Renault Clio 5 Anahtar Yapımı | Yedek Kopyalama

Fransız otomotiv firması Renault’un, 2019 yılında Clio 4’ün ardından piyasaya sürdüğü Clio 5 ile araç kullanıcılarının beğenisini aldı. Clio 5 anahtar taleplerinin piyasada oluşması ile birlikte yenilikleri yakından takip ederek lisanslı cihazlarımıza çıkan yazılım sayesinde yedek anahtarını yapabildiğimiz Clio 5 anahtar yapımı hakkında sizlere özel bilgiler paylaşacağım. Nasıl yaptırılır, fiyatları, anahtar seçenekleri ve çok daha fazlası yazımızın devamında.

Clio 5 anahtar yapımı

Renault Clio 5 Anahtar Modelleri

Yeni Renault Clio 5, üç farklı donanım paketi ile piyasaya sürüldü. Bu araçlarda kullanılan anahtar seçenekleri de birbirinden farklıdır. Bunları biraz detaylandıracak olursak

 • Clio 4 Joy (Sabit anahtar)
 • Clio 4 Touch (Sabit ve sustalı anahtar)
 • Clio 4 Icon (Kart anahtar)

Clio 5 Joy Anahtarı

Clio 5′ in en düşük donanımı olan Joy paketinde,  iki adet sabit tipli anahtar verilmekte. Bu anahtarlar Symbol araçlarda kullanılan anahtarlar ile bire bir aynı görünümdedir. Sadece üzerinde extra bagaj tuşu bulunur. Tabi 2020 model bir araç için bu görüntü pek hoş bir durum değil. Aslında anahtar sistemi Mageane 4 ile tamamen aynı donanım ve yazılıma sahip olsa da, Megan 4 anahtarının görüntüsünün Clio 5 ten farkı olsun diyerekten anahtar görüntüsünü sustalı daha estetik ve kullanışlı olarak tasarlamıştır.

Clio5 anahtarı Touch Joy

Bizlerde bu sıkıntılı durumu ortadan kaldırmak için Clio 5 anahtarını Megane 4 anahtarı şekline dönüştürerek çözümler üretiyoruz. Bunula ilgili hazırlamış olduğumuz Clio 5 Sustalı Anahtar Yapımı adlı yazımızda daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

Clio 5 Touch Anahtar

Clio 5’in yarı donanımı olan Touch paketinde, ilk üretildiğinde araç  ile birlikte 1 adet Sustalı, 1 adette sabit anahtar ile sunuldu, sonrasında Joy paketinde olduğu gibi her ikisi de sabit olarak verilmeye başlandı. Extra paralar ödeyerek alınan Touch paket araçlarda bir anahtarın bile sustalı olarak verilmemesi Clio 5 kullanıcıları için büyük hayal kırıklığına neden oldu. Bu anahtarlar içinde sustalı orijinal anahtar çözümlerimiz mümkün.

Clio 5 Icon Kart Anahtar

Clio 5 Icon paketlerinde, araç kullanıcılarını anahtar konusunda diğer donanım paketlerine kıyasla daha memnun etmiştir. Kart anahtar kullanılan bu araçlarda, anahtarsız giriş-çıkış ve anahtarsız çalıştırma özelliği olan Keyless Go sistem vardır. Görüntü olarak ve sağlamlık olarak oldukça iyi anahtarlardır. Megane 4 araçlarda fazlaca yedeğini yaptığımız bu anahtar modelinin Clio 5 için de yapımına yakın zamanda başlayacağız. Bunun için hazırlamış olduğumuz Clio 5 Kart anahtar yapımı adlı yazımızda daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

Renault Clio 5 Yedek Anahtar Yaptırma

İkinci el araç alan kişiler genellikle yedek anahtar sorunu ile karşı karşıya kalırlar. Araç alınırken Renault Clio 5 yedek anahtarın verileceğine dair sözler verilse de, ne yazık ki bu verilen sözler genellikle yerine getirilmez. Yapmanız gereken şey, eski sahibi yedek anahtarlarınızı size verene kadar aracınızı güvenli bir yerde muhafaza edin. Şayet yedek anahtar elinize ulaşmaz ise zaman kaybetmeden verilmeyen anahtarı aracın sisteminden bloke ettirip Renault Clio 5 anahtarınızın yedeğini yaptırın.

Renault Clio 5 Yedek Anahtar Yaptırma

Yıllardan beri Renault immobilizer sitemleri dahil olmak üzere, anahtar programlama cihazları ve yazılımlarına ciddi yatırımlar yaptık. Son teknoloji cihazlar ve programlar ile Clio 5 yedek anahtar yapımı bütün paketler (Joy, Touch, Icon) dahil 2019,2020,2021 dahil yedek anahtar yapabiliyoruz.

Elinizde bir yedek Renault Clio 5 anahtarınız varsa, yada hiç anahtarınız yoksa da size yardımcı olabiliriz. Kumandasız anahtar seçeneği yoktur, sadece kumandalı olarak yapılabilir. Orijinal ve yan sanayi bütün Clio 5 anahtar modelleri elimizde her zaman mevcuttur. Renault Clio 5 anahtar yapımı için İstanbul Bahçelievler’deki iş yerimize  aracınız ile birlikte geldiğinizde yapacağımız işlemleri şu şekildedir:

 • Öncelikle mekanik anahtarınızı kesiyoruz: Profesyonel CNC anahtar kesim makinası ile Renault Clio 5 orijinal anahtarınızdan almış olduğumuz ölçüye göre sıfır hata ile yeni anahtarın diş kesme işlemini yapıyoruz.
 • İkinci olarak İmmobilizer kodlaması yapılıyor: Yeni anahtar ile kontağını döndürdüğümüz Clio 5 aracın kumanda ve anahtarının çalışabilmesi için lisanslı anahtar programlama cihazlarımız ile OBD soketi üzerinden aracın anahtar sistemine bağlantı kurarak yeni anahtarların kodlama işlemini yapıyoruz.
 • Son olarak kayıp anahtarların silinmesi: Renault Clio 5 aracı aldığınızda size verilmeyen fakat aracın sisteminde kayıtlı olan anahtarın iptaline yaparak, sistemden devre dışı bırakıyoruz ve işlemleri bitirmiş oluyoruz. Böylelikle eski anahtar hafızası da sıfırlanmış oluyor.

Clio 5 anahtarının yapımı yaklaşık olarak  40 dakika sürüyor. Aracınızı bize uzun süre bırakmanıza gerek kalmadan siz çayınızı içene kadar bizler yeni anahtarınızı yapmış oluyor. Yaptığımız anahtarlar garantilidir. Kasko ve sigortada kesinlikle sorun yaratmaz. Kaybolan anahtarlarınız araç sisteminden silindiği için, kayıp anahtarınız sizin için artık bir risk olmayacaktır.

Renault Clio 5 Anahtar Kopyalama

Renault Clio 5 yedek anahtar kopyalama işlemini çok kısa bir sürede gerçekleştiriyoruz. Bunun için yetkili servisler 15-20 gün süre verirken biz yarım saat içinde anahtarlarınızı yapıp teslim ediyoruz. Ayrıca bunun için servislere ödeyeceğiniz fazla paranın yerine 3 te 1 fiyatına yapıyoruz. Yaptığımız anahtarların sizleri yolda bırakmayacağına garanti ederiz.

Renault Clio 5 Anahtar Kopyalama

İstanbul’da olmayan fakat bize anahtar göndererek Renault Clio 5 anahtarı kopyalatmak ve çoğalta yaptırmak isteyen müşterilerimiz için bilgi veriyim. Renault, anahtarlarında kullanmış olduğu yüksek güvenlik sebebi ile anahtardan anahtara kopya yapmak imkansızdır. Yeni bir anahtar yapılabilmesi için, aracın sistemine cihazlar ile bağlantı kurup kodlanması ve programlama yapılması gerekiyor.

Renault Clio 5 Bütün Anahtarlar Kaybolursa

Müşterilerimiz bizi telefonla aradıklarında ”Renault Clio 5 anahtarlarımı kaybettim ne yapmalıyım” sorusunu yönelttiklerinde, şayet araç İstanbul’da ise, ruhsat sahibi olduğunu öğrendiğimiz müşterimizin bulunduğu konuma kısa sürede ulaşarak. Gerekli ekipman ile donatılmış motorlu servisimizle aracın olduğu konumda (Otopark, alışveriş merkezi, sokakta vs. fark etmez) anahtarlarını yapıp teslim edebileceğiz.

Renault Clio 5 Bütün Anahtarlar Kaybolursa

Yeni anahtarın yapım aşamaları şu şekilde oluyor:

 1. Renault Clio 5 aracın kapılarına özel maymuncuklar ile zarar vermeden açıyoruz.
 2. Mekanik anahtarı işleyebilmemiz için kapı kilidini yada kontak tüpü üzerinden yine özel aletlerimizle şifrelerini okuyup yanımızda bulunan CNC anahtar kesme makinası ile anahtar diş kesme işlemini yapıyoruz.
 3. Artık kontağını döndürebildiğimiz araca, lisanslı Renault Clio 5 anahtar programlama cihazımız ile bağlanarak yeni anahtarların kodlamasını yapıp aracı çalışır hale getiriyoruz.
 4. Son olarak, kaybolan yada çalınan Clio 5 anahtarlarını aracın sisteminden silerek işlemi bitiriyoruz. Artık eski anahtarlar gelse de aracı çalıştıramayacaktır.

Burada ki bizim farkımız, Renault Clio 5 aracın her hangi bir parçasını söküp götürmüyoruz. Bütün işlemleri aracın başında, sizlerin gözü önünde şeffaf bir şekilde yapıp bitiriyoruz. Çekiciye bindirme yok, servisi günlerce bekleme yok. Çok kısa bir süre içinde yeni anahtarlarınıza kavuşmuş oluyorsunuz.

Renault Clio 5 Bütün anahtarların kaybolması, yedek anahtara kıyasla yaklaşık olarak üç katı daha fazla maliyetli olacaktır. Anahtar yaptırmak için çilingir çağırdığınızda, ilk yaptıracağınız anahtarın yanında yedek bir anahtarı daha düşük fiyatlara yaptırabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Her zaman şanslı olmayabilirsiniz, hiç olmayacak bir yerde çok sıkıntılı bir durumda Renault Clio 5 anahtarınızı kaybedebilirsiniz. Umarım bu yazımızı anahtarlarınızın tamamını kaybetmeden okumuşsunuzdur ve hiç vakit kaybetmeden yedek anahtarınızı yaptırmayı ihmal etmeyin. Tek anahtar her zaman risk taşır.

Anahtarlarınızı kaybettiniz ve nasıl bulacağınıza dair fikirlere mi ihtiyacınız var?  Kaybolan araba anahtarı nasıl bulunur adlı yazımızı mutlaka okumalısınız.

Renault Clio 5 Yedek Anahtar Fiyatı (2022)

Renault Clio 5 anahtar fiyatları anahtarın türüne ve kalitesine göre değişiklik gösterir Joy ve Touch modellerinde kullanılan Uzaktan kumandalı ve sustalı Renault Clio 5 yedek anahtar fiyatı ortalama 800 ile 1200₺ arasındadır. Icon paketlerinde kullanılan Renault Clio 5 Kart anahtar fiyatı ise ortalama 800₺ ile 1500₺ arasında değişmektedir.

Bu fiyatlara, anahtarın araca kodlanması, kayıp anahtarın aracın sistemden silinmesi ve anahtar diş kesimi de dahildir. Serviste günlerce beklemenize gerek kalmadan yarım saat içinde siz çayınızı içene kadar biz yeni anahtarınızı kodlamış oluyoruz.

Clio 5 Sustalı Anahtar Fiyatı

Anahtarınızı bize kargo ile göndererek yada aracınız ile birlikte iş yerimize geldiğinizde, sizin anahtarınızın sustalı olarak dönüştürülmesi Orjian anahtar 500₺, yan sanayi anahtar ise 400₺’dir. Kendi anahtarlarınıza dokunulmadan yedek olarak Clio 5 Sustalı anahtar yapımı yukarıda da belirtildiği fiyatlardadır.

Renault Clio 5 Yedek Anahtar Fiyatı

Müşterilerimizin telefon açtıklarında ilk sordukları soru genellikle ” Renault Clio 5 yedek anahtar fiyatı ne kadar?” sorusu oluyor. Öncelikle yetkili servislerden fiyat alıp sonrasında da bizlere internet üzerinden ulaşarak fiyatta kıyaslamalar yapıyorlar. Tabi servislerin anahtarı 15-20 gün sonra verecek olması ve bizim fiyatlarımıza oranla 3 katı daha fazla ücret talep etmeleri genellikle müşterimizin tercihini bizden yöne kullanmasına neden oluyor.

İşçilik fiyatlarımız değişmese de, kumanda ve immobilizer çip fiyatları dolar kuru ile orantılı olarak  yükselebilir yada daha düşebilir, ayrıca bazı öze durumlarda fiyatları etkileyebiliyor. Güncel fiyatlar için hizmet bölgemiz olan İstanbul’daki müşterilerimiz bizleri arayıp fiyat alabilirler.

Renault Clio 5 Anahtar Tamiri

Henüz yeni olan Clio 5 anahtarları için müşterilerimizden bizlere tamir konusunda talep gelmedi. fakat aynı yapıda olan Clio symbol araçlar ve Megane 4 anahtarlarında yaşadığımız tecrübelerden bilgi paylaşayım.

Clio 5 anahtarı da, diğer araç anahtarlarında olduğu gibi zamanla arızalanıp bazı sorunlara yol açabilir. Bu arızaların başında kumanda çalışmaması, pil erken bitme sorunu ve İmobilizer arızası geliyor. Kumandanın çalışmaması ve  immobilizer çipin aracı çalıştırmamasına sebep olacak birkaç neden vardır:

 • Sıvı Teması: Kumandalı olan Renault Clio 5 kontak anahtarının yapısı tamamen elektronik devreden oluşur. Sıvı temasından çok etkilenen Clio 5 anahtarı ile denize ve havuza girilmesi yada çamaşır makinasında yıkanmış olması erken müdahale olmazsa bir daha kullanılamayacağı anlamına gelir. Böyle bir durumda yapmanız gereken, ilk birkaç saat içinde anahtarın içini açıp elektronik kartı tiner ve bir diş fırçası yardımı ile içindeki sıvıdan arındırana kadar temizleyip kurutulması olacaktır. Zaman geçtikçe oksit elektronik karttaki devrelere zara vereceği için tamiri de imkansız hale gelir. Bunun haricinde yoğun olarak su almamış anahtarlarda, en çok oluşan sorun da pil erken bitirme arızasıdır.
 • Darbe: Elektronik yapısından dolayı Clio 5 anahtarı, düşme ve darbelerden de oldukça fazla etkilenir. Tıpkı cep telefonunuzu korur gibi anahtarınızı da korumanız gerekir. Balkondan atılan ve üzerinden araba geçmiş bir Clio 5 anahtarın tamiri pek sağlıklı olmayacaktır.
 • Tuş Arızası: En sık yaşanan ve tamiri basit olan olan arıza tuş bozulmasıdır. Clio 5 anahtaru yoğun olarak kullanıldığında anahtarın içindeki butonlar zamanla fonksiyonunu yerine getiremez hale gelecektir ve tuşlar atık basmayacaktır. Bu durumda yapmanız gereken oto anahtarcıya giderek, anahtarın arızalanan butonunu değiştirmenizdir olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken husus, hassas yapıya sahip Clio 5 anahtarına müdahale edebilmek için yeterince bilgi ve birikime sahibi olan kişilerce, dikkatli bir şekilde işlem yapılması gerekir. Elektronik konusunda da uzaman olan firmamızda,  Renault Clio 5 anahtar tamiri garantili olarak yapıyoruz. 

Kontak sorunları ve  dönmemesi ile ilgili arızalar için hazırlamış olduğumuz detaylı yazımızı okuyabilirsiniz.

Renault Clio 5 Kumanda Kabı

Sabit olan anahtarlarda yaşanılan tuşların zamanla yıpranması ve üzerindeki yazıların silinmesinden dolayı kab değişimlerini yapıyoruz. Sustalı anahtar modelleri için de aynı şeyler geçerli. Bu ihtiyaçlar üzerine anahtar kasasının değişimi için gerekeli olan bütün malzemeleri firmamızda mevcuttur. Kumanda kabı değiştirme işlemini kendiniz yapmanızı önermem, çünkü değişim esnasında elektronik karta zarar verme ihtimaliniz oldukça yüksek.

Clio 5 Kumanda Pil Değişimi

Clio 5  kumanda pil değişimi kendiniz de yapabileceğiniz oldukça basit bir işlemdir. Arka kapağını orta kısımda küçük bir tornavida girecek yer vardır, burayı hafifçe kastırarak kapağı açarak pile ulaşabilirsiniz  CR2032 pil kullanılmaktadır.

Clio 5 Anahtar Yapımı Adem Usta

Yapmış olduğum araçların zaman zaman videolarını da çekip Youtube kanalımda paylaşımda bulunuyorum. Müşterilerimden ”Adem usta çektiğin videoları hoşumuza gidiyor” sözlerini duydukça bende daha bir hevesle yeni videolar  çekip sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Sizin için paylaşmış olduğum Clio 5 anahtar videolarımızı izleyebilirsiniz.

 • 3.472 görüntülendi
 • 23 Nisan 2021