Seat Leon Anahtar Yapımı | Yedek Kopyalama

Seat Leon Yedek anahtar yaptırmak için artık servislerin yolunu tutmanıza gerek yoktur. Müşterilerimizin anahtar taleplerini karşılamak için gerekli bütün donanım ve yazılımların tedarikini sağlayarak Seat Leon yedek anahtar hizmetini firmamıza garantili olarak veriyoruz. Yazımızın devamında Seat Leon anahtar fiyatları, nasıl yapıldığı ve kafanıza takılan bütün sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz.

Önemli Hatırlatma: Araç olmadan uzaktan Seat Leon yedek anahtar yapılması mümkün değildir. Aracınız ile birlikte  İstanbul Bahçelievler’deki işyerimize gelmeniz gereklidir.

Seat Leon Anahtar Yapımı | Yedek Kopyalama - Oto Anahtarcı İstanbul

Seat Leon Anahtar Modelleri

Seat Leon’ün farklı türlerde anahtarları bulunmaktadır. Bunlardan ilki 2002 yıl kullanımına başladığı sabit tipli kumandalı anahtardır, sonrasında sustalı katlanır anahtarlar kullanılmaya başladı. 2013 yılından sonra ise güvenliği daha üst seviyeye taşıdığı günümüzde de kullanılan anahtar modellerine geçiş yaptı. Bunları daha detaylı inceleyelim.

Seat Leon Anahtarı (2002-2013)

Seat Leon Anahtarı (2002-2013)

Resimde de görülen soldaki Seat Leon anahtar modelini 2013 öncesinde Seat araçlarının genelinde kullandı. Bu anahtar modelinin eski kalması, müşterilerimizin yeni anahtar modellerini bizden talep etmesi üzerine, yeni görünümlü daha sağlam ve şık anahtarları artık eski modeller içinde uygulayabiliyoruz.

Bu araçlarda kullanılan immobilizer çipi kumandadan bağımsız cam tüp içinde bulunur. Bununla denize girdiğinizde yada çamaşır makinasında yıkandığında kumanda hasar görüp çalışmasa da cam olan çip sudan etkilenmeyip çalışmaya devam edecektir. Genel bilgilerini paylaştığım bu anahtarın yapımını ve daha fazla detaylar yazımızın devamında paylaşacağım.

Seat Leon Anahtarı (2013 Sonrası)

Seat Leon Anahtarı (2013 Sonrası)

2013 sonrasında Seat Leon anahtar modelini yenilendi. Sadece anahtar modeli değil, güvenlik seviyesi de arttırılarak  MQB adı verilen yeni bir güvenlik siteme geçiş yapmış oldu. İlk çıktığı yıllarda kopyalanmasına izin verilmeyen bu anahtarlar sadece yetkili servisler tarafından kopyalanabiliyordu, gelişen teknolojiyi yakından takip eden firmamızda, cihazlarımıza çıkan yeni yazılımlar sayesinde bizlerde kısa sürede Seat Leon yedek anahtar yapma hizmetine başlamış olduk.

Seat Leon Keyless Go Anahtar

Seat Leon Keyless Go Anahtar Yaptırma

Seat, Leon araçlarında opsiyonel olarak sunduğu Keyless Go (anahtarsız giriş ve çalıştırma) akıllı anahtar kullanılır. Bu özelliklerine rağmen Seat, anahtar modeli olarak normal sustalı katlanır anahtar modelini tercih etmiştir.

Aslında Seat Leon akıllı anahtarlı araçların anahtar sistemi Passat ile bire bir aynı, yani passat anahtarını Seat Leon keyles go lu araç içinde kodlama yapabiliyoruz. Resimde örneğini görebilirsiniz. Seat Leon Keyles go (akıllı anahtar) anahtar yapımını kısa sürede yapabiliyoruz. Anahtar diş kesilmesi, kodlaması her şey dahil 30 dk. sürüyor. Bu konu ile ilgili ayrıca kapsamlı bir yazı ele alacağım.

Seat Leon Yedek Anahtar Yaptırma

İkinci el araç alan kişiler genellikle yedek anahtar sorunu ile karşı karşıya kalır. Araç alınırken yedek anahtarın verileceğine dair sözler verilse de, ne yazık ki bu sözler genellikle yerine getirilmez. Yapmanız gereken, eski sahibi Seat Leon aracın yedek anahtarını size verene kadar aracınızı güvenli bir yerde muhafaza edin. Şayet yedek anahtar elinize ulaşmaz ise zaman kaybetmeden verilmeyen anahtarı aracın sisteminden sildirerek yenisini yaptırın.

Seat Leon Yedek Anahtar Yaptırma

Yıllardan beri Seat immobilizer sitemleri dahil olmak üzere, anahtar programlama cihazları ve yazılımlarına ciddi yatırımlar yaptık. Son teknoloji cihazlar ve programlar ile Seat Leon yedek anahtar yapımı FR, Style, xcellence ve bütün donanımlar dahil 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 model araçlar içinde yedek anahtar yapabiliyoruz.

Elinizde bir yedek anahtarınız varsa, yada hiç anahtarınız yoksa da size yardımcı olabiliriz. Belki bir uzaktan kumandalı anahtara ihtiyacınız var, belki de kumandasız daha ucuz bir anahtar. Orijinal ve yan sanayi bütün Seat Leon anahtar modelleri elimizde her zaman mevcuttur. Anahtar yapımı için iş yerimize geldiğinizde yapacağımız işlemleri şu şekilde oluyor:

 • Öncelikle mekanik anahtarınızı kesiyoruz: Profesyonel CNC anahtar kesim makinası ile orijinal Seat Leon anahtarınızdan almış olduğumuz ölçü ile yeni anahtarın diş kesme işlemini yapıyoruz.
 • İkinci olarak Immobilizer kodlaması yapılıyor: Yeni anahtar ile kontağını döndürdüğümüz aracın, kumanda ve anahtarının çalışabilmesi için lisanslı anahtar programlama cihazlarım ile OBD soketi üzerinden Seat Leon araca bağlantı kurarak immobilizer kodlama işlemini gerçekleştiriyoruz..
 • Son olarak kayıp anahtarların silinmesi: Aracı aldığınızda size verilmeyen fakat Seat Leon aracın sisteminde kayıtlı olan anahtarın iptalini yaparak, sistemden devre dışı bırakıyoruz ve işlemleri bitirmiş oluyoruz.

Seat Leon yedek anahtar yapımı yaklaşık olarak  25-30 dakika sürüyor. Aracınızı bize bırakıp gitmenize gerek kalmadan siz çayınızı içene kadar işleminiz bitmiş oluyor. Yaptığımız anahtarlar garantilidir, kasko ve sigortada kesinlikle sorun yaratmaz. Kaybolan anahtarlarınız araç sisteminden silindiği için, kayıp anahtarınız sizin için artık bir risk olmayacaktır.

Kaskodan anahtarlarınızı yaptırmak isterseniz Kaskodan anahtar yaptırmak adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Seat Leon Anahtar Kopyalama

Seat Leon kontak anahtarı kopyalama hakkında internet üzerinden araştırma yaparken web sayfamızdaki ve YouTube kanalımız üzerinden yapmış olduğumuz anahtar örneklerini görünce bize ulaşan müşterimiz, ikinci el araç aldığını ve yedek anahtarın eski sahibi tarafından söz verilmesine rağmen kendisine verilmediğini söyledi. Bizde araç il işyerimize gelmeniz durumuna size verilmeyen anahtarı araç sisteminden silip yenisini yapabileceğimizi söyledik. Nitekim iş yerimize gelen müşterimize kısa sürede yeni anahtarlarına kavuşturmuş olduk.

Seat Leon Anahtar Kopyalama

Seat Leon yedek anahtar kopyalama işlemini çok kısa bir sürede gerçekleştirebiliyoruz. Bunun için yetkili servisler 15-20 gün süre verirken biz 25-30dk içinde anahtarlarınızı yapıp teslim ediyoruz. Ayrıca bunun için servislere ödeyeceğiniz fazla paranın yerine 3 te 1 fiyatına yapıyoruz. Yaptığımız anahtarların sizleri yolda bırakmayacağına garanti edebiliriz.

İstanbul’da olmayan fakat bize anahtar göndererek Seat Leon anahtarı kopyalatmak ve çoğalta yaptırmak isteyen müşterilerimiz için bilgi veriyim. Seat, anahtarlarında kullanmış olduğu yüksek güvenlik sebebi ile anahtardan anahtara kopya yapmak imkansızdır. Yeni bir anahtar yapılabilmesi için aracın sistemine cihazlar ile bağlanıp kodlanması ve programlama yapılması gerekir.

Araç güvenliği için dönüm noktası olan immobilizer sistemini anlatan yazımıza göz atmalısınız.

Seat Leon Bütün Anahtarlar Kaybolursa

Müşterilerimiz bizi telefonla arayıp ”Seat Leon anahtarlarımı kaybettim ne yapmalıyım” sorusunu yönelttiklerinde, şayet araç İstanbul ise, ruhsat sahibi olduğunu öğrendiğimiz müşterimizin bulunduğu konuma kısa sürede ulaşarak, gerekli teçhizatlar ile donatılmış motorlu servisimizle aracın olduğu konumda (Otopark, alışveriş merkezi, sokakta vs. fark etmez) anahtarlarını sıfırdan yapıp teslim edebiliyoruz. Sıfırdan yeni anahtarın yapım aşamaları şu şekilde oluyor:

Seat Leon Anahtar Yapımı | Yedek Kopyalama - Oto Anahtarcı İstanbul

 1. Seat Leon aracın kapılarını özel maymuncuklar ve aletler sayesinde zarar vermeden açıyoruz.
 2. Mekanik anahtarı işleyebilmemiz için kapı kilidini yada kontak tüpü üzerinden yine özel aletlerimiz ile şifrelerini okuyup yanımızda bulunan CNC anahtar kesme makinası ile anahtar diş kesme işlemini yapıyoruz.
 3. Artık kontağını döndürebildiğimiz araca, lisanslı anahtar programlama cihazlarımız ile bağlantı kurarak yeni anahtarlarını online kodlama yapıp aracı çalışır hale getiriyoruz.
 4. Son olarak, kaybolan yada çalınan Seat Leon aracın anahtarlarını aracın sisteminden silerek işlemi bitiriyoruz. Böylelikle eski anahtarlar gelse de artık aracı çalıştıramayacaktır.

Burada bizim farkımız, Aracın her hangi bir parçasını söküp götürmüyoruz. Bütün işlemleri aracın başında, sizlerin gözü önünde şeffaf bir şekilde yapıp bitiriyoruz. Çekiciye bindirme yok, servisi günlerce bekleme yok. Çok kısa bir süre içinde yeni Seat Leon anahtarlarınıza kavuşmuş oluyorsunuz.

Bütün anahtarların kaybolması, yedek anahtara kıyasla yaklaşık üç katı daha fazla maliyetli olacaktır. Seat Leon anahtar yaptırmak için çilingir çağırdığınızda, ilk yaptıracağınız anahtarın yanında yedek bir anahtarı daha düşük fiyatlara yaptırabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Her zaman şanslı olmayabilirsiniz. Olmayacak bir yerde çok sıkıntılı bir durum da anahtarınızı kaybedebilirsiniz. Umarım bu yazımızı Seat Leon anahtarlarınızın tamamını kaybetmeden okumuşsunuzdur ve hiç vakit kaybetmeden yedek anahtarınızı yaptırmayı ihmal etmeyin. Tek anahtar her zaman risk taşır.

Anahtarlarınızı kaybettiniz ve nasıl bulacağınıza dair fikirlere mi ihtiyacınız var?  Kaybolan araba anahtarı nasıl bulunur adlı yazımızı mutlaka okumalısınız.

Seat Leon Yedek Anahtar Fiyatı (2022)

Seat Leon Yedek Anahtar Fiyatı

Seat Leon anahtar fiyatı türüne göre değişiklik gösterir. Kumandalı, kumandasız, orijinal yada yan sanayi seçenekleri vardır. 2013 öncesi modeller için Seat Leon kumandasız anahtar fiyatı 150₺, kumandalı olanı 300 ₺’dir. 2013 yılı sonrası modeller için ise Kumandasız Seat Leon yedek anahtar fiyatı 200₺’dir. Uzaktan kumandalı yedek anahtar fiyatı ise araç modelline bağlı olarak  350₺ ile 600₺ arasındadir. Keyless anahtar fiyatları daha yüksektir.

Müşterilerimiz bize telefon açtıklarında ilk yönelttikleri soru genellikle ”Seat Leon yedek anahtar fiyatı ne kadar?” sorusu oluyor. Öncelikle yetkili servislerden fiyat alıp sonrasında da bizlere internet üzerinden ulaşarak fiyatta kıyaslamalar yapıyorlar. Tabi servislerin anahtarı 15-20 gün sonra verecek olması ve bizim fiyatlarımıza kıyasla 3 katı daha fazla ücret talep etmeleri genellikle müşterimizin tercihini bizden yöne kullanmasına neden oluyor.

Seat Leon Kumandalı Orijinal Anahtar Fiyatı

Yan sanayisi 350₺ ile 600₺ arasında olan Seat Leon Kumandalı orijinal anahtar fiyatı ortalama 800₺’dir. Bu fiyatlara, anahtarın araca kodlanması, kayıp anahtarın aracın sistemden silinmesi ve anahtar diş kesimi de dahildir. Serviste günlerce beklemenize gerek kalmadan 20-30 dakika içinde siz çayınızı içene kadar biz yeni anahtarınızı kodlamış oluyoruz.

İşçilik fiyatlarımız pek değişmese de, kumanda ve immobilizer çip fiyatları dolar kuru ile orantılı olarak  yükselebilir yada daha düşebilir, ayrıca bazı öze durumlarda fiyatları etkileyebiliyor. Güncel Seat Leon anahtar fiyatlar için hizmet bölgemiz olan İstanbul’daki müşterilerimiz bizleri telefonla arayıp fiyat bilgisi alabilirler.

Seat Leon Anahtar Tamiri

Seat Leon anahtarı da, diğer araç anahtarlarında olduğu gibi zamanla arızalanıp bazı sorunlara yol açabilir. Bu arızaların başında Kumanda şuşlarının delinmesi, susta mekanizması arızaları, kumandanın çalışmaması, pil erken bitme sorunu ve Imobilizer arızası geliyor. Kumandanın çalışmaması ve  immobilizer çipin aracı çalıştırmamasına sebep olacak birkaç neden vardır:

 • Sıvı Teması: Kumandalı olan Seat Leon kontak anahtarının yapısı tamamen elektronik devreden oluşur. Sıvı temasından çok etkilenen Leon anahtarı ile denize ve havuza girilmesi yada çamaşır makinasında yıkanmış olması erken müdahale olmazsa bir daha kullanılamayacağı anlamına gelir. Böyle bir durumda yapmanız gereken, ilk birkaç saat içinde anahtarın içini açıp elektronik kartı tiner ve bir diş fırçası yardımı ile içindeki sıvıdan tamamen arındırana kadar temizleyip kurutulması olacaktır. Zaman geçtikçe oksit elektronik karttaki devrelere zara vereceği için tamiri de imkansız hale gelir. Bunun haricinde yoğun olarak su almamış anahtarlarda, en çok oluşan sorun da pil erken bitirme arızasıdır, bu arızanın ne yazık ki tamiri mümkün değildir.
 • Darbe: Elektronik yapıya sahip olan Seat Leon anahtarı, düşme ve darbelerden de oldukça fazla etkilenir. Tıpkı cep telefonunuzu korur gibi anahtarınızı da korumanız gerekir. Balkondan atılan ve üzerinden araba geçmiş bir Leon anahtarın tamiri pek sağlıklı olmayacaktır.
 • Tuş Arızası: En sık yaşanan ve tamiri basit olan olan arıza tuş bozulmasıdır. Yoğun olarak kullanıldığında anahtarın içindeki butonlar zamanla fonksiyonunu yerine getiremez hale gelecektir ve tuşlar atık basmayacaktır. Bu durumda yapmanız gereken oto anahtarcıya giderek, anahtarın arızalanan butonunu değiştirmenizdir olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken husus, hassas yapıya sahip Seat Leon anahtarına müdahale edebilmek için yeterince bilgi ve birikime sahibi olan kişilerce, dikkatli bir şekilde işlem yapılması gerekir. Elektronik konusunda da uzaman olan firmamızda,  Seat Leon anahtar tamiri garantili olarak yapıyoruz. 

 

Kontak dönmemesi ile ilgili arızalar için hazırlamış olduğumuz detaylı yazımızı okuyabilirsiniz.

Seat Leon Kumanda Kabı

Seat Leon Kumanda Kabı 2013 Sonrası

Seat Leon kumanda kabı ve üzerinde bulunduğu lastik tuşları zamanla yıpranıp eskiyebiliyor birde metal anahtarın takıldığı döküm yuva kırılabiliyor. Bu ihtiyaç üzerine anahtar kasasının değişimi için gerekeli olan bütün malzemeleri firmamızda mevcuttur. Leon Kumanda kabı değiştirme işlemini kendiniz yapmanızı önermem, çünkü değişim esnasında elektronik karta zarar verme ihtimaliniz oldukça yüksek, birazcık kar edeyim derken anahtarınızdan olabilirsiniz.

Seat Leon Kumanda Kabı 2013 Öncesi

Leon Kumanda Pil Değişimi

Seat Leon  kumanda pil değişimi kendiniz de yapabileceğiniz oldukça basit bir işlemdir. Arka kapağını orta kısımdan bir tornavida yardımı ile hafifçe kastırarak rahatlıkla açabilirsiniz, daha sonrasında yeni pili takarak aynı şekilde kapağı kapatabilirsiniz. CR2025 pil kullanılmaktadır.

Seat Leon Anahtar Yapımı Adem Usta

Yapmış olduğum araçların zaman zaman videolarını da çekip Youtube kanalımda paylaşımda bulunuyorum. Müşterilerimden ”Adem usta çektiğin videoları hoşumuza gidiyor” sözlerini duydukça bende daha bir hevesle yeni videolar  çekip sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Leon anahtar yapımı hakkında açıklamalarda bulunduğum videomu izlemenizi öneririm.

Son olarak ilginizi çekebilir:

İmmobilizer dedir?  nasıl çalışır merak edilenler
Araba anahtarı kaybolursa yada çalınırsa ne yapmalı
Sustalı anahtar yapımı ve merak edilenleri.
Akıllı araba anahtarlar modelleri ve fiyatları

 

 • 1.507 görüntülendi
 • 28 Nisan 2021