Kia Sportage Akıllı Anahtar Yapımı | Yedek Kopyalama

Kia’nin SUV araçlarından olan Sportage modelinde 2010 yılından sonra kullanmış olduğu akıllı (Smart) anahtarlarında, anahtarsız giriş ve çalıştırma özelliği bulunmaktadır. Alanında uzaman olan firmamızda Kai Sportage Akıllı anahtar yapımı profesyonel olarak yapılmaktadır. Yazımızın devamında Kia Sportage Akıllı anahtar modelleri, fiyatları ve naıl yapıldıkları hakkında bilgiler vereceğiz.

Önemli Hatırlatma: Kia Sportage Akıllı anahtar yapılması için aracın olması şarttır.  İstanbul Bahçelievler’deki iş yerimize aracınız ile birlikte geldiğinizde sizlere hizmet verebiliriz.

Kia Sportage Akıllı Anahtar Yapımı

Kia Sportage Akıllı Anahtar ve Özellikleri

Modern araçların vazgeçilmesi haline gelen Keyless Go (Anahtarsız giriş ve çalıştırma) özelliği Kia Sportage Akıllı araç donanımında 2010 yılından sonra kullanılmaya başladı. Akıllı Anahtar, Keyless Go, Keyless Entry, Smart Anahtar, farklı isimlerle anılan bu sistemi biraz daha detaylı olarak ele alalım.

Keyless Go anahtar modelinde aracın kapılarını kapatmak için anahtar cebinizde iken kapı kolundaki butona dokunduğunuzda kapı kolundaki sensör yakında olan anahtarı algılayarak kapılarınız kilitlenmesini sağlayacaktır. Aynı şekilde kapıları açmak içinse kapı kolundaki butona dokunduğunuzda kapıların açıldığını göreceksiniz. Aracı çalıştırmak için ise direksiyonun sağ tarafında klasik anahtar sistemlerinde kontağın olması gerektiği yerde start butonu bulunur. Aracı çalıştırmak ve stop ettirmek için bu butona basmanız yeterli olacaktır.

Anahtarımın Pili Bitti Aracımı Nasıl Çalıştıracağım?

Tabi Kia Sporage akıllı anahtar sistemlerinin kolaylığı yanında bilmeniz gereken karmaşık durumları da vardır. Aslında anahtarın pili bitmeye yakın size araç ekranında pil zayıf ikazı verecektir, fakat bu ikazı dikkate almayıp aracı bu şekilde kullanmaya devam ederseniz hiç olmayacak bir yerde pil tamamen bittiğinde araç  kapılarını açamayıp aracıda çalıştıramamanıza neden olacaktır. Neyse ki bu durum için acil durum çalıştırma özelliği vardır.

sportage anahtari

Kia Sportage Akıllı anahtarınızın pili bittiğinde aracın kapılarını açabilmeniz için mekanik anahtarınız ile kapı kolunun üzerindeki yuvaya sokup çevirerek kapısını açıyoruz. Aracı çalıştırmak için direksiyonun sağındaki start butonuna elinizle değil anahtarınızın tepe kısmı ile dikey olarak bastırdığınızda, Start butonu etrafında bulunan manyetik enerji üreten antenler sayesinde kumandanız enerji alıp çalışacaktır böylelikle aracını da çalışacaktır.

Yaptırdığım Anahtarlar Aracımın Garantisini Etkiler mi?

Yapmış olduğumuz Kia Sportage Akıllı anahtarlar kasko ve sigortada geçerli olduğu gibi aracınızın garantisini etkilemesi de söz konusu değildir. Yeni anahtarları araca kodlama yaparken aracın herhangi bir yerini sökmeden, lisanslı cihazlarımızla obd soketi üzerinden araca bağlantı kurarak kodlama yapıyoruz.

Önemli olan elinizdeki anahtarların araç sisteminde kayıtlı olması ve aracı çalıştırıyor  olmasıdır. Tabi Kia Sportage Akıllı için en önemli durum elinizdeki anahtar adeti ile araç sistemindeki anahtar sayısının aynı olmasıdır.

Kia Sportage Akıllı Yedek Anahtar Yaptırma

Kia Sportge akıllı anahtarınızın yedeği kaybolabilir yada farklı nedenler ile mevcut olmayabilir. Sigorta ve kaskoda sorun yaşamamak ver olmadık yerde kaybolan anahtarlarınız ile sıkıntıya girmemek için, yedek anahtarınızı mutlaka yaptırmanızı öneririz.

Kia Sportage Akıllı Yedek Anahtar Yaptırma

İkinci el araç alan kişiler genellikle yedek anahtar sorunu ile karşı karşıya kalır. Araç alınırken Kia Sportage Akıllı anahtar yedeğinin verileceğine dair sözler verilse de, ne yazık ki bu sözler genellikle yerine getirilmez. Yapmanız gereken, eski sahibi aracın yedek anahtarını size verene kadar aracınızı güvenli bir yerde muhafaza edin. Şayet yedek anahtar elinize ulaşmaz ise zaman kaybetmeden verilmeyen anahtarı aracın sisteminden sildirerek Kia Sportage Akıllı anahtarın yenisini yaptırın.

Yıllardan beri Kia sitemleri dahil olmak üzere, anahtar programlama cihazları ve yazılımlarına ciddi yatırımlar yaptık. Son teknoloji cihazlar ve programlar ile Kia Sportage Akıllı  2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 model araçlar içinde yedek anahtar yapabiliyoruz.

Elinizde bir yedek anahtarınız varsa, yada hiç anahtarınız yoksa da size yardımcı olabiliriz. Belki bir uzaktan kumandalı anahtara ihtiyacınız var, belki de kumandasız daha ucuz bir anahtar. Orijinal ve yan sanayi bütün Kia Sportage Akıllı anahtar modelleri elimizde her zaman mevcuttur. Peki yedek anahtar yapımım aşamaları nasıl gerçekleşiyor?

 • Öncelikle mekanik anahtarınızı kesiyoruz: Profesyonel CNC anahtar kesim makinası ile orijinal Kia Sportage Akıllı anahtarınızdan almış olduğumuz ölçü ile yeni anahtarın diş kesme işlemini yapıyoruz.
 • İkinci olarak Immobilizer kodlaması yapılıyor: Yeni anahtar ile kapı kilidini döndürdüğümüz aracın, kumanda ve anahtarının çalışabilmesi için lisanslı anahtar programlama cihazlarım ile OBD soketi üzerinden Kia Sportage Akıllı araca bağlantı kurarak immobilizer kodlama işlemini gerçekleştiriyoruz..
 • Son olarak kayıp anahtarların silinmesi: Aracı aldığınızda size verilmeyen fakat Kia Sportage Akıllı aracın sisteminde kayıtlı olan anahtarın iptalini yaparak, sistemden devre dışı bırakıyoruz ve işlemleri bitirmiş oluyoruz.

Kia Sportage Akıllı yedek anahtar yapımı yaklaşık olarak 30-40 dakika sürüyor. Aracınızı bize bırakıp gitmenize gerek kalmadan siz çayınızı içene kadar işleminiz bitmiş oluyor. Yaptığımız anahtarlar garantilidir, kasko ve sigortada kesinlikle sorun yaratmaz. Kaybolan anahtarlarınız araç sisteminden silindiği için, kayıp anahtarınız sizin için artık bir risk olmayacaktır.

Kia Sportage Akıllı Anahtar Kopyalama ve Çoğaltma

Kia Sportage Akıllı kontak anahtarı kopyalama ve çoğaltma hakkında internet üzerinden araştırma yaparken web sayfamızdaki yazılarımız ve YouTube kanalımız üzerinden yapmış olduğumuz anahtar örneklerini görünce bize ulaşan müşterilerimiz, Aracının yedek anahtarın kaybettiğini yada ikinci el aldığı aracın yedek anahtarlarının olmadığını, yeni bir anahtara ihtiyacı olduğunu bize ilettiğinde, gerekli bilgileri aktardıktan sonra iş yerimize davet ediyoruz. Nitekim iş yerimize gelen müşterilerimize çok kısa bir sürede yeni Kia Sportage Akıllı anahtarlarına kavuşturmuş oluyoruz.

Kia Sportage Akıllı Anahtar Kopyalama ve Çoğaltma

Kia Sportage Akıllı anahtar kopyalama işlemini çok kısa bir sürede gerçekleştirebiliyoruz. Bunun için yetkili servisler 15-20 gün süre verirken biz 25-30dk içinde anahtarlarınızı yapıp teslim ediyoruz. Ayrıca bunun için servislere ödeyeceğiniz fazla paranın yerine 3 te 1 fiyatına yapıyoruz. Yaptığımız anahtarların sizleri yolda bırakmayacağına garanti edebiliriz.

İstanbul’da olmayan fakat bize anahtar göndererek Kia Sportage Akıllı anahtar kopyalatmak ve çoğalta yaptırmak isteyen müşterilerimiz için bilgi veriyim. Kia Sportage Akıllı, anahtarlarında kullanmış olduğu yüksek güvenlik sebebi ile anahtardan anahtara kopya yapmak imkansızdır. Yeni bir anahtar yapılabilmesi için aracın sistemine cihazlar ile bağlanıp kodlanması ve programlama yapılması gerekir.

Araç güvenliği için dönüm noktası olan immobilizer sistemini detaylı olarak anlattığımız yazımıza buradan göz atmalısınız.

Kia Sportage Akıllı Bütün Anahtarlar Kaybolursa

Müşterilerimiz bizi telefonla arayıp ”Kia Sportage Akıllı anahtarlarımı kaybettim ne yapmalıyım?” sorusunu yönelttiklerinde, şayet araç İstanbul ise, ruhsat sahibi olduğunu öğrendiğimiz müşterimizin bulunduğu konuma kısa sürede ulaşarak, gerekli teçhizatlar ile donatılmış motorlu servisimizle aracın olduğu konumda (Otopark, alışveriş merkezi, sokakta vs. fark etmez) Kia Sportage Akıllı aracın bütün anahtarlar kayıp olsa da yeni anahtarlarını sıfırdan yapıp teslim edebiliyoruz. Yeni anahtarın yapım aşamaları şu şekilde oluyor:

 1. Kia Sportage Akıllı aracın kapılarını özel maymuncuklar ve aletler sayesinde zarar vermeden açıyoruz.
 2. Mekanik anahtarı işleyebilmemiz için kapı kilidini yada kontak tüpü üzerinden yine özel aletlerimiz ile şifrelerini okuyup yanımızda bulunan CNC anahtar kesme makinası ile anahtar diş kesme işlemini yapıyoruz.
 3. Lisanslı anahtar programlama cihazlarımız ile bağlantı kurarak yeni anahtarlarını kodlama yapıp aracı çalışır hale getiriyoruz.
 4. Son olarak, kaybolan yada çalınan Kia Sportage Akıllı aracın anahtarlarını aracın sisteminden silerek işlemi bitiriyoruz. Böylelikle eski anahtarlar gelse de artık aracı çalıştıramayacaktır.

Burada bizim farkımız, Aracın her hangi bir parçasını söküp götürmüyoruz. Bütün işlemleri aracın başında, sizlerin gözü önünde şeffaf bir şekilde yapıp bitiriyoruz. Çekiciye bindirme yok, servisi günlerce bekleme yok. Çok kısa bir süre içinde yeni Kia Sportage Akıllı anahtarlarınıza kavuşmuş oluyorsunuz.

Bütün anahtarların kaybolması, yedek anahtara kıyasla yaklaşık dört katı daha fazla maliyetli olacaktır. Kia Sportage Akıllı anahtar yaptırmak için çilingir çağırdığınızda, ilk yaptıracağınız anahtarın yanında yedek bir anahtarı daha düşük fiyatlara yaptırabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Her zaman şanslı olmayabilirsiniz. Olmayacak bir yerde çok sıkıntılı bir durum da anahtarınızı kaybedebilirsiniz. Umarım bu yazımızı Kia Sportage Akıllı anahtarlarınızın tamamını kaybetmeden okumuşsunuzdur ve hiç vakit kaybetmeden yedek anahtarınızı yaptırmayı ihmal etmeyin. Tek anahtar her zaman risk taşır.

Anahtarlarınızı kaybettiniz ve nasıl bulacağınıza dair fikirlere mi ihtiyacınız var? Buradan kaybolan araba anahtarı nasıl bulunur adlı yazımızı mutlaka okumalısınız.

Kia Sportage Akıllı Yedek Anahtar Fiyatı (2021)

Arıcın üretim yılına göre değişiklik gösteren Kia Sportage Akıllı anahtar yedek fiyatı 400₺ ile 1000₺ arasında değişmektedir. Fiyatlara mekanik anahtar kesimi ve kodlama ücreti de dahildir.

Kia Sportage Akıllı Yedek Anahtar Fiyatı

Müşterilerimiz bize telefon açtıklarında ilk yönelttikleri soru genellikle ”Kia Sportage Akıllı yedek anahtar fiyatı ne kadar?” sorusu oluyor. Öncelikle yetkili servislerden fiyat alıp sonrasında da bizlere internet üzerinden ulaşarak fiyatta kıyaslamalar yapıyorlar. Tabi servislerin anahtarı 15-20 gün sonra verecek olması ve bizim fiyatlarımıza kıyasla 3 katı daha fazla ücret talep etmeleri genellikle müşterimizin tercihini bizden yöne kullanmasına neden oluyor.

Kia Sportage Yedek Anahtar Fiyatı

Kia Sportage Kontak anahtarlı modellerin fiyatı 250₺’den başlamaktadır. Anahtarsız çalıştırma özellikli olan Smat anahtarlar ise 350₺’den başlıyor. Bu fiyatlara, anahtarın araca kodlanması, kayıp anahtarın aracın sistemden silinmesi ve anahtar diş kesimi de dahildir. Serviste günlerce beklemenize gerek kalmadan 20-30 dakika içinde siz çayınızı içene kadar biz yeni anahtarınızı kodlamış oluyoruz.

Kia Sportage Yedek Anahtar Fiyatı

İşçilik fiyatlarımız pek değişmese de, kumanda ve immobilizer çip fiyatları dolar kuru ile orantılı olarak  yükselebilir yada daha düşebilir, ayrıca bazı öze durumlarda fiyatları etkileyebiliyor. Güncel Kia Sportage Akıllı anahtar fiyatlar için hizmet bölgemiz olan İstanbul’daki müşterilerimiz bizleri telefonla arayıp fiyat bilgisi alabilirler.

Kia Sportage Akıllı Anahtar Tamiri

Kia Sportage Akıllı anahtarı diğer araç anahtarlarda olduğu gibi zamanla arızalanıp bazı sorunlara yol açabilir. Bu arızaların başında kumandanın çalışmaması, pil erken bitme sorunu ve Imobilizer arızası geliyor. Kumandanın çalışmaması ve  immobilizer çipin aracı çalıştırmamasına sebep olacak birkaç neden vardır:

 • Sıvı Teması: Kumandalı olan Kia Sportage Akıllı kontak anahtarının yapısı tamamen elektronik devreden oluşur. Sıvı temasından çok etkilenen Kia Sportage Akıllı anahtarı ile denize ve havuza girilmesi yada çamaşır makinasında yıkanmış olması erken müdahale olmazsa bir daha kullanılamayacağı anlamına gelir. Böyle bir durumda yapmanız gereken, ilk birkaç saat içinde anahtarın içini açıp elektronik kartı tiner ve bir diş fırçası yardımı ile içindeki sıvıdan tamamen arındırana kadar temizleyip kurutulması olacaktır. Zaman geçtikçe oksit elektronik karttaki devrelere zara vereceği için tamiri de imkansız hale gelir. Bunun haricinde yoğun olarak su almamış anahtarlarda, en çok oluşan sorun da pil erken bitirme arızasıdır, bu arızanın ne yazık ki tamiri mümkün değildir.
 • Darbe: Elektronik yapıya sahip olan Kia Sportage Akıllı anahtarı, düşme ve darbelerden de oldukça fazla etkilenir. Tıpkı cep telefonunuzu korur gibi anahtarınızı da korumanız gerekir. Balkondan atılan ve üzerinden araba geçmiş bir Kia Sportage Akıllı anahtarın tamiri pek sağlıklı olmayacaktır.
 • Tuş Arızası: En sık yaşanan ve tamiri basit olan olan arıza tuş bozulmasıdır. Yoğun olarak kullanıldığında anahtarın içindeki butonlar zamanla fonksiyonunu yerine getiremez hale gelecektir ve tuşlar artık basmayacaktır. Bu durumda yapmanız gereken oto anahtarcıya giderek, anahtarın arızalanan butonunu değiştirmenizdir olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken husus, hassas yapıya sahip Kia Sportage Akıllı anahtarına müdahale edebilmek için yeterince bilgi ve birikime sahibi olan kişilerce, dikkatli bir şekilde işlem yapılması gerekir. Elektronik konusunda da uzaman olan firmamızda,  Kia Sportage Akıllı anahtar tamiri garantili olarak yapıyoruz. 

Kontak dönmemesi ile ilgili arızalar için hazırlamış olduğumuz detaylı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Kia Sportage Akıllı Anahtar Yapımı Adem Usta

Yapmış olduğum araçların zaman zaman videolarını da çekip Youtube kanalımda paylaşımda bulunuyorum. Müşterilerimden ”Adem usta çektiğin videoları hoşumuza gidiyor” sözlerini duydukça bende daha bir hevesle yeni videolar  çekip sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Kia Sportage Akıllı anahtar yapımı hakkında açıklamalarda bulunduğum videomu yakında sizlerle paylaşacağım.

 • 27 görüntülendi
 • 18 Temmuz 2021