Yamaha Xmax Anahtar Yapımı | Yedek Kopyalama

Otomobil anahtarında olduğu gibi motosiklet anahtar yapımı konusunda uzman  olan firmamızda Yamaha Xmax anahtar yedekleme ve tamamen kaybolmuş motorunuz için anahtar yapım hizmeti veriyoruz.  Yazımızın içeriğinde Yamaha Xmax 125, 250, 300 ve 400 lük anahtar modelleri, fiyatları, nasıl yapıldığı ve çok daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yamaha Xmax Anahtar Keyless Akıllı Smart Anahtarı

Yamaha Xmax Motosiklet Anahtarları

2006 yılından günümüze kadar Yamaha Xmax anahtar modellerini detaylı olarak ele alalım. Yamaha Xmax anahtarlarının tamamında immobilizer güvenlik sistemi vardır. Yani motosikleti düz kontak yaparak çalıştırmak mümkün değildir, yada her hangi bir anahtarcıda yaptıracağınız çipsiz olan anahtar ile motoru çalıştırmanız mümkün değildir.

İlk olarak 2006 yılında üretilen ve 2017 yılına kadar kullanılan anahtarlar klasik kontağa takıp çevrilerek çalışan anahtarlardır. 2017 yılından sonra ise Keyless Go özellikli anahtarsız çalıştırma sistemine geçiş yaptı. bu anahtarları daha kapsamlı olarak çalışma prensipleri ve yapım aşamaları ile inceleyelim

Yamaha Xmax Kontak Anahtarı (2006 – 2017)

Motor sıfır olarak alındığında 3 adet anahtar ile birlikte gelir. Bunlardan iki tanesi siyah renkli standart kullanım anahtarlarıdır, yedekli olarak gelir. Diğer üçüncü kırmızı renkli olan anahtar ise mastır anahtar olarak kullanılır. Kırmızı anahtar için alt başlıkta detaylı bilgi vereceğim.

Yamaha Xmax Kontak Anahtarı (2006 - 2017)

Yamaha Xmax  kontak anahtarlarının kaybolması durumunda yenilerinin yapılması mümkündür. Yedek ve tamamen kayıp anahtarların yapım aşamaları hakkında detaylı bilgilere alt başlıklarda ulaşabilirsiniz.

Yamaha Xmax Kırmızı Anahtar Ne İşe Yarar?

Yamaha motosiklet kullanan herkesin merek ettiği bir soru varıdır, Yamaha Xmah kırmızı anahtar nedir? Ne işe yarar? sorusu, buna bir açıklık getirelim.

Siyah renkte iki anahtarınız kayıp olursa, kırmızı renkte olan mastır anahtar sayesinde motorun hafızasına yeni anahtarları kırmızı anahtar sayesinde tanıtmak mümkün olabiliyor. Yani kırmızı anahtarın hem motoru çalıştırma hem de yeni bir anahtarı motor sistemine programlama özelliği vardır. Birde motor sisteminde bir sorun oluşup siyah anahtarlarınız motoru çalıştıramaz hale gelirse, yine bu kırmızı anahtar sayesinde siyah anahtarlarınızı motorun istemine tekrar kodlama yapabiliyorsunuz.

Arıza kaydı silme vs. işlemlerde servis motora müdahale edebilmek için sizden kırımızı anahtarı isteyecektir. Kırımızı anahtarınız yok ise Motor beyni, kontak ve kontak anteni değişimi gerekeceği için sizin için oldukça masraflı bir işlem olacaktır, Kısacası Yamaha Xmax motorun sisteminde bir işlem yapılacaksa buna yalnızca kırmızı anahtar ile açılmış olan kontak izin verecektir, aksi taktirde motor sisteminde işlem yapmanıza izin vermeyecektir.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, kırmızı anahtarın gerçekten orjinal mastır anahtar olması gerekir. Sonradan yaptırılmış olan kırmızı renkte ama mastır olmayan anahtarın motoru çalıştırmaktan başka hiçbir fonksiyonu yoktur. Bunu genellikle ikinci el motor satan kişiler kırımızı anahtarım yok dememek için rengi kırmızı olan anahtarı kopyalatarak, satın alan kişileri kandırmak yönünde kullanabiliyorlar.

Yamaha Xmax Akıllı Anahtar (2017 Sonrası)

2017 yılından sonra Yamaha Xmax,  anahtar sisteminde köklü bir değişiklik yaparak anahtarsız çalışma özelliğine sahip akıllı anahtarları kullanmaya başladı. Smart Anahtar, Keyless Go Akıllı Anahtar ve farklı isimlerle telaffuz edilen bu sistemin çalışma sistemi tamamen araba anahtarlarında kullanılan son teknoloji sistem ile bire bir aynıdır.

 Yamaha  Xmax Akıllı Anahtar

Kendim Xmax kullanıcı olarak oldukça hoşuma giderek kullandığım pratik bir sistemdir. Peki Yamaha Xmax akıllı anahtar sistemi nasıl çalışıyor?

Yaklaşık olarak 1mt. kadar motorun yakınında bulunduğunuzda anahtarı ve anahtarın içindeki immobilizer sistemlerini algılayan sistem sayesinde güvenlik bilgilerini motora aktararak kontak butonuna bastığınızda kontak kilidini serbest bırakan bir sistemdir. Güvenlik seviyesi de oldukça yüksektir.

Bu anahtarların yedekleme işlemi firmamızda garantili olarak yapılmaktadır. Ayrıca anahtarlarınızın tamamını kaybetmiş olsanız da, servise gidip komple set değişimine gerek kalmadan, kaybolan anahtarların iptalini yapıp yeni bir güvenlik kodu ile birlikte anahtarlarınızı yapıp teslim edebiliyoruz.

Motorunuz ile birlikte iş yerimize geldiğinizde ortalama 30dk içinde yeni anahtarınıza kavuşmuş olacaksınız. Bununla ilgili hazırlamış olduğumuz detaylı anlatım videomuzu yazımızın sonunda izlemenizi tavsiye ederim.

Yamaha Xmax Yedek Anahtar Yaptırma

Yamaha Xmax’in 2017 sonrası olan modellerde sıfır olarak alındığında nedendir bilinmez yedek anahtar verilmemektedir. Olası bir kayıp durumunda sorun yaşamamak için yedek bir anahtar yaptırıp bir kenarda bulunması büyük önem taşımaktadır.

İkinci el araç alan kişiler genellikle yedek anahtar sorunu ile karşı karşıya kalır. Motor alınırken Yamaha Xmax anahtar yedeğinin verileceğine dair sözler verilse de, ne yazık ki bu sözler genellikle yerine getirilmez. Yapmanız gereken,  Yamaha Xmax anahtarın yenisini yaptırmak olacaktır.

Yıllardan beri Yamaha sitemleri dahil olmak üzere, anahtar programlama cihazları ve yazılımlarına ciddi yatırımlar yaptık. Son teknoloji cihazlar ve programlar ile Yamaha Xmax 125, 250, 300, 400 motor 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 model motorlar içinde yedek anahtar yapabiliyoruz.

Elinizde bir yedek anahtarınız varsa, yada hiç anahtarınız yoksa da size yardımcı olabiliriz. Bütün Yamaha Xmax anahtar modelleri elimizde her zaman mevcuttur. Peki yedek anahtar yapımım aşamaları nasıl gerçekleşiyor?

  • Öncelikle mekanik anahtarınızı kesiyoruz: Profesyonel CNC anahtar kesim makinası ile orijinal Yamaha Xmax anahtarınızdan almış olduğumuz ölçü ile yeni anahtarın diş kesme işlemini yapıyoruz.
  • İkinci olarak Immobilizer kodlaması yapılıyor: Yeni anahtar ile kontağını döndürdüğümüz Yamaha Xmax motorun  immobilizer kodlama işlemini gerçekleştirip motoru çalıştırabilir hale getiriyoruz.

Yamaha Xmax yedek anahtar yapımı yaklaşık olarak 30 dakika sürüyor. Motorunuzu bize bırakıp gitmenize gerek kalmadan siz çayınızı içene kadar işleminiz bitmiş oluyor. Yaptığımız anahtarlar garantilidir, kasko ve sigortada kesinlikle sorun yaratmaz.

Yamaha Xmax Anahtar Kopyalama ve Çoğaltma

Yamaha Xmax kontak anahtarı kopyalama ve çoğaltma hakkında internet üzerinden araştırma yaparken web sayfamızdaki yazılarımız ve YouTube kanalımız üzerinden yapmış olduğumuz anahtar örneklerini görünce bize ulaşan müşterilerimiz, Motorunun yedek anahtarın kaybettiğini yada ikinci el aldığı aracın yedek anahtarlarının olmadığını, yeni bir anahtara ihtiyacı olduğunu bize ilettiğinde, gerekli bilgileri aktardıktan sonra iş yerimize davet ediyoruz. Nitekim iş yerimize gelen müşterilerimize çok kısa bir sürede yeni Yamaha Xmax anahtarlarına kavuşturmuş oluyoruz.

Yamaha Xmax anahtar kopyalama işlemini çok kısa bir sürede gerçekleştirebiliyoruz. Bunun için yetkili servisler 15-20 gün süre verirken biz 25-30dk içinde anahtarlarınızı yapıp teslim ediyoruz. Ayrıca bunun için servislere ödeyeceğiniz fazla paranın yerine 5 te 1 fiyatına yapıyoruz. Yaptığımız anahtarların sizleri yolda bırakmayacağına garanti edebiliriz.

İstanbul’da olmayan fakat bize anahtar göndererek Yamaha Xmax anahtar kopyalatmak ve çoğalta yaptırmak isteyen müşterilerimiz için bilgi veriyim. Yamaha Xmax, anahtarlarında kullanmış olduğu yüksek güvenlik sebebi ile anahtardan anahtara kopya yapmak imkansızdır. Yeni bir anahtar yapılabilmesi için aracın sistemine cihazlar ile bağlanıp kodlanması ve programlama yapılması gerekir.

Araç güvenliği için dönüm noktası olan immobilizer sistemini detaylı olarak anlattığımız yazımıza buradan göz atmalısınız.

Xmax Güvenlik Kodu Değişimi

2017 sonrası akıllı anahtar sistemine sahip Yamaha Xmax modellerinde, motor ilk alındığında 1 adet anahtar birde acil durumlarda anahtarınız kaybolduğunda motorunuzu çalıştırabilmeniz için 6 haneli bir güvenlik kodu verilir. Bu güvenlik kodunu sizin dışınızda başkalarının bilmesi durumunda büyük bir güvenlik açığı oluşmakta.

Özellikle ikinci el alınan motorlarda eski sahibi size anahtarı ve güvenlik kodu yazan kartı verse de , motorun eski sahibi tarafından çalıştırılarak götürülme riski her zaman mevcuttur.

Biz bu sorunu ortadan kaldırabilmek için özel cihazlarımız sayesinde motorun sisteminden eski kodu silerek iptal edebiliyoruz ve yenisini tanımlayabiliyoruz. Böylelikle motorunuzun tam güvenliği sağlanmış oluyor. Eski kod ile kesinlikle artık motorunuz çalıştırılamayacaktır. Ayrıca motorun hafızasında başka anahtarlar kodlu ise de bu anahtarların iptalini de gerçekleştirebiliyoruz.

Yamaha Xmax Bütün Anahtarlar Kaybolursa

Müşterilerimiz bizi telefonla arayıp ”Yamaha Xmax anahtarlarımı kaybettim ne yapmalıyım?” sorusunu yönelttiklerinde, şayet motor İstanbul ise, ruhsat sahibi olduğunu öğrendiğimiz müşterimizin motosikletini bize getirmesini istiyoruz. Yamaha Xmax motorun bütün anahtarlar kayıp olsa da yeni anahtarlarını sıfırdan yapıp teslim edebiliyoruz.

Yamaha Xmax Bütün Anahtarlar Kaybolursa

Bütün anahtarların kaybolması, yedek anahtara kıyasla çok daha fazla maliyetli olacaktır. Yamaha Xmax anahtar yaptırmak için çilingir çağırdığınızda, ilk yaptıracağınız anahtarın yanında yedek bir anahtarı daha düşük fiyatlara yaptırabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Her zaman şanslı olmayabilirsiniz. Olmayacak bir yerde çok sıkıntılı bir durum da anahtarınızı kaybedebilirsiniz. Umarım bu yazımızı Yamaha Xmax anahtarlarınızın tamamını kaybetmeden okumuşsunuzdur ve hiç vakit kaybetmeden yedek anahtarınızı yaptırmayı ihmal etmeyin. Tek anahtar her zaman risk taşır.

Anahtarlarınızı kaybettiniz ve nasıl bulacağınıza dair fikirlere mi ihtiyacınız var? Buradan kaybolan araba anahtarı nasıl bulunur adlı yazımızı mutlaka okumalısınız.

Yamaha Xmax Yedek Anahtar Fiyatı (2022)

Yamaha Xmax yedek anahtar fiyatları türüne göre değişiklik gösterir.  Yamaha Xmax kontak anahtar fiyatı 200₺’dir. 2017 sonrası akıllı anahtar fiyatı ise 500₺’dir.

Yamaha Xmax Yedek Anahtar Fiyatı

Müşterilerimiz bize telefon açtıklarında ilk yönelttikleri soru genellikle ”Yamaha Xmax yedek anahtar fiyatı ne kadar?” sorusu oluyor. Öncelikle yetkili servislerden fiyat alıp sonrasında da bizlere internet üzerinden ulaşarak fiyatta kıyaslamalar yapıyorlar. Tabi servislerin anahtarı 15-20 gün sonra verecek olması ve bizim fiyatlarımıza kıyasla 3 katı daha fazla ücret talep etmeleri genellikle müşterimizin tercihini bizden yöne kullanmasına neden oluyor..

Yamaha Xmax Anahtar Yapımı Adem Usta

Yapmış olduğum araçların zaman zaman videolarını da çekip Youtube kanalımda paylaşımda bulunuyorum. Müşterilerimden ”Adem usta çektiğin videoları hoşumuza gidiyor” sözlerini duydukça bende daha bir hevesle yeni videolar  çekip sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Yamaha Xmax anahtar yapımı hakkında açıklamalarda bulunduğum videomu izlemenizi öneririm.

Yamaha Xmax Anahtar Yapımı Sıkça Sorulan Sorular

Yamaha Xmax anahtarım kayboldu yenisini yapabilir misiniz?

İstanbul'da hizmet veren firmamızda Yamaha Xmax yedek anahtarı garantili olarak yapılmaktadır, motor ruhsat sahibi yada yetki belgelerine sahip olan kişi araç ile birlikte işyerimize gelip yeni anahtarını yaptırabilir.

Ruhsat bilgilerimi versem şehir dışına Yamaha Xmax anahtar yapıp gönderebilir misiniz?

Ruhsat sahibi olduğunu kanıtlayan müşterilerimiz için anahtarsız çalışma özelliğine sahip 2017 sonrası modeller için kargo yolu ile anahtar gönderiyoruz ve bu gönderdiğimiz anahtarı kendiniz kolayca motorunuza ekleyebiliyorsunuz. Bunu yapabilmek için özel bir alet yada donanıma gerek yoktur.

Yamaha Xmax anahtarımı size göndersem yenisini yapabilir misiniz?

2017 öncesi anahtarlı olan modellerde ruhsat sahibi olduğunu kanıtlayan müşterilerimiz için anahtarlarını göndererek kopyalama yaptırabilirler. Motorun gelmesine gerek yoktur.

Yamaha Xmax kumandalı anahtarım çalışmıyor tamirini yapabilir misiniz?

Öncelikle kumandanızın pilini değiştirmeyi deneyin, pilini değiştirdiğiniz halde yine de kumandanız çalışmaz ise firmamızda garantili olarak Yamaha Xmax kumandalı anahtar tamiri yapılmaktadır.

Xmax akıllı anahtar için daha sağlam ve farklı model anahtar yapabilir misiniz?

Akıllı anahtar yapısına sahip 2017 sonrası modellerde çok daha sağlam ve güzel görünümde anahtarlarımız mevcut.

Xmax yedek anahtar yapımı ne kadar sürüyor?

Motorunuz ile birlikte iş yerimize geldiğinizde siz çayınızı içene kadar biz anahtarınızı yapmış oluyoruz, yani ortalama yedek anahtar yapımı 15 dk. sürüyor.

Yamaha Xmax anahtarımı ve güvenlik kodumu kaybettim, yine de anahtar yapabilir misiniz?

Evet, bu işlem için servisler komple set değişimi ve yüksek bedeller isterken, biz hiçbir parça değişimi yapmadan özel donanımlı cihazlarımız sayesinde motorun sisteminden sıfırdan güvenlik koduna ulaşarak yeni anahtarlarını kodlama yapabiliyoruz. Eskisi gibi güvenle motorunuzu kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Yamaha Xmax motorumun Güvenlik kodunu değiştirebiliyor musunuz?

Özellikle ikinci el alınan motorlar için büyük güvenlik açığı oluşturan acil durumlarda motoru çalıştırmaya yarayan, motor ile birlikte verilen 6 haneli güvenlik kodunun silinerek yenisini verebiliyoruz. Bunun için motorunuz ile birlikte iş yerimize gelmeniz gerekiyor. Eski kodunuz artık motoru çalıştıramayacaktır, yeni kodunuzla acil durumlarda motorunuzu çalıştırabilirsiniz.

<< 1 >>


  • 1.325 görüntülendi
  • 07 Haziran 2021