Dacia Duster Anahtar Yapımı | Yedek Kopyalama

Fransız otomotiv firmasının 2010 yılında Türkiye piyasasına sunmuş olduğu Duster modeli, araç kullanıcılar tarafından oldukça fazla rağbet gördü. Piyasada anahtar taleplerinin de oluşması ile birlikte, firmamızda gerekli ekipman ve yazılımların tedarikini yaparak Daci Duster yedek anahtar yapımına başladı. Dacia Duster anahtar yapımı hakkında merak ettiğin sorular, nasıl yapılır? kaç paradır? ve daha fazlasını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Önemli Hatırlatma: Araç olmadan Dacia Duster yedek anahtar yapılması mümkün değildir. Bunun İçin İstanbul Bahçelievler’deki işyerimize aracınız ile birlikte gelmeniz gereklidir.

Dacia Duster Anahtar Yapımı

Dacia Duster Anahtar Modelleri

Dacia Duster’ın Farklı türde anahtarları bulunmaktadır. 2010 yılında ilk olarak kullandığı anahtar modeli klasik Daci’larda kullandığı anahtar modeliydi. Nedendir bilinmez, belki sağlam olsun diye, belki de daha ucuza mal edebilmek için basit bir anahtar modeli kullandı. Hatta öyle ki bu anahtar modelini 2021 model araçlarda bile kullanmaya devam ettirdi.

Müşterilerimizin daha iyi anahtar talepleri doğrultusunda bizlerde sustalı katlanabilir ve sağlam anahtarlar yapmaya başladık. Gelin bu anahtar modellerini biraz daha detaylandıralım.

Dacia Duster Anahtarı (2010-2014)

Dacia Duster’ın 2010 ile 2014 yılları arasında kullandığı bu anahtar modeli, klasik Renault anahtar sistemi ile birebir aynıdır. Kumanda üzerinde açma ve kapama tuşları bulunur. Kumanda ve immobilizer çip bir bütün halindedir ve suya girdiğinde elektronik yapısı zara gördüğü için aracı bile çalıştıramamanıza neden olur.

Dacia Duster Anahtarı (2010-2014)

Bu anahtar modeli için çok kaliteli ve şık modellerde sustalı anahtarlar yapabiliyoruz. Aracınız ile birlikte iş yerimize geldiğinizde ortalama 20 dakika içinde anahtarlarınız hazır olmuş olacaktır.

Dacia Duster Anahtarı (2014 Sonrası)

Dacia, 2014 yılından sonra araç anahtarlarında kullanmış olduğu Hitag AES güvenlik sistemi sayesinde araçlarını daha güvenli hale getirdi, fakat görüntü olarak anahtar şeklinde hiçbir değişiklik yapmadı. 2015 sonrasında ufak değişiklikle anahtarın modeli değişse de, yine cebi deliyor ve taşıma sıkıntısı yaratıyordu. Yazılım olarak Megane 4 anahtarı ile aynı olması bizimde Dacia Duster anahtarlarını sustalı olarak yapma imkanımızı doğurdu.

Dacia Duster Anahtarı (2014 Sonrası)

2013 sonrası Dacia Duster anahtar modelleri için sustalı anahtar yapımında, araç il birlikte işyerimize geldiğinizde sizin anahtarlarınıza dokunmadan yeni bir anahtarı araç sistemine tanımlayabiliyoruz, yani üçüncü bir anahtara sahip olmuş oluyorsunuz. Şehir dışında olup araç ile bize gelemeyen müşterilerimiz için kargo yoluyla anahtarlarını bize göndererek sustalı anahtar modeline dönüşüm yaptırma imkanı olabiliyor. Bu işlemi daha önce defalarca kez sorunsuz bir şekilde yaptık.

Dacia Duster Kart Anahtar

Dacia Duster Kart Anahtar 

Keyless Go yani anahtarsız giriş ve çalıştırma özelliği olan kart anahtar modeli 2018 sonrası yeni kasa Dacia Duster araçların makyajlı serilerinde kullanılıyor. Şimdilik yedek anahtarını yapamadığımız bu anahtar modeline yakın zamanda cihazlarımıza çıkacak olan yeni güncellemeleri ile yapımına başlayacağız.

Dacia Duster Yedek Anahtar Yaptırma

İkinci el araç alan kişiler genellikle yedek anahtar sorunu ile karşı karşıya kalır. Araç alınırken Dacia Duster anahtar yedeğinin verileceğine dair sözler verilse de, ne yazık ki bu sözler genellikle yerine getirilmez. Yapmanız gereken, eski sahibi aracın yedek anahtarını size verene kadar aracınızı güvenli bir yerde muhafaza edin. Şayet yedek anahtar elinize ulaşmaz ise zaman kaybetmeden verilmeyen anahtarı aracın sisteminden sildirerek Dacia Duster anahtarın yenisini yaptırın.

Yıllardan beri Dacia immobilizer sitemleri dahil olmak üzere, anahtar programlama cihazları ve yazılımlarına ciddi yatırımlar yaptık. Son teknoloji cihazlar ve programlar ile Dacia Duster yedek anahtar yapımı Comfort , Prestige ve bütün donanımlar dahil 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 model araçlar içinde yedek anahtar yapabiliyoruz.

Dacia Duster Yedek Anahtar Yaptırma

Elinizde bir yedek anahtarınız varsa, yada hiç anahtarınız yoksa da size yardımcı olabiliriz. Belki bir uzaktan kumandalı anahtara ihtiyacınız var, belki de kumandasız daha ucuz bir anahtar. Orijinal ve yan sanayi bütün Dacia Duster anahtar modelleri elimizde her zaman mevcuttur. Peki yedek anahtar yapımım aşamaları nasıl gerçekleşiyor?

 • Öncelikle mekanik anahtarınızı kesiyoruz: Profesyonel CNC anahtar kesim makinası ile orijinal Dacia Duster anahtarınızdan almış olduğumuz ölçü ile yeni anahtarın diş kesme işlemini yapıyoruz.
 • İkinci olarak Immobilizer kodlaması yapılıyor: Yeni anahtar ile kontağını döndürdüğümüz aracın, kumanda ve anahtarının çalışabilmesi için lisanslı anahtar programlama cihazlarım ile OBD soketi üzerinden Dacia Duster araca bağlantı kurarak immobilizer kodlama işlemini gerçekleştiriyoruz..
 • Son olarak kayıp anahtarların silinmesi: Aracı aldığınızda size verilmeyen fakat Dacia Duster aracın sisteminde kayıtlı olan anahtarın iptalini yaparak, sistemden devre dışı bırakıyoruz ve işlemleri bitirmiş oluyoruz.

Dacia Duster yedek anahtar yapımı yaklaşık olarak  20 dakika sürüyor. Aracınızı bize bırakıp gitmenize gerek kalmadan siz çayınızı içene kadar işleminiz bitmiş oluyor. Yaptığımız anahtarlar garantilidir, kasko ve sigortada kesinlikle sorun yaratmaz. Kaybolan anahtarlarınız araç sisteminden silindiği için, kayıp anahtarınız sizin için artık bir risk olmayacaktır.

Dacia Sandero anahtar yapımı ile ilgili yazımızımıza buradan göz atabilirsiniz.
Dacia Logan anahtar yapımı ile ilgili yazımızımıza buradan göz atabilirsiniz.
Dacia Lodgy anahtar yapımı ile ilgili yazımızımıza buradan göz atabilirsiniz.
Dacia Dokker anahtar yapımı ile ilgili yazımızımıza buradan göz atabilirsiniz.

Dacia Duster Anahtar Kopyalama

Dacia Duster kontak anahtarı kopyalama hakkında internet üzerinden araştırma yaparken web sayfamızdaki ve YouTube kanalımız üzerinden yapmış olduğumuz anahtar örneklerini görünce bize ulaşan müşterimiz, ikinci el araç aldığını ve yedek anahtarın eski sahibi tarafından söz verilmesine rağmen kendisine verilmediğini söyledi. Bizde araç il işyerimize gelmeniz durumuna size verilmeyen anahtarı araç sisteminden silip yenisini yapabileceğimizi söyledik. Nitekim iş yerimize gelen müşterimize kısa sürede yeni Dacia Duster anahtarlarına kavuşturmuş olduk.

Dacia Duster anahtar kopyalama işlemini çok kısa bir sürede gerçekleştirebiliyoruz. Bunun için yetkili servisler 15-20 gün süre verirken biz 25-30dk içinde anahtarlarınızı yapıp teslim ediyoruz. Ayrıca bunun için servislere ödeyeceğiniz fazla paranın yerine 3 te 1 fiyatına yapıyoruz. Yaptığımız anahtarların sizleri yolda bırakmayacağına garanti edebiliriz.

İstanbul’da olmayan fakat bize anahtar göndererek Dacia Duster anahtar kopyalatmak ve çoğalta yaptırmak isteyen müşterilerimiz için bilgi veriyim. Dacia, anahtarlarında kullanmış olduğu yüksek güvenlik sebebi ile anahtardan anahtara kopya yapmak imkansızdır. Yeni bir anahtar yapılabilmesi için aracın sistemine cihazlar ile bağlanıp kodlanması ve programlama yapılması gerekir.

Araç güvenliği için dönüm noktası olan immobilizer sistemini anlatan yazımıza göz atmalısınız.

Dacia Duster Sustalı Anahtar

En fazla sustalı anahtar yaptığımız araçların başında Dacia araçlar geliyor. Müşterilerimizi Dacia Duster sustalı anahtar taleplerini karşılayabilmek için yurt dışından özel olarak ithal etmiş olduğumuz kaliteli ve dayanıklı kumandalarımız ile yüzlerce müşterimize hizmet verdik ve vermeye de devam ediyoruz.

Dacia Duster Sustalı Anahtar

Bizlere daha önce anahtar yaptıran bazı müşterilerimizin, Dacia Duster için yaptırdıkları anahtarlarını memnuniyetlerini belirtmek üzere Facebook guruplarından ve bazı platformlarda paylaşımda bulunarak karşılıksız reklamlarımızı yapmış oldular. Böylelikle Dacia Duster sustalı anahtar yapımı için öncelikle tercih edilen bir iş yeri haline dönüşmüş olduk.

Dacia Duster Bütün Anahtarlar Kaybolursa

Müşterilerimiz bizi telefonla arayıp ”Dacia Duster anahtarlarımı kaybettim ne yapmalıyım” sorusunu yönelttiklerinde, şayet araç İstanbul ise, ruhsat sahibi olduğunu öğrendiğimiz müşterimizin bulunduğu konuma kısa sürede ulaşarak, gerekli teçhizatlar ile donatılmış motorlu servisimizle aracın olduğu konumda (Otopark, alışveriş merkezi, sokakta vs. fark etmez) anahtarlarını sıfırdan yapıp teslim edebiliyoruz. Sıfırdan yeni anahtarın yapım aşamaları şu şekilde oluyor:

 1. Dacia Duster aracın kapılarını özel maymuncuklar ve aletler sayesinde zarar vermeden açıyoruz.
 2. Mekanik anahtarı işleyebilmemiz için kapı kilidini yada kontak tüpü üzerinden yine özel aletlerimiz ile şifrelerini okuyup yanımızda bulunan CNC anahtar kesme makinası ile anahtar diş kesme işlemini yapıyoruz.
 3. Artık kontağını döndürebildiğimiz araca, lisanslı anahtar programlama cihazlarımız ile bağlantı kurarak yeni anahtarlarını kodlama yapıp aracı çalışır hale getiriyoruz.
 4. Son olarak, kaybolan yada çalınan Dacia Duster aracın anahtarlarını aracın sisteminden silerek işlemi bitiriyoruz. Böylelikle eski anahtarlar gelse de artık aracı çalıştıramayacaktır.

Dacia Duster Bütün Anahtarlar Kaybolursa

Burada bizim farkımız, Aracın her hangi bir parçasını söküp götürmüyoruz. Bütün işlemleri aracın başında, sizlerin gözü önünde şeffaf bir şekilde yapıp bitiriyoruz. Çekiciye bindirme yok, servisi günlerce bekleme yok. Çok kısa bir süre içinde yeni Dacia Duster anahtarlarınıza kavuşmuş oluyorsunuz.

Bütün anahtarların kaybolması, yedek anahtara kıyasla yaklaşık üç katı daha fazla maliyetli olacaktır. Dacia Duster anahtar yaptırmak için çilingir çağırdığınızda, ilk yaptıracağınız anahtarın yanında yedek bir anahtarı daha düşük fiyatlara yaptırabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Her zaman şanslı olmayabilirsiniz. Olmayacak bir yerde çok sıkıntılı bir durum da anahtarınızı kaybedebilirsiniz. Umarım bu yazımızı Dacia Duster anahtarlarınızın tamamını kaybetmeden okumuşsunuzdur ve hiç vakit kaybetmeden yedek anahtarınızı yaptırmayı ihmal etmeyin. Tek anahtar her zaman risk taşır.

Anahtarlarınızı kaybettiniz ve nasıl bulacağınıza dair fikirlere mi ihtiyacınız var?  Kaybolan araba anahtarı nasıl bulunur adlı yazımızı mutlaka okumalısınız.

Dacia Duster Yedek Anahtar Fiyatı (2022)

Dacia Duster yedek anahtar fiyatları türüne göre değişiklik gösterir. Kumandalı, kumandasız, orijinal yada yan sanayi seçenekleri vardır. Kumandasız Dacia Duster yedek anahtar fiyatı 200₺’dir. Uzaktan kumandalı yedek anahtar fiyatı ise 350₺’dir. Aracın hangi paket olduğu (Comfort, Prestige) fiyatı etkilemez.

Dacia Duster Yedek Anahtar Fiyatı

Müşterilerimiz bize telefon açtıklarında ilk yönelttikleri soru genellikle ”Dacia Duster yedek anahtar fiyatı ne kadar?” sorusu oluyor. Öncelikle yetkili servislerden fiyat alıp sonrasında da bizlere internet üzerinden ulaşarak fiyatta kıyaslamalar yapıyorlar. Tabi servislerin anahtarı 15-20 gün sonra verecek olması ve bizim fiyatlarımıza kıyasla 3 katı daha fazla ücret talep etmeleri genellikle müşterimizin tercihini bizden yöne kullanmasına neden oluyor.

Dacia Duster Sustalı Anahtar Fiyatları

Dacia Duster sustalı anahtar fiyatı 350₺ dir. Bu fiyatlara, anahtarın araca kodlanması, kayıp anahtarın aracın sistemden silinmesi ve anahtar diş kesimi de dahildir. Serviste günlerce beklemenize gerek kalmadan 20-30 dakika içinde siz çayınızı içene kadar biz yeni anahtarınızı kodlamış oluyoruz.

İşçilik fiyatlarımız pek değişmese de, kumanda ve immobilizer çip fiyatları dolar kuru ile orantılı olarak  yükselebilir yada daha düşebilir, ayrıca bazı öze durumlarda fiyatları etkileyebiliyor. Güncel Dacia Duster anahtar fiyatlar için hizmet bölgemiz olan İstanbul’daki müşterilerimiz bizleri telefonla arayıp fiyat bilgisi alabilirler.

Dacia Duster Anahtar Tamiri

Dacia Duster anahtarı da, diğer araç anahtarlarında olduğu gibi zamanla arızalanıp bazı sorunlara yol açabilir. Bu arızaların başında Kumanda tuşlarının delinmesi, kumandanın çalışmaması, pil erken bitme sorunu ve Imobilizer arızası geliyor. Kumandanın çalışmaması ve  immobilizer çipin aracı çalıştırmamasına sebep olacak birkaç neden vardır:

 • Sıvı Teması: Kumandalı olan Dacia Duster kontak anahtarının yapısı tamamen elektronik devreden oluşur. Sıvı temasından çok etkilenen Duster anahtarı ile denize ve havuza girilmesi yada çamaşır makinasında yıkanmış olması erken müdahale olmazsa bir daha kullanılamayacağı anlamına gelir. Böyle bir durumda yapmanız gereken, ilk birkaç saat içinde anahtarın içini açıp elektronik kartı tiner ve bir diş fırçası yardımı ile içindeki sıvıdan tamamen arındırana kadar temizleyip kurutulması olacaktır. Zaman geçtikçe oksit elektronik karttaki devrelere zara vereceği için tamiri de imkansız hale gelir. Bunun haricinde yoğun olarak su almamış anahtarlarda, en çok oluşan sorun da pil erken bitirme arızasıdır, bu arızanın ne yazık ki tamiri mümkün değildir.
 • Darbe: Elektronik yapıya sahip olan Dacia Duster anahtarı, düşme ve darbelerden de oldukça fazla etkilenir. Tıpkı cep telefonunuzu korur gibi anahtarınızı da korumanız gerekir. Balkondan atılan ve üzerinden araba geçmiş bir Duster anahtarın tamiri pek sağlıklı olmayacaktır.
 • Tuş Arızası: En sık yaşanan ve tamiri basit olan olan arıza tuş bozulmasıdır. Yoğun olarak kullanıldığında anahtarın içindeki butonlar zamanla fonksiyonunu yerine getiremez hale gelecektir ve tuşlar atık basmayacaktır. Bu durumda yapmanız gereken oto anahtarcıya giderek, anahtarın arızalanan butonunu değiştirmenizdir olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken husus, hassas yapıya sahip Dacia Duster anahtarına müdahale edebilmek için yeterince bilgi ve birikime sahibi olan kişilerce, dikkatli bir şekilde işlem yapılması gerekir. Elektronik konusunda da uzaman olan firmamızda,  Dacia Duster anahtar tamiri garantili olarak yapıyoruz. 

Kontak dönmemesi ile ilgili arızalar için hazırlamış olduğumuz detaylı yazımızı okuyabilirsiniz.

Dacia Duster Sustalı Anahtar Kabı

Dacia Duster Sustalı Anahtar Kabı

Dacia Duster için sustalı dönüşüm kapları piyasada mevcut. Fakat ben  kendi deneyimlerimle bu ürünlerin pek sağlıklı olmadıklarına kanaat getirdim. Bunun yerine yeni bir sustalı anahtarın yapılması çok daha sağlıklı olacaktır. Duster bütün modeller için sustalı anahtar yapabiliyoruz.

Duster Kumanda Pil Değişimi

Dacia Duster  kumanda pil değişimi kendiniz de yapabileceğiniz oldukça basit bir işlemdir. Arka kapağını orta kısımdan bir tornavida yardımı ile hafifçe kastırarak rahatlıkla açabilirsiniz, daha sonrasında yeni pili takarak aynı şekilde kapağı kapatabilirsiniz. CR2025 pil kullanılmaktadır.

Dacia Duster Sustalı Anahtar Yapımı Adem Usta

Yapmış olduğum araçların zaman zaman videolarını da çekip Youtube kanalımda paylaşımda bulunuyorum. Müşterilerimden ”Adem usta çektiğin videoları hoşumuza gidiyor” sözlerini duydukça bende daha bir hevesle yeni videolar  çekip sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Dacia Duster anahtar yapımı hakkında açıklamalarda bulunduğum videomu izlemenizi öneririm.

Son olarak ilginizi çekebilir:

İmmobilizer dedir?  nasıl çalışır merak edilenler
Araba anahtarı kaybolursa yada çalınırsa ne yapmalı
Sustalı anahtar yapımı ve merak edilenleri.
Akıllı araba anahtarlar modelleri ve fiyatları

 

 • 2.162 görüntülendi
 • 03 Mayıs 2021