Skoda Kodiaq Anahtar Yapımı | Yedek Kopyalama

2017 yılında ilk olarak piyasaya sürülen Skoda’nın Kodiaq modeli, kullanımı yaygınlaştıkça yedek anahtar talepleri de piyasada oluşmaya başladı. Yenilikleri yakından takip eden firmamız, Skoda Kodiaq anahtar yapımı için gerekli yazılım ve ekipmanlar ile İstanbul genelinde profesyonel olarak hizmet vermektedir. Yazımızın devamında Skoda kodiaq anahtar modelleri, nasıl yapıldığı fiyatları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Önemli Hatırlatma: Skoda,  Kodiaq araçlarında yüksek güvenlikle anahtar kullandığından dolayı araç olmadan anahtar yapılması mümkün değildir. Bunun için aracınız ile birlikte İstanbul Bahçelievler’deki iş yerimize gelmeniz gereklidir.

Skoda Kodiaq Anahtar Yapımı

Skoda Kodiaq Anahtar Modelleri

Skoda Kodiaq için iki farklı türde anahtar kullanılmaktadır bunlardan birincisi standart donanım paketlerinde kullanılan Kontak anahtarlı klasik Skoda anahtar türüdür. Diğeri ise yüksek donanım paketlerinde kullanılan Keyless Go (Anahtarsız giriş ve çalıştırma) özellikli olan anahtarlarıdır.

Skoda Kodiaq Anahtar Yapımı | Yedek Kopyalama - Oto Anahtarcı İstanbul

Bu her iki anahtarın kodlanma yöntemleri hemen hemen aynıdır. Yüksek güvenliğe sahip olan Skoda kodiak anahtar modellerinin yedeklenmesi içinde profesyonel ekipmanlar gereklidir. Gelin bu anahtar modellerini biraz daha detaylı olarak ele alalım.

Kontak Anahtarlı Modeli

2013 sonrasında Skoda anahtar modelini yenilendi. Sadece anahtar modeli değil, güvenlik seviyesi de arttırılarak  MQB adı verilen yeni bir güvenlik siteme geçiş yapmış oldu. İlk çıktığı yıllarda kopyalanmasına izin verilmeyen bu anahtarlar sadece yetkili servisler tarafından kopyalanabiliyordu, gelişen teknolojiyi yakından takip eden firmamızda, cihazlarımıza çıkan yeni yazılımlar sayesinde bizlerde artık güvenle Skoda yedek anahtar yedekleme hizmeti verebiliyoruz.

Kontak Anahtarlı Modeli

Anahtar kabı tamamen siyah yapıda olan Skoda Kodiak için, resimde de görüldüğü gibi orjinal alt kısmı krom olan modelden yedek olarak yapabiliyoruz. bu tamamen sizin isteğinize bağlıdır. Elimizde her modelini sürekli hazırda bulundurduğumuz Skoda Kodiak için ortalama 30 dk. gibi kısa bir sürede anahtar yedeklemesini yapabiliyoruz.

Skoda Kodiaq Keyless Go Anahtar

Modern araçların vazgeçilmesi haline gelen Keyless Go (Anahtarsız giriş ve çalıştırma) özelliği Skoda Koraq üst donanımında standart olarak geliyor. Akıllı Anahtar, Keyless Go, Keyless Entry, farklı isimlerle anılan bu sistemi biraz daha detaylı olarak ele alalım.

Skoda Kodiaq Keyless Go Anahtar

Keyless Go anahtar modelinde aracın kapılarını kapatmak için anahtar cebinizde iken kapı koluna elinizin tersi ile dokunduğunuzda, kapı kolundaki sensör yakında olan anahtarı algılayarak kapılarınız kilitlenmesini sağlayacaktır. Aynı şekilde kapıları açmak içinse kapı kolunun içine elinizi soktuğunuzda kapıların açıldığını göreceksiniz. Aracı çalıştırmak için ise direksiyonun sağ tarafında klasik anahtar sistemlerinde kontağın olması gerektiği yerde start butonu bulunur. Aracı çalıştırmak ve stop ettirmek için bu butona basmanız yeterli olacaktır.

Anahtarımın Pili Bitti Aracımı Nasıl Çalıştıracağım?

Tabi Skoda Kodiaq keyless go anahtar sistemlerinin kolaylığı yanında bilmeniz gereken karmaşık durumları da vardır. Aslında anahtarın pili bitmeye yakın size araç ekranında pil zayıf ikazı verecektir, fakat bu ikazı dikkate almayıp aracı bu şekilde kullanmaya devam ederseniz hiç olmayacak bir yerde pil tamamen bittiğinde araç  kapılarını açamayıp aracıda çalıştıramamanıza neden olacaktır. Neyse ki bu durum için acil durum çalıştırma özelliği vardır.

Skoda Kodiaq anahtarınızın pili bittiğinde aracın kapılarını açabilmeniz için mekanik anahtarınız ile kapı kolunun alt kısmında bir girinti vardır, bu girintili kısma mekanik anahtarın ucu ile hafifçe kastırarak kapağı çıkartıyoruz. Sonrasında anahtarı yuvaya sokup çevirerek kapısını açıyoruz. Aracı çalıştırmak için direksiyonun sağındaki start butonuna elinizle değil anahtarınızın tepe kısmı ile dikey olarak bastırdığınızda, Start butonu etrafında bulunan manyetik enerji üreten antenler sayesinde kumandanız enerji alıp çalışacaktır böylelikle aracını da çalışacaktır.

Yaptırdığım Anahtarlar Aracımın Garantisini Etkiler mi?

Yapmış olduğumuz Skoda Kodiaq anahtarlar kasko ve sigortada geçerli olduğu gibi aracınızın garantisini etkilemesi de söz konusu değildir. Yeni anahtarları araca kodlama yaparken aracın herhangi bir yerini sökmeden, lisanslı cihazlarımızla obd soketi üzerinden araca bağlantı kurarak kodlama yapıyoruz.

Kasko ve sigorta da aracınızın anahtar şekli hiç önemli değildir. Önemli olan elinizdeki anahtarların araç sisteminde kayıtlı olması ve aracı çalıştırıyor  olmasıdır. Tabi Kaskoda en önemli durum elinizdeki anahtar adeti ile araç sistemindeki anahtar sayısının aynı olmasıdır.

Skoda Kodiaq Yedek Anahtar Yaptırma

Skoda Kodiaq araçlar için daha önce defalarca kez yedek anahtar yapma imkanımız oldu. Bu işlemlerin nasıl yapıldığı hakkında sizlere aydınlatmak maksadıyla önemli bilgiler paylaşacağım.

İkinci el araç alan kişiler genellikle yedek anahtar sorunu ile karşı karşıya kalır. Araç alınırken Skoda Kodiaq anahtar yedeğinin verileceğine dair sözler verilse de, ne yazık ki bu sözler genellikle yerine getirilmez. Yapmanız gereken, eski sahibi aracın yedek anahtarını size verene kadar aracınızı güvenli bir yerde muhafaza edin. Şayet yedek anahtar elinize ulaşmaz ise zaman kaybetmeden verilmeyen anahtarı aracın sisteminden sildirerek Skoda Kodiaq anahtarın yenisini yaptırın.

Yıllardan beri Skoda sitemleri dahil olmak üzere, anahtar programlama cihazları ve yazılımlarına ciddi yatırımlar yaptık. Son teknoloji cihazlar ve programlar ile Skoda Kodiaq Elite, Premium, Prestige, LK8 Crystal 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 model araçlar içinde yedek anahtar yapabiliyoruz.

Elinizde bir yedek anahtarınız varsa, yada hiç anahtarınız yoksa da size yardımcı olabiliriz. Belki bir uzaktan kumandalı anahtara ihtiyacınız var, belki de kumandasız daha ucuz bir anahtar. Orijinal ve yan sanayi bütün Skoda Kodiaq anahtar modelleri elimizde her zaman mevcuttur. Peki yedek anahtar yapımım aşamaları nasıl gerçekleşiyor?

 • Öncelikle mekanik anahtarınızı kesiyoruz: Profesyonel CNC anahtar kesim makinası ile orijinal Skoda Kodiaq anahtarınızdan almış olduğumuz ölçü ile yeni anahtarın diş kesme işlemini yapıyoruz.
 • İkinci olarak Immobilizer kodlaması yapılıyor: Yeni anahtar ile kapı kilidini döndürdüğümüz aracın, kumanda ve anahtarının çalışabilmesi için lisanslı anahtar programlama cihazlarım ile OBD soketi üzerinden Skoda Kodiaq araca bağlantı kurarak immobilizer kodlama işlemini gerçekleştiriyoruz..
 • Son olarak kayıp anahtarların silinmesi: Aracı aldığınızda size verilmeyen fakat Skoda Kodiaq aracın sisteminde kayıtlı olan anahtarın iptalini yaparak, sistemden devre dışı bırakıyoruz ve işlemleri bitirmiş oluyoruz.

Skoda Kodiaq yedek anahtar yapımı yaklaşık olarak 30-40 dakika sürüyor. Aracınızı bize bırakıp gitmenize gerek kalmadan siz çayınızı içene kadar işleminiz bitmiş oluyor. Yaptığımız anahtarlar garantilidir, kasko ve sigortada kesinlikle sorun yaratmaz. Kaybolan anahtarlarınız araç sisteminden silindiği için, kayıp anahtarınız sizin için artık bir risk olmayacaktır.

Kaskodan anahtar yaptırma hakkında merak ettikleriniz bulabileceğiniz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Skoda Kodiaq kontak anahtarı kopyalama ve çoğaltma hakkında internet üzerinden araştırma yaparken web sayfamızdaki yazılarımız ve YouTube kanalımız üzerinden yapmış olduğumuz anahtar örneklerini görünce bize ulaşan müşterilerimiz, Aracının yedek anahtarın kaybettiğini yada ikinci el aldığı aracın yedek anahtarlarının olmadığını, yeni bir anahtara ihtiyacı olduğunu bize ilettiğinde, gerekli bilgileri aktardıktan sonra iş yerimize davet ediyoruz. Nitekim iş yerimize gelen müşterilerimize çok kısa bir sürede yeni Skoda Kodiaq anahtarlarına kavuşturmuş oluyoruz.

Skoda Kodiaq anahtar kopyalama işlemini çok kısa bir sürede gerçekleştirebiliyoruz. Bunun için yetkili servisler 15-20 gün süre verirken biz 30-40dk içinde anahtarlarınızı yapıp teslim ediyoruz. Ayrıca bunun için servislere ödeyeceğiniz fazla paranın yerine 3 te 1 fiyatına yapıyoruz. Yaptığımız anahtarların sizleri yolda bırakmayacağına garanti edebiliriz.

İstanbul’da olmayan fakat bize anahtar göndererek Skoda Kodiaq anahtar kopyalatmak ve çoğalta yaptırmak isteyen müşterilerimiz için bilgi veriyim. Skoda Kodiaq, anahtarlarında kullanmış olduğu yüksek güvenlik sebebi ile anahtardan anahtara kopya yapmak imkansızdır. Yeni bir anahtar yapılabilmesi için aracın sistemine cihazlar ile bağlanıp kodlanması ve programlama yapılması gerekir.

Araç güvenliği için dönüm noktası olan immobilizer sistemini detaylı olarak anlattığımız yazımıza buradan göz atmalısınız.

Skoda Kodiaq Bütün Anahtarlar Kaybolursa

Müşterilerimiz bizi telefonla arayıp ”Skoda Kodiaq anahtarlarımı kaybettim ne yapmalıyım?” sorusunu yönelttiklerinde, şayet araç İstanbul ise, ruhsat sahibi olduğunu öğrendiğimiz müşterimizin bulunduğu konuma kısa sürede ulaşarak, gerekli teçhizatlar ile donatılmış motorlu servisimizle aracın olduğu konumda (Otopark, alışveriş merkezi, sokakta vs. fark etmez) Skoda Kodiaq aracın bütün anahtarlar kayıp olsa da yeni anahtarlarını sıfırdan yapıp teslim edebiliyoruz. Yeni anahtarın yapım aşamaları şu şekilde oluyor:

 1. Skoda Kodiaq aracın kapılarını özel maymuncuklar ve aletler sayesinde zarar vermeden açıyoruz.
 2. Mekanik anahtarı işleyebilmemiz için kapı kilidini yada kontak tüpü üzerinden yine özel aletlerimiz ile şifrelerini okuyup yanımızda bulunan CNC anahtar kesme makinası ile anahtar diş kesme işlemini yapıyoruz.
 3. Lisanslı anahtar programlama cihazlarımız ile bağlantı kurarak yeni anahtarlarını kodlama yapıp aracı çalışır hale getiriyoruz.
 4. Son olarak, kaybolan yada çalınan Skoda Kodiaq aracın anahtarlarını aracın sisteminden silerek işlemi bitiriyoruz. Böylelikle eski anahtarlar gelse de artık aracı çalıştıramayacaktır.

Burada bizim farkımız, Aracın her hangi bir parçasını söküp götürmüyoruz. Bütün işlemleri aracın başında, sizlerin gözü önünde şeffaf bir şekilde yapıp bitiriyoruz. Çekiciye bindirme yok, servisi günlerce bekleme yok. Çok kısa bir süre içinde yeni Skoda Kodiaq anahtarlarınıza kavuşmuş oluyorsunuz.

Skoda Kodiaq Bütün Anahtarlar Kaybolursa

Bütün anahtarların kaybolması, yedek anahtara kıyasla yaklaşık dört katı daha fazla maliyetli olacaktır. Skoda Kodiaq anahtar yaptırmak için çilingir çağırdığınızda, ilk yaptıracağınız anahtarın yanında yedek bir anahtarı daha düşük fiyatlara yaptırabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Her zaman şanslı olmayabilirsiniz. Olmayacak bir yerde çok sıkıntılı bir durum da anahtarınızı kaybedebilirsiniz. Umarım bu yazımızı Skoda Kodiaq anahtarlarınızın tamamını kaybetmeden okumuşsunuzdur ve hiç vakit kaybetmeden yedek anahtarınızı yaptırmayı ihmal etmeyin. Tek anahtar her zaman risk taşır.

Anahtarlarınızı kaybettiniz ve nasıl bulacağınıza dair fikirlere mi ihtiyacınız var? Buradan kaybolan araba anahtarı nasıl bulunur adlı yazımızı mutlaka okumalısınız.

Skoda Kodiaq Yedek Anahtar Fiyatı (2021)

Skoda Kodiaq yedek anahtar fiyatları türüne göre değişiklik gösterir, orijinal yada yan sanayi seçenekleri vardır, Skoda Kodiaq yedek anahtar fiyatı ortalam 450₺’dir, Keyless Go özelliği olan anahtarlar için fiyatlar biraz daha yükselmektedir, Yeni sistem araçlarda bazı özel durumlar fiyat yükselmesine sebep olabilir, Güncel fiyat için lütfen bilgi alın.

skoda kodiaq yedek anahtar fiyatı

Müşterilerimiz bize telefon açtıklarında ilk yönelttikleri soru genellikle ”Skoda Kodiaq yedek anahtar fiyatı ne kadar?” sorusu oluyor. Öncelikle yetkili servislerden fiyat alıp sonrasında da bizlere internet üzerinden ulaşarak fiyatta kıyaslamalar yapıyorlar. Tabi servislerin anahtarı 15-20 gün sonra verecek olması ve bizim fiyatlarımıza kıyasla 3 katı daha fazla ücret talep etmeleri genellikle müşterimizin tercihini bizden yöne kullanmasına neden oluyor.

Skoda Kodiaq Orjinal Anahtar Fiyatı

Skoda Kodiaq Orjinal anahtar fiyatı 500₺ ile 600₺ arasındadır. Bu fiyatlara, anahtarın araca kodlanması, kayıp anahtarın aracın sistemden silinmesi ve anahtar diş kesimi de dahildir. Serviste günlerce beklemenize gerek kalmadan 20-30 dakika içinde siz çayınızı içene kadar biz yeni anahtarınızı kodlamış oluyoruz.

İşçilik fiyatlarımız pek değişmese de, kumanda ve immobilizer çip fiyatları dolar kuru ile orantılı olarak  yükselebilir yada daha düşebilir, ayrıca bazı öze durumlarda fiyatları etkileyebiliyor. Güncel Skoda Kodiaq anahtar fiyatlar için hizmet bölgemiz olan İstanbul’daki müşterilerimiz bizleri telefonla arayıp fiyat bilgisi alabilirler.

Skoda Kodiaq Anahtar Tamiri

Skoda Kodiaq anahtarı diğer araç anahtarlarda olduğu gibi zamanla arızalanıp bazı sorunlara yol açabilir. Bu arızaların başında kumandanın çalışmaması, pil erken bitme sorunu ve Imobilizer arızası geliyor. Kumandanın çalışmaması ve  immobilizer çipin aracı çalıştırmamasına sebep olacak birkaç neden vardır:

 • Sıvı Teması: Kumandalı olan Skoda Kodiaq kontak anahtarının yapısı tamamen elektronik devreden oluşur. Sıvı temasından çok etkilenen Skoda Kodiaq anahtarı ile denize ve havuza girilmesi yada çamaşır makinasında yıkanmış olması erken müdahale olmazsa bir daha kullanılamayacağı anlamına gelir. Böyle bir durumda yapmanız gereken, ilk birkaç saat içinde anahtarın içini açıp elektronik kartı tiner ve bir diş fırçası yardımı ile içindeki sıvıdan tamamen arındırana kadar temizleyip kurutulması olacaktır. Zaman geçtikçe oksit elektronik karttaki devrelere zara vereceği için tamiri de imkansız hale gelir. Bunun haricinde yoğun olarak su almamış anahtarlarda, en çok oluşan sorun da pil erken bitirme arızasıdır, bu arızanın ne yazık ki tamiri mümkün değildir.
 • Darbe: Elektronik yapıya sahip olan Skoda Kodiaq anahtarı, düşme ve darbelerden de oldukça fazla etkilenir. Tıpkı cep telefonunuzu korur gibi anahtarınızı da korumanız gerekir. Balkondan atılan ve üzerinden araba geçmiş bir Skoda Kodiaq anahtarın tamiri pek sağlıklı olmayacaktır.
 • Tuş Arızası: En sık yaşanan ve tamiri basit olan olan arıza tuş bozulmasıdır. Yoğun olarak kullanıldığında anahtarın içindeki butonlar zamanla fonksiyonunu yerine getiremez hale gelecektir ve tuşlar artık basmayacaktır. Bu durumda yapmanız gereken oto anahtarcıya giderek, anahtarın arızalanan butonunu değiştirmenizdir olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken husus, hassas yapıya sahip Skoda Kodiaq anahtarına müdahale edebilmek için yeterince bilgi ve birikime sahibi olan kişilerce, dikkatli bir şekilde işlem yapılması gerekir. Elektronik konusunda da uzaman olan firmamızda,  Skoda Kodiaq anahtar tamiri garantili olarak yapıyoruz. 

Kontak dönmemesi ile ilgili arızalar için hazırlamış olduğumuz detaylı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Skoda Kodiaq Anahtar Kabı

Skoda Kodiaq kumanda kabı ve üzerinde bulunduğu lastik tuşları zamanla yıpranıp eskiyebiliyor birde metal anahtarın takıldığı döküm yuva kırılabiliyor. Bu ihtiyaç üzerine anahtar kasasının değişimi için gerekeli olan bütün malzemeleri firmamızda mevcuttur. Skoda Kodiaq Kumanda kabı değiştirme işlemini kendiniz yapmanızı önermem, çünkü değişim esnasında elektronik karta zarar verme ihtimaliniz oldukça yüksek, birazcık kar edeyim derken anahtarınızdan olabilirsiniz.

Skoda Kodiaq Anahtar Yapımı | Yedek Kopyalama - Oto Anahtarcı İstanbul

Firmamızda Skoada Kodiaq anahtar kab değişimi uzman ekibimiz tarafından sorunsuz bir şekilde yapılmaktadır. Anahtarınızı riske atmayın. Getirin biz profesyonel olarak değişimini yapalım.

Skoda Kodiaq Kumanda Pil Değişimi

Skoda Kodiaq  kumanda pil değişimi kendiniz de yapabileceğiniz oldukça basit bir işlemdir. Arka kapağını orta kısımdan bir tornavida yardımı ile hafifçe kastırarak rahatlıkla açabilirsiniz, daha sonrasında yeni pili takarak aynı şekilde kapağı kapatabilirsiniz. Kumanda da CR2025 pil kullanılır.

Skoda Kodiaq Anahtar Yapımı Adem Usta

Yapmış olduğum araçların zaman zaman videolarını da çekip Youtube kanalımda paylaşımda bulunuyorum. Müşterilerimden ”Adem usta çektiğin videoları hoşumuza gidiyor” sözlerini duydukça bende daha bir hevesle yeni videolar  çekip sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Skoda Kodiaq anahtar yapımı hakkında açıklamalarda bulunduğum videomu yakında sizlerle paylaşacağım.

 • 172 görüntülendi
 • 26 Mayıs 2021