BMW E90 Anahtar Yapımı | 316 318 320 Yedek Kopyalama

BMW 3 Serisi araçların E46 kasadan sonra 2006 yılından sonra üretimine başladığı ve 2011 yılına kadar kullanımda olan E90 kasa araçlarda yedek ve tamamen kayıp için oluşan anahtar ihtiyaçlarında profesyonel olarak hizmet veriyoruz. Bu yazımızda BMW E90 anahtar yapımı, fiyatları ve merek ettiğiniz sorulara cevaplar bulacaksınız.

Önemli Hatırlatma: BMW E90 anahtarı araç üzerinde yapılabilmektedir ve anahtardan kopya imkanı yoktur. İstanbul Bahçelievler’deki iş yerimize gelmeniz durumunda sizlere hizmet verebiliriz.

BMW E90 Anahtar Yapımı

Bmw E90 Yedek Anahtar Yaptırma

BMW E90 anahtar yapımı lisanslı cihazlar ile obd soketi üzerinden araca bağlantı kurularak yapılır. Aracın her hangi bir parçasını sökmeye gerek kalmadan yeni anahtarlar aracın sistemine kodlama yapılabiliyor. Yapılan anahtarlar orjinalinde olduğu gibi tam fonksiyon olarak çalışır. Kapı kilitle ve açma, cam kaldırıp indirme, bagaj tuşu fonksiyonu hepsi aktif olarak çalışır.

İkinci el araç alan kişiler genellikle yedek anahtar sorunu ile karşı karşıya kalır. Araç alınırken Bmw E90 anahtar yedeğinin verileceğine dair sözler verilse de, ne yazık ki bu sözler genellikle yerine getirilmez. Yapmanız gereken, eski sahibi aracın yedek anahtarını size verene kadar aracınızı güvenli bir yerde muhafaza edin. Şayet yedek anahtar elinize ulaşmaz ise zaman kaybetmeden verilmeyen anahtarı aracın sisteminden sildirerek Bmw E90 anahtarın yenisini yaptırın.

Bmw E90 Yedek Anahtar Yaptırma

Yıllardan beri Bmw immobilizer sitemleri dahil olmak üzere, anahtar programlama cihazları ve yazılımlarına ciddi yatırımlar yaptık. Son teknoloji cihazlar ve programlar ile Bmw E90 316, 318, 320 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 dahil,  bütün model araçlar içinde yedek anahtar yapabiliyoruz.

Elinizde bir yedek anahtarınız varsa, yada hiç anahtarınız yoksa da size yardımcı olabiliriz. Orijinal ve yan sanayi bütün Bmw E90 anahtar modelleri elimizde her zaman mevcuttur. Peki yedek anahtar yapımım aşamaları nasıl gerçekleşiyor?

 • Öncelikle mekanik anahtarınızı kesiyoruz: Profesyonel CNC anahtar kesim makinası ile orijinal Bmw E90 anahtarınızdan almış olduğumuz ölçü ile yeni anahtarın diş kesme işlemini yapıyoruz.
 • İkinci olarak Immobilizer kodlaması yapılıyor: Yeni anahtar ile kapı kilidini döndürdüğümüz aracın, kumanda ve anahtarının çalışabilmesi için lisanslı anahtar programlama cihazlarım ile OBD soketi üzerinden Bmw E90 araca bağlantı kurarak immobilizer kodlama işlemini gerçekleştiriyoruz..
 • Son olarak kayıp anahtarların silinmesi: Aracı aldığınızda size verilmeyen fakat Bmw E90 aracın sisteminde kayıtlı olan anahtarın iptalini yaparak, sistemden devre dışı bırakıyoruz ve işlemleri bitirmiş oluyoruz.

Bmw E90 yedek anahtar yapımı yaklaşık olarak 30-40 dakika sürüyor. Aracınızı bize bırakıp gitmenize gerek kalmadan siz çayınızı içene kadar işleminiz bitmiş oluyor. Yaptığımız anahtarlar garantilidir, kasko ve sigortada kesinlikle sorun yaratmaz. Kaybolan anahtarlarınız araç sisteminden silindiği için, kayıp anahtarınız sizin için artık bir risk olmayacaktır.

BMW E90 Anahtar Kopyalama ve Çoğaltma

Bmw E90 kontak anahtarı kopyalama ve çoğaltma hakkında internet üzerinden araştırma yaparken web sayfamızdaki yazılarımız ve YouTube kanalımız üzerinden yapmış olduğumuz anahtar örneklerini görünce bize ulaşan müşterilerimiz, Aracının yedek anahtarın kaybettiğini yada ikinci el aldığı aracın yedek anahtarlarının olmadığını, yeni bir anahtara ihtiyacı olduğunu bize ilettiğinde, gerekli bilgileri aktardıktan sonra iş yerimize davet ediyoruz. Nitekim iş yerimize gelen müşterilerimize çok kısa bir sürede yeni Bmw E90 anahtarlarına kavuşturmuş oluyoruz.

BMW E90 Anahtar Kopyalama ve Çoğaltma

Bmw E90 anahtar kopyalama işlemini çok kısa bir sürede gerçekleştirebiliyoruz. Bunun için yetkili servisler 15-20 gün süre verirken biz 25-30dk içinde anahtarlarınızı yapıp teslim ediyoruz. Ayrıca bunun için servislere ödeyeceğiniz fazla paranın yerine 3 te 1 fiyatına yapıyoruz. Yaptığımız anahtarların sizleri yolda bırakmayacağına garanti edebiliriz.

İstanbul’da olmayan fakat bize anahtar göndererek Bmw E90 anahtar kopyalatmak ve çoğalta yaptırmak isteyen müşterilerimiz için bilgi veriyim. Bmw E90, anahtarlarında kullanmış olduğu yüksek güvenlik sebebi ile anahtardan anahtara kopya yapmak imkansızdır. Yeni bir anahtar yapılabilmesi için aracın sistemine cihazlar ile bağlanıp kodlanması ve programlama yapılması gerekir.

Araç güvenliği için dönüm noktası olan immobilizer sistemini detaylı olarak anlattığımız yazımıza buradan göz atmalısınız.

Yaptırdığım Anahtarlar Aracımın Garantisini Etkiler mi?

Yapmış olduğumuz BMW E90 anahtarı kasko ve sigortada geçerli olduğu gibi aracınızın garantisini etkilemesi söz konusu değildir. Yeni anahtarları araca kodlama yaparken aracın herhangi bir yerini sökmeden, lisanslı cihazlarımızla Obd soketi üzerinden araca bağlantı kurarak kodlama yapıyoruz.

Kasko ve sigorta da aracınızın anahtaını nerede yaptırdığınızı önemsemez. Önemli olan elinizdeki anahtarların araç sisteminde kayıtlı olması ve aracı çalıştırıyor  olmasıdır, birde elinizdeki anahtar adeti ile BMW E90 sistemindeki anahtar sayısının aynı olmasıdır.

Bmw E90 Bütün Anahtarlar Kaybolursa

Müşterilerimiz bizi telefonla arayıp ”Bmw E90 anahtarlarımı kaybettim ne yapmalıyım?” sorusunu yönelttiklerinde, şayet araç İstanbul ise, ruhsat sahibi olduğunu öğrendiğimiz müşterimizin bulunduğu konuma kısa sürede ulaşarak, gerekli teçhizatlar ile donatılmış motorlu servisimizle aracın olduğu konumda (Otopark, alışveriş merkezi, sokakta vs. fark etmez) Bmw E90 aracın bütün anahtarlar kayıp olsa da yeni anahtarlarını sıfırdan yapıp teslim edebiliyoruz. Yeni anahtarın yapım aşamaları şu şekilde oluyor:

 1. Bmw E90 aracın kapılarını özel maymuncuklar ve aletler sayesinde zarar vermeden açıyoruz.
 2. Mekanik anahtarı işleyebilmemiz için kapı kilidi üzerinden yine özel aletlerimiz ile şifrelerini okuyup yanımızda bulunan CNC anahtar kesme makinası ile anahtar diş kesme işlemini yapıyoruz.
 3. Lisanslı anahtar programlama cihazlarımız ile bağlantı kurarak yeni anahtarlarını kodlama yapıp aracı çalışır hale getiriyoruz.
 4. Son olarak, kaybolan yada çalınan Bmw E90 aracın anahtarlarını aracın sisteminden silerek işlemi bitiriyoruz. Böylelikle eski anahtarlar gelse de artık aracı çalıştıramayacaktır.

Bmw E90 Bütün Anahtarlar Kayıp

Burada bizim farkımız, Aracın her hangi bir parçasını söküp götürmüyoruz. Bütün işlemleri aracın başında, sizlerin gözü önünde şeffaf bir şekilde yapıp bitiriyoruz. Çekiciye bindirme yok, servisi günlerce bekleme yok. Çok kısa bir süre içinde yeni Bmw E90 anahtarlarınıza kavuşmuş oluyorsunuz.

Bütün anahtarların kaybolması, yedek anahtara kıyasla yaklaşık dört katı daha fazla maliyetli olacaktır. Bmw E90 anahtar yaptırmak için çilingir çağırdığınızda, ilk yaptıracağınız anahtarın yanında yedek bir anahtarı daha düşük fiyatlara yaptırabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Her zaman şanslı olmayabilirsiniz. Olmayacak bir yerde çok sıkıntılı bir durum da anahtarınızı kaybedebilirsiniz. Umarım bu yazımızı Bmw E90 anahtarlarınızın tamamını kaybetmeden okumuşsunuzdur ve hiç vakit kaybetmeden yedek anahtarınızı yaptırmayı ihmal etmeyin. Tek anahtar her zaman risk taşır.

Anahtarlarınızı kaybettiniz ve nasıl bulacağınıza dair fikirlere mi ihtiyacınız var? Buradan kaybolan araba anahtarı nasıl bulunur adlı yazımızı mutlaka okumalısınız.

Bmw E90 Yedek Anahtar Fiyatı (2021)

Bmw E90 yedek anahtar fiyatları türüne göre değişiklik gösterir, orijinal yada yan sanayi seçenekleri vardır. Ortalama söyleyecek olursak  Bmw E90 yedek anahtar fiyatı 400₺’dir. Keyless Go özelliği olan anahtar fiyatları biraz daha yüksektir.

Bmw E90 Yedek Anahtar Fiyatı

Bu fiyatlara, anahtarın araca kodlanması, kayıp anahtarın aracın sistemden silinmesi ve anahtar diş kesimi de dahildir. Serviste günlerce beklemenize gerek kalmadan 20-30 dakika içinde siz çayınızı içene kadar biz yeni anahtarınızı kodlamış oluyoruz.

Müşterilerimiz bize telefon açtıklarında ilk yönelttikleri soru genellikle ”Bmw E90 yedek anahtar fiyatı ne kadar?” sorusu oluyor. Öncelikle yetkili servislerden fiyat alıp sonrasında da bizlere internet üzerinden ulaşarak fiyatta kıyaslamalar yapıyorlar. Tabi servislerin anahtarı 15-20 gün sonra verecek olması ve bizim fiyatlarımıza kıyasla 3 katı daha fazla ücret talep etmeleri genellikle müşterimizin tercihini bizden yöne kullanmasına neden oluyor.

İşçilik fiyatlarımız pek değişmese de, kumanda ve immobilizer çip fiyatları dolar kuru ile orantılı olarak  yükselebilir yada daha düşebilir, ayrıca bazı öze durumlarda fiyatları etkileyebiliyor. Güncel Bmw E90 anahtar fiyatlar için hizmet bölgemiz olan İstanbul’daki müşterilerimiz bizleri telefonla arayıp fiyat bilgisi alabilirler.

Bmw E90 Anahtar Tamiri

Bmw E90 Anahtar Tamiri

Bmw E90 anahtarı diğer araç anahtarlarda olduğu gibi zamanla arızalanıp bazı sorunlara yol açabilir. Bu arızaların başında kumandanın çalışmaması, pil erken bitme sorunu ve Imobilizer arızası geliyor. Kumandanın çalışmaması ve  immobilizer çipin aracı çalıştırmamasına sebep olacak birkaç neden vardır:

 • Sıvı Teması: Kumandalı olan Bmw E90 kontak anahtarının yapısı tamamen elektronik devreden oluşur. Sıvı temasından çok etkilenen Bmw E90 anahtarı ile denize ve havuza girilmesi yada çamaşır makinasında yıkanmış olması erken müdahale olmazsa bir daha kullanılamayacağı anlamına gelir. Böyle bir durumda yapmanız gereken, ilk birkaç saat içinde anahtarın içini açıp elektronik kartı tiner ve bir diş fırçası yardımı ile içindeki sıvıdan tamamen arındırana kadar temizleyip kurutulması olacaktır. Zaman geçtikçe oksit elektronik karttaki devrelere zara vereceği için tamiri de imkansız hale gelir. Bunun haricinde yoğun olarak su almamış anahtarlarda, en çok oluşan sorun da pil erken bitirme arızasıdır, bu arızanın ne yazık ki tamiri mümkün değildir.
 • Darbe: Elektronik yapıya sahip olan Bmw E90 anahtarı, düşme ve darbelerden de oldukça fazla etkilenir. Tıpkı cep telefonunuzu korur gibi anahtarınızı da korumanız gerekir. Balkondan atılan ve üzerinden araba geçmiş bir Bmw E90 anahtarın tamiri pek sağlıklı olmayacaktır.
 • Tuş Arızası: En sık yaşanan ve tamiri basit olan olan arıza tuş bozulmasıdır. Yoğun olarak kullanıldığında anahtarın içindeki butonlar zamanla fonksiyonunu yerine getiremez hale gelecektir ve tuşlar artık basmayacaktır. Bu durumda yapmanız gereken oto anahtarcıya giderek, anahtarın arızalanan butonunu değiştirmenizdir olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken husus, hassas yapıya sahip Bmw E90 anahtarına müdahale edebilmek için yeterince bilgi ve birikime sahibi olan kişilerce, dikkatli bir şekilde işlem yapılması gerekir. Elektronik konusunda da uzaman olan firmamızda,  Bmw E90 anahtar tamiri garantili olarak yapıyoruz. 

BMW E90 Anahtar Kumanda Kabı

BMW E90 Anahtar Kumanda Kabı

BMW E90 kumanda kabı ve üzerinde bulunduğu tuşları zamanla yıpranıp eskiyebiliyor birde logosu silinebiliyor. Bu ihtiyaç üzerine anahtar kasasının değişimi için gerekeli olan bütün malzemeleri firmamızda mevcuttur. BMW E90 Kumanda kabı değiştirme işlemini kendiniz yapmanızı önermem, çünkü değişim esnasında elektronik karta zarar verme ihtimaliniz oldukça yüksek, birazcık kar edeyim derken anahtarınızdan olabilirsiniz.

Bmw E90 Pil Değişimi

BMW E90 araç ile birlikte verilen orjinal anahtarlarda şarjlı pil kullanılır. Bu pillerin ömrü ortalama 10 yıldır. Aracı çalıştırmak için anahtarı yuvaya soktuğunuzda aynı zamanda pilde şarj olmaktadır. Zamanla içindeki pil şarj tutma ömrü azaldığından kumanda çalışmamaya başlar. Böyle bir durumda yapılması gereken şey, anahtarın içindeki şarjlı pilin değiştirilmesi olacaktır. Kumanda Fabrikada sıcak pres ile kapatıldığı için kullanıcının bunu açarak pili değiştirmesi ne yazık ki mümkün değildir.

Sonradan yaptırılan anahtarlarda genellikle şajlı pil kullanılmaz. Aslında bu daha sağlıklı ve kullanıcı için avantajlı bir durumdur. 10 tl ye bir pil takıldığında ortalama 2 sene kadar kullanılabiliyor. Sonrasında da kendinizin de kumandanın arka kısmındaki kapağını rahatlıkla açarak değiştirebileceğiniz bir durumdur.

Firmamızda şarjlı olan BMW E90 pillerinin orjinalleri ile değişimi garantili bir şekilde uzman ekibimiz tarafından yapılmaktadır.

Bmw E90 Anahtar Yapımı Adem Usta

Yapmış olduğum araçların zaman zaman videolarını da çekip Youtube kanalımda paylaşımda bulunuyorum. Müşterilerimden ”Adem usta çektiğin videoları hoşumuza gidiyor” sözlerini duydukça bende daha bir hevesle yeni videolar  çekip sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Bmw E90 anahtar yapımı hakkında açıklamalarda bulunduğum videomu yakında sizlerle paylaşacağım.

 • 32 görüntülendi
 • 22 Haziran 2021