiklerinde, şayet araç İstanbul ise, ruhsat sahibi olduğunu öğrendiğimiz müşterimizin bulunduğu konuma kısa sürede ulaşarak, gerekli teçhizatlar ile donatılmış motorlu servisimizle aracın olduğu konumda (Otopark, alışveriş merkezi, sokakta vs. fark etmez) anahtarlarını sıfırdan yapıp teslim edebiliyoruz. Sıfırdan yeni anahtarın yapım aşamaları şu şekilde oluyor:

 1. Ford Focus aracın kapılarını özel maymuncuklar ve aletler sayesinde zarar vermeden açıyoruz.
 2. Mekanik anahtarı işleyebilmemiz için kapı kilidini yada kontak tüpü üzerinden yine özel aletlerimiz ile şifrelerini okuyup yanımızda bulunan CNC anahtar kesme makinası ile anahtar diş kesme işlemini yapıyoruz.
 3. Artık kontağını döndürebildiğimiz araca, lisanslı anahtar programlama cihazlarımız ile bağlantı kurarak yeni anahtarlarını kodlama yapıp aracı çalışır hale getiriyoruz.
 4. Son olarak, kaybolan yada çalınan Ford Focus aracın anahtarlarını aracın sisteminden silerek işlemi bitiriyoruz. Böylelikle eski anahtarlar gelse de artık aracı çalıştıramayacaktır.

Ford Focus Bütün Anahtarlar Kaybolursa

Burada bizim farkımız, Aracın her hangi bir parçasını söküp götürmüyoruz. Bütün işlemleri aracın başında, sizlerin gözü önünde şeffaf bir şekilde yapıp bitiriyoruz. Çekiciye bindirme yok, servisi günlerce bekleme yok. Çok kısa bir süre içinde yeni Ford Focus anahtarlarınıza kavuşmuş oluyorsunuz.

Bütün anahtarların kaybolması, yedek anahtara kıyasla yaklaşık üç katı daha fazla maliyetli olacaktır. Ford Focus anahtar yaptırmak için çilingir çağırdığınızda, ilk yaptıracağınız anahtarın yanında yedek bir anahtarı daha düşük fiyatlara yaptırabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Her zaman şanslı olmayabilirsiniz. Olmayacak bir yerde çok sıkıntılı bir durum da anahtarınızı kaybedebilirsiniz. Umarım bu yazımızı Ford Focus anahtarlarınızın tamamını kaybetmeden okumuşsunuzdur ve hiç vakit kaybetmeden yedek anahtarınızı yaptırmayı ihmal etmeyin. Tek anahtar her zaman risk taşır.

Anahtarlarınızı kaybettiniz ve nasıl bulacağınıza dair fikirlere mi ihtiyacınız var? Buradan kaybolan araba anahtarı nasıl bulunur adlı yazımızı mutlaka okumalısınız.

Ford Focus Yedek Anahtar Fiyatı (2022)

Ford Focus yedek anahtar fiyatları türüne göre değişiklik gösterir. Kumandalı, kumandasız, orijinal yada yan sanayi seçenekleri vardır. Kumandasız Ford Focus yedek anahtar fiyatı 200₺’dir. Uzaktan kumandalı yedek anahtar fiyatı ise 350₺ ile 600₺ arasındadır. Aracın hangi paket olduğu (Ford Focus Style, Trend X, Titanium) fiyatı değiştirir.

Müşterilerimiz bize telefon açtıklarında ilk yönelttikleri soru genellikle ”Ford Focus yedek anahtar fiyatı ne kadar?” sorusu oluyor. Öncelikle yetkili servislerden fiyat alıp sonrasında da bizlere internet üzerinden ulaşarak fiyatta kıyaslamalar yapıyorlar. Tabi servislerin anahtarı 15-20 gün sonra verecek olması ve bizim fiyatlarımıza kıyasla 3 katı daha fazla ücret talep etmeleri genellikle müşterimizin tercihini bizden yöne kullanmasına neden oluyor.

Ford Focus Orjinal Anahtar Fiyatı

Ford Focus orjinal anahtar fiyatı 500₺ ile 900₺ arasındadır. Smart anahtarlar fiyat daha da yüksektir. Bu fiyatlara, anahtarın araca kodlanması, kayıp anahtarın aracın sistemden silinmesi ve anahtar diş kesimi de dahildir. Serviste günlerce beklemenize gerek kalmadan 20-30 dakika içinde siz çayınızı içene kadar biz yeni anahtarınızı kodlamış oluyoruz.

İşçilik fiyatlarımız pek değişmese de, kumanda ve immobilizer çip fiyatları dolar kuru ile orantılı olarak  yükselebilir yada daha düşebilir, ayrıca bazı öze durumlarda fiyatları etkileyebiliyor. Güncel Ford Focus anahtar fiyatlar için hizmet bölgemiz olan İstanbul’daki müşterilerimiz bizleri telefonla arayıp fiyat bilgisi alabilirler.

Ford Focus Anahtar Tamiri

Ford Focus anahtarı da, diğer araç anahtarlarında olduğu gibi zamanla arızalanıp bazı sorunlara yol açabilir. Bu arızaların başında Kumanda tuşlarının delinmesi, kumandanın çalışmaması, pil erken bitme sorunu ve Imobilizer arızası geliyor. Kumandanın çalışmaması ve  immobilizer çipin aracı çalıştırmamasına sebep olacak birkaç neden vardır:

 • Sıvı Teması: Kumandalı olan Ford Focus kontak anahtarının yapısı tamamen elektronik devreden oluşur. Sıvı temasından çok etkilenen Ford Focus anahtarı ile denize ve havuza girilmesi yada çamaşır makinasında yıkanmış olması erken müdahale olmazsa bir daha kullanılamayacağı anlamına gelir. Böyle bir durumda yapmanız gereken, ilk birkaç saat içinde anahtarın içini açıp elektronik kartı tiner ve bir diş fırçası yardımı ile içindeki sıvıdan tamamen arındırana kadar temizleyip kurutulması olacaktır. Zaman geçtikçe oksit elektronik karttaki devrelere zara vereceği için tamiri de imkansız hale gelir. Bunun haricinde yoğun olarak su almamış anahtarlarda, en çok oluşan sorun da pil erken bitirme arızasıdır, bu arızanın ne yazık ki tamiri mümkün değildir.
 • Darbe: Elektronik yapıya sahip olan Ford Focus anahtarı, düşme ve darbelerden de oldukça fazla etkilenir. Tıpkı cep telefonunuzu korur gibi anahtarınızı da korumanız gerekir. Balkondan atılan ve üzerinden araba geçmiş bir Ford Focus anahtarın tamiri pek sağlıklı olmayacaktır.
 • Tuş Arızası: En sık yaşanan ve tamiri basit olan olan arıza tuş bozulmasıdır. Yoğun olarak kullanıldığında anahtarın içindeki butonlar zamanla fonksiyonunu yerine getiremez hale gelecektir ve tuşlar artık basmayacaktır. Bu durumda yapmanız gereken oto anahtarcıya giderek, anahtarın arızalanan butonunu değiştirmenizdir olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken husus, hassas yapıya sahip Ford Focus anahtarına müdahale edebilmek için yeterince bilgi ve birikime sahibi olan kişilerce, dikkatli bir şekilde işlem yapılması gerekir. Elektronik konusunda da uzaman olan firmamızda,  Ford Focus Ford Focus anahtar tamiri garantili olarak yapıyoruz. 

Kontak dönmemesi ile ilgili arızalar için hazırlamış olduğumuz detaylı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Ford Focus Anahtar Kabı

Ford Focus kumanda kabı ve üzerinde bulunduğu lastik tuşları zamanla yıpranıp eskiyebiliyor birde metal anahtarın takıldığı döküm yuva kırılabiliyor. Bu ihtiyaç üzerine anahtar kasasının değişimi için gerekeli olan bütün malzemeleri firmamızda mevcuttur. Ford Focus Kumanda kabı değiştirme işlemini kendiniz yapmanızı önermem, çünkü değişim esnasında elektronik karta zarar verme ihtimaliniz oldukça yüksek, birazcık kar edeyim derken anahtarınızdan olabilirsiniz.

Ford Focus Kumanda Pil Değişimi

Ford Focus  kumanda pil değişimi kendiniz de yapabileceğiniz oldukça basit bir işlemdir. Arka kapağını orta kısımdan bir tornavida yardımı ile hafifçe kastırarak rahatlıkla açabilirsiniz, daha sonrasında yeni pili takarak aynı şekilde kapağı kapatabilirsiniz. CR2032 pil kullanılmaktadır.

Ford Focus Anahtar Yapımı Adem Usta

Yapmış olduğum araçların zaman zaman videolarını da çekip Youtube kanalımda paylaşımda bulunuyorum. Müşterilerimden ”Adem usta çektiğin videoları hoşumuza gidiyor” sözlerini duydukça bende daha bir hevesle yeni videolar  çekip sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Ford Focus anahtar yapımı hakkında açıklamalarda bulunduğum videomu izlemenizi öneririm.

 • 6.347 görüntülendi
 • 11 Mayıs 2021